Udostępnij ten artykuł.

Pies czy kot jak wybrać zwierzaka ?

Psy i koty to zdecydowanie najpopularniejsze zwierzęta domowe. Nic w tym dziwnego – obydwa gatunki zostały udomowione już wiele tysięcy lat temu i od tego czasu wiernie towarzyszą ludziom w ich codziennych czynnościach oraz pomagają im w niektórych pracach. Obecnie posiadanie własnego pupila coraz rzadziej wiąże się z przypisywaniem mu konkretnych funkcji, a częściej zależy nam po prostu na bliskości, przyjaźni lub wypełnieniu samotnie spędzanego czasu. Osoby, które decydują się na wzięcie do domu pierwszego zwierzaka, stają przed poważnym wyborem – pies czy kot? Oczywiście nie dlatego, że zwierzęta można podzielić na lepsze i gorsze, lecz z tego powodu, że mają one odmienne charaktery i różne naturalne potrzeby.

Od świadomie podjętej decyzji zależy, czy uda nam się z czworonogiem stworzyć zgrany zespół i czy obie strony będą spokojne i szczęśliwe. Zadajmy sobie to pytanie "Co wybrać psa czy kota?"

Opieka

Już na wstępie należy zaznaczyć, że każde zwierzę wymaga poświęcenia mu sporej ilości uwagi, dlatego jeśli uważamy, że nie będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, to lepiej od razu zrezygnować z adopcji. Marząc o psie, musimy pamiętać o tym, że trzeba mu zapewnić przynajmniej trzy spacery dziennie, z czego chociaż jeden zdecydowanie dłuższy, i to niezależnie od pogody. Przedłużające się nieobecności czy nagminne spóźnianie się właściciela mogą stać się dla psa źródłem stresu i cierpienia, bo wyjście z domu jest dla niego związane z kwestiami fizjologicznymi. Oprócz tego większość ras wymaga odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu, czasami także pływania, aportowania, czy innych psich sportów. Jeśli jesteśmy zapracowani i nie lubimy aktywnie wypoczywać, to nie powinniśmy kupować szczeniąt psów gończych, myśliwskich ani owczarków. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie na pewno kot, który może samotnie spędzić w domu nawet cały dzień, pod warunkiem zapewnienia mu higienicznej kuwety oraz dostępu do pokarmu i wody. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że po długiej nieobecności swojego pana kot będzie tym bardziej szukać bliskości człowieka, a więc przygotujmy się na godziny zabaw, łaszenia się oraz głaskania po naszym powrocie z pracy.


  • Wspólna higiena

  • Wilczarz irlandzki i kot

  • Pies i kot

Wychowanie

Wychowanie oraz związane z nim problemy to kwestia, która ściśle wiąże się z poprzednim punktem – ilością czasu, jaką chcemy poświęcić pupilowi. Po raz kolejny nie powinniśmy spodziewać się cudów. Żadne zwierzę nie będzie grzeczne i idealnie ułożone, jeśli nie nauczymy go odpowiednich zachowań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psa, jest to bowiem czworonóg typowo stadny, który potrzebuje czuć silną rękę przewodnika. Należy go więc od szczenięcych lat prowadzić konsekwentnie, najlepiej stosując tresurę poprzez wspólną zabawę i proponując atrakcyjne nagrody w postaci smakołyków. Kot jest nieco mniej wymagający, jeśli chodzi o wychowanie, przede wszystkim dlatego, że z natury nie lubi się nikomu podporządkowywać. Jest w stanie wyrobić w sobie pewne nawyki, na przykład szybko uczy się załatwiać do kuwety lub drapać tylko dostarczony mu w tym celu przedmiot. W pozostałych aspektach kot woli jednak sam decydować o sobie i najlepiej uszanować tę jego wrodzoną niezależność.

Komunikacja

Panuje stereotypowe przekonanie, że pies bardziej przywiązuje się do człowieka i wierniej dotrzymuje mu towarzystwa, natomiast kot chadza własnymi drogami i trudniej nawiązać z nim kontakt. Nie jest to do końca prawdą. Oczywiście psy z natury bardziej lgną do właściciela i są gotowe reagować na każdą jego komendę, a wynika to po prostu z ich stadnego charakteru. W naturze kotów nie leży służenie ani wykonywanie poleceń, co jednak nie znaczy, że nie przywiązują się one do swojego pana. Najczęściej okazują mu to w zupełnie inny sposób – swoją dyskretną obecnością zawsze gdzieś w pobliżu, domaganiem się pieszczot i spaniem na kolanach, a także wesołymi zaczepkami i zachętą do wspólnej zabawy.


  • Wspólna drzemka

  • Pies i kot

  • West i kotek

Czystość i higiena

Osoby, które liczą na zachowanie sterylnej czystości w domu, powinny uświadomić sobie, że zarówno pies, jak i kot będą gubić sierść. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i nie da się go zlikwidować, choć można je znacznie zmniejszyć przez systematyczne szczotkowanie pupila. Jeśli chodzi o brud w postaci ziemi czy błota, to oczywiście nie sposób uniknąć go wtedy, gdy nasze zwierzę będzie wychodzić na dwór. Więcej sprzątania wymaga zazwyczaj pies, choć i koty potrafią przynosić sporo zanieczyszczeń, jeśli mogą swobodnie wychodzić na przykład do ogrodu. Wiele osób obawia się również przykrych zapachów, jakie wydzielają zwierzęta. Pies potrafi rzeczywiście wydzielać mocny zapach, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest zadbany a jego sierść nie jest poddawana regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Dlatego właśnie ważne jest, aby karmić psa odpowiednim pokarmem, doprowadzać jego futro do porządku po każdym spacerze i dodatkowo kąpać go tak często, jak potrzebuje tego dana rasa. Kot pod tym względem jest mniej kłopotliwy, bo sam dba o czystość swojego futra i nie wydziela praktycznie żadnych woni. Natomiast jeśli nie zadbamy o dobrej jakości żwirek do kuwety oraz o utrzymanie kociej toalety w czystości, to problemem może okazać się zapach kociego moczu. Nie ma się co czarować – zarówno posiadacze psów, jak i kotów, będą mieli kilka dodatkowych obowiązków związanych ze sprzątaniem. Ale wystarczy pamiętać o ich regularnym wykonywaniu, aby dom był zawsze czysty, schludny i nie pozwalał na pierwszy rzut oka domyślić się, że mieszka w nim zwierzę.

Tagi artykułu: