Udostępnij ten artykuł.

Pies dla mężczyzny

O ile kobiety chętniej wybierają rasy psów małych i miniaturki, o tyle mężczyźni wzbraniają się przed kupnem czworonoga - maskotki. Zastanówmy się zatem nad genezą owych uprzedzeń i spróbujmy obalić mity związane z posiadaniem małego, słodkiego pieska. Czy psy ozdobne naprawdę ośmieszają mężczyzn? Które rasy psów są najodpowiedniejsze dla faceta? Zachęcamy do lektury!

Pies dla mężczyzny

Yorkshire, Maltańczyk, a może Buldog Francuski?

Możliwości jest wiele, dlatego łatwo popełnić błąd. Naszymi typami  są: Manchester Terrier oraz Buldog Francuski. Obydwie rasy dobrze radzą sobie z życiem w mieście, nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, nie są trudne w utrzymaniu i szybko się uczą. Zapotrzebowanie na ruch raczej przeciętne, co jest szczególnie istotne w przypadku osób mieszkających samotnie.

Kolejna ważna sprawa: psy są przyjaźnie nastawione wobec obcych i chętnie udostępniają im swoją przestrzeń życiową. Jedyną wadą pupili jest ich osobliwa aparycja, która niekoniecznie przyciąga płeć piękną. Panowie często decydują się na psy, których słodki wygląd zwraca uwagę przechodniów i stanowi pretekst do rozpoczęcia rozmowy. Pamiętajmy jednak, że instrumentalne traktowanie zwierzęcia prędzej czy później się na nas odbije. W pierwszej kolejności zwracajmy zatem uwagę na charakter i „kompetencje” społeczne psa, a dopiero później analizujmy jego wygląd.

Na pewno nie Yorkshire?
Cóż, trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z doświadczenia wiemy, że Panowie nie lubią chodzić po salonach piękności, a pielęgnowanie włosa psa nie należy do ich głównych zainteresowań. Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę, z czym wiąże się posiadanie psa „wystawowego” i jesteśmy gotowi na poświęcenia, to nie wahajmy się zbyt długo. Cena za rodowodowego Yorkshire nie powinna przekraczać 3000 złotych.

A może Mastiff angielski lub Bernardyn?

Na tym nasza wyliczanka się nie kończy. Oprócz Mastiffa angielskiego i Bernardyna warto wymienić także Mastiffa Tybetańskiego, Tosa Inu, Mastifa Neapolitańskiego, Doga niemieckiego czy Doga z Bordeaux. Co łączy te wszystkie rasy? Przede wszystkim potężne gabaryty, srogi wygląd i rozwinięta muskulatura. Wygląd psa w typie Mastiffa czy Doga odstrasza potencjalnego agresora; co za tym idzie właściciel może czuć się bezpiecznie przy swoim pupilu i niejako podkreślić własną siłę. Mężczyźni chętnie wybierają duże i silne psy, które bądź to rekompensują ich słabości, bądź uwypuklają zalety. Wybór psa rasy dużej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Właściciel musi zapewnić psu odpowiednie warunki życia, pielęgnację i szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Osoby, mieszkające w blokach, raczej nie powinny brać pod uwagę zakupu którejś z wymienionych „bestii”.

 

A co o psach ras dużych myślą kobiety?

Kobiety jako estetki nie lubią dużych, nieprzyjemnie pachnących czworonogów z wiecznie śliniącymi się pyskami i splątanym włosem. Wyjątkowymi śliniakami są właśnie wyżej przedstawione Dogi i Mastiffy. Jeżeli mieszkamy w domu z ogrodem, a nasz pies pozostaje przez większą część roku w budzie bądź na wybiegu, nie mamy się o co martwić. Trzymanie psiaków w bloku może być jednak dość kłopotliwe i krępujące. Podsumowując: duże psy – tak, ale w domach jednorodzinnych.

Psy akceptujące inne zwierzęta

Samotni panowie, którzy biorą pod uwagę możliwość zamieszkania z kobietą, powinni zastanowić się nad wyborem rasy przyjaznej wobec innych ludzi, dzieci i zwierząt. Przyjmijmy, że Pan mieszka w mieście i raczej nie zdecyduje się na zakup psa rasy dużej. Odpowiednim wyborem w takiej sytuacji będzie Seter angielski lub Cavalier King Charles Spaniel. Ta druga rasa jest o wiele łatwiej dostępna i przy okazji spełnia wszystkie pozostałe wymogi. Spanielki są grzecznymi, poukładanymi psami, które przy odpowiednim prowadzeniu nie ujawnią skłonności do dominacji. Tolerują małe zwierzęta, uwielbiają dzieci i nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych.

Biegnący mężczyzna i jego ukochany pies

Labrador?

Labrador szybko przystosowuje się do nowych warunków i perfekcyjnie współpracuje z właścicielem. Nie ma obawy, że nie zaakceptuje życiowej partnerki swojego Pana i będzie oponował przed wprowadzeniem do domu innego zwierzęcia. Nie zapominajmy, że pies towarzyszy nam przez kilkanaście lat życia, w czasie których wiele rzeczy może się zmienić. Wybierajmy zatem mądrze i roztropnie.

Pozostałe rasy psów dla mężczyzn

Boxer. Boxer ma dość odpychającą aparycję, ale jest naprawdę słodkim i przyjaznym psem. Uwielbia męskie towarzystwo i dostosowuje tryb życia do możliwości właściciela.

Rottweiler. Ten potężny pies może żyć w domu lub w budzie. Początkowo hodowane jako psy pasterskie. Sławę zyskały jednak jako czworonogi obronne. Obecnie uznawane za agresywne.

Owczarek niemiecki. Pomijając wszelkie inne zalety, nie sposób nie wspomnieć o historycznym charakterze rasy. Mężczyźni uwielbiają owczarki, gdyż kojarzą im się z dzieciństwem, przygodami i wyzwaniami. Któż z nas nie słyszał o dzielnym Szariku czy psie Cywilu?

Siberian husky. Husky pracowały niegdyś  jako psy pociągowe, co uczyniło zeń niezwykle wytrzymałe i zaprawione w bojach zwierzęta. Predyspozycje fizyczne i nieprawdopodobna siła uczyniły z nich wspaniałych partnerów dla aktywnych i wysportowanych mężczyzn.

Pinczer miniaturowy. Pies tej rasy przypomina  z wyglądu Doberman, ale stanowi jedynie ułamek jego  wielkości. To doskonały pies dla osoby, która nie może pozwolić sobie na utrzymywanie dużej bestii.

Mops. Mops to pies o ogromnym wdzięku i niewielkich potrzebach życiowych. Uwielbia leniuchować i nie przejawia ogromnej potrzeby ruchu. Jest przy tym tak słodki w swej nieporadności, że Paniom od razu miękną serca.

Tagi artykułu: