Udostępnij ten artykuł.

Pies dla osoby niesłyszącej

Pies dla osoby niesłyszącej, czyli inaczej pies sygnalizujący dźwięki (hearing dog).

Taki pies został specjalnie przeszkolony, aby pomagać osobom całkowicie niesłyszącym lub słabo słyszącym, a robi to w taki sposób, że zwraca on uwagę takiej chorej osobie na różne dźwięki podczas codziennego życia między innymi dzwonek czy pukanie do drzwi, alarm budzika, syreny przeciwpożarowej czy innych ważnych dźwięków. Daje on w ten sposób swojemu opiekunowi o wiele większą niezależność, pewność siebie, a także poczucie bezpieczeństwa, a tym samym redukuje lęk czy oznaki depresji. Pies taki sprawia, by niewidoczna dysfunkcja jego właściciela stała się widoczna, to pozwala takiej osobie na poprawę społecznych relacji.

Pies dla osoby niesłyszącej potrafi zaalarmować swojego niepełnosprawnego właściciela o ważnym w danym momencie dźwięku, a robi to łapą w taki sposób, żeby zwrócić jego uwagę, po czym doprowadza ją do źródła hałasu, czyli na przykład może być to dzwonek do drzwi czy jakaś inna wołająca osoba. Natomiast, gdy pies wyczuje jakieś nagłe niebezpieczeństwo typu dzwonek przeciwdymny, alarm antywłamaniowy czy alarm o stężeniu tlenku węgla pies wtedy informuje opiekuna używając różnych sposobów począwszy od uderzenia łapą nawet do kładzenia się na podłodze pod jego stopami tak długo, aż w końcu zauważy reakcję swojego Pana.

Jeśli chodzi o wychodzenie na spacer to pies nie jest jakoś specjalnie uczony, ale na pewno potrafiłby zareagować, a nawet istnieje kilka przypadków, w których taki pies dla osób niesłyszących zapobiegł bardzo niebezpiecznemu wypadkowi, bo nie pozwolił na przejście przez skrzyżowanie, gdy usłyszał dźwięk zbliżającego się samochodu. Praca, którą wykonuje taki pies polega na natychmiastowym zareagowaniu na jakikolwiek dźwięk oraz bieganiu pomiędzy miejscem dobiegającego hałasu a niedosłyszącym właścicielem, dlatego większość takich psów jest niezbyt dużej postury, ale muszą być niezwykle żwawe.

Psy dla osób niesłyszących mogą być rasowe, krzyżówki różnych ras, a także mieszańce. Nie ma jakiejś ściśle określonej rasy, która może wykonywać tego typu zadania, ale bardzo ważne jest, aby taki pies był odpowiednio oznaczony, musi mieć założone specjalne ubranie, które informuje, jaką funkcję pełni dany pies. W Wielkiej Brytanii psy, które służą osobom niesłyszącym noszą uprzęże burgundowe, na których umieszczona jest informacja, że dany pies został specjalnie wyszkolony w Hearing Dogs for Deaf People i jest zarejestrowany, jako pies asystujący. Właściciel, który posiada takiego asystującego psa otrzymuje również kartę identyfikacyjną. W Hearing Dogs for Deaf People rocznie selekcjonowanych jest około trzystu psów, a około 150 psów trafia do dalszego szkolenia i następnie trafiają one do domów osób całkowicie niesłyszących lub słabo słyszących. Natomiast pozostałe psy, które niezbyt nadają się dla osób niepełnosprawnych trafiają do innych domów, gdzie zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie zajmie i zaopiekuje się takim psem.


  • Golden retriever

  • Labrador retriever

  • Kundelek

Większość psów, które są pozyskiwane przez tą brytyjską organizację pochodzą ze schronisk dla bezdomnych zwierząt, ale tylko te psy, które przejdą pozytywnie testy są dopuszczane do dalszego etapu szkoleń. Psy, które mają sygnalizować różnorodne dźwięki muszą zachowywać się po prostu idealnie i muszą być stabilne emocjonalne we wszystkich sytuacjach, które mogą nastąpić. W żadnym wypadku nie mogą swoim zachowaniem czy wyglądem wzbudzać strachu otoczenia, ani na pewno nie mogą być nawet trochę agresywne.

Taki pies dla osoby niesłyszącej, żeby pracował naprawdę efektywnie musi być bardzo wrażliwy na wszelkie dźwięki i oczywiście musi chętnie współpracować ze swoim trenerem, a później już ze swoim właścicielem. Szkoła Hearing Dogs for Deaf People nie szkoli psów stróżujących, przede wszystkim, dlatego, że są one z natury nastawione typowo do obrony, a to może stać się bardzo uciążliwe dla takiej niesłyszącej osoby. Tak samo jak psy rasy Border collie nie są przez nią szkolone właśnie przez mogące wystąpić reakcje agresywne, a także przez nadwrażliwość na dźwięki. Natomiast najczęściej szkolone do opieki i pomocy osobom niesłyszącym są takie rasy psów jak: Yorkshire terier, Papillon, Spaniel, Labrador oraz Pudel.

Zanim taki pies trafi do takiej potrzebującej osoby to najpierw z taką osobą przeprowadzana jest bardzo szczegółowa rozmowa, na której oceniane są jej indywidualne potrzeby. Potem taki pies jest specjalnie dla niej szkolony, a jeśli się okazuje, że taka niedosłysząca osoba posiada jeszcze inne dysfunkcje czy inne kłopoty ze zdrowiem to pies jest szkolony wtedy jeszcze dodatkowo, aby był przydatny i pomocny również przy wykonywaniu innych czynności, które mogą sprawiać trudność ich opiekunowi. Hearing Dog bardzo dba o to, żeby nawet psy już oddane do pomocy osobom niesłyszącym, choć raz w roku kontrolować i ponownie poddawać testom i wtedy ma się pewność, że nadal spełniają swoją przecież bardzo ważną rolę. Przyjmuje się, że mniejsze psy mogą pracować oraz żyć dłużej niż ich cięższy i większy psi kolega.

Jeśli pies dla osoby niesłyszącej się starzeje i wchodzi w wiek emerytalny to taka osoba niesłysząca może nadal opiekować się takim psem, ale oczywiście wtedy dostaje jeszcze jednego całkowicie sprawnego psa. Może się również tak zdarzyć, że niepełnosprawna osoba nie może posiadać dwóch psów to wtedy taki starzejący się pies trafia do innego domu, gdzie będzie mógł w spokoju i cieple przeżyć swoje ostatnie dni.

Tagi artykułu: