Udostępnij ten artykuł.

Pies do polowania na lwy

Jeśli ktoś szuka ciekawych ras psów, to powinien swoją uwagę zwrócić na rasę Rhodesian ridgeback. Są to psy piękne z wyglądu, dostojne i zgrabne. Znane są głównie ze swojej dziwnej pręgi, powstałej z odwrotnie skierowanej sierści na grzbiecie. Rhodesiany z kilku ważnych powodów nie nadają się jednak dla każdego.

Rhodesian ridgeback to jedna z mniej znanych w Polsce ras psów, zaliczana zgodnie z nomenklaturą FCI (Federacja Kynologiczna) do grupy VI psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. W obrębie tej grupy rhodesiany znajdują się natomiast w sekcji 3. rasy pokrewne, numer wzorca 146 (data publikacji: 02.04.1997 r.). Inna nazwa tej rasy to – afrykański pies na lwy. Jego bliskim kuzynem, choć zaliczanym jednak do innej grupy według FCI, jest rasa tai ridgeback. Krajem patronackim rasy Afrykański pies na lwy jest Zimbabwe, a krajem pochodzenia jest Afryka Południowa.

afrykański pies na lwy

Rhodesian ridgeback pies do polowania na lwy

Rasa ta nie podlega próbom pracy, aczkolwiek są to psy myśliwskie. Rhodesiany nazywane były i są zresztą do dzisiaj – psami gończymi na lwy. I faktycznie Rhodesian to pies do polowania na lwy, aczkolwiek wcale ich nie zabija, nie jest nawet do tego zdolny!

Psy te również dawniej nigdy nie zabijały lwów. W polowaniu z ich użyciem chodzi, bowiem o coś innego. Zadaniem tych psów jest, bowiem otaczanie lwa całym stadem, nie dając tak odizolowanej i osaczonej ofierze możliwości przedarcia się przez kordon ich zabójczych kłów. Jeden lew nie może sobie poradzić ze zgrają odważnych i agresywnych rhodesianów. Psy te mają tak trzymać ofiarę w miejscu aż do przybycia myśliwych. W Polsce, podobnie jak gdzie indziej poza Afryką, nie używa się ich jednak raczej do polowań. Rhodesiany można za to spotkać na pokazach psów rasowych, na zawodach agility lub innych, a także na ulicach jako psy towarzyszące (do towarzystwa) i reprezentacyjne. W USA biorą też często udział w coursingu (wyścigi psów za atrapą ofiary-królika).

Rhodesian ridgeback, by Carl Friedrich Schulz (1796–1866)Rhodesian ridgeback, by Carl Friedrich Schulz (1796–1866), źródło Wikipedia

Historia psa do polowań na lwy

Historia rhodesianów wywodzi się z Afryki i sięga dosyć daleko wstecz. Najstarsze ślady wzmianek o przodkach tej rasy dotyczą pierwotnych psów afrykańskich hodowanych przez plemiona Khoi-Khoi, zwane też Hotentotami. Była to grupa plemion myśliwych i pasterzy, o której wiadomo, że ok. 500 r. n.e. zaczęła emigrację z północnych regionów Afryki (obecna Etiopia, Egipt i Sudan) w kierunku południowym, aż do Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie w XV w., ludy te po raz pierwszy napotkały Europejskich kolonizatorów (portugalskich żeglarzy oraz innych poszukiwaczy bogactwa i przygód). Właśnie z tego okresu znane są pierwsze odkryte wzmianki o tzw. „afrykańskim psie z pręgą na grzbiecie”.

Później pojawia się coraz więcej opisów psów gończych Hotentotów, pozostawionych przez białych misjonarzy i osadników, którzy docierali do Przylądka 200 lat później. Informacje te są już dokładniejsze, choć czasem też zaskakujące. Można np. przeczytać, że psy te odznaczały się „wielką odwagą i wyjątkową brzydotą”.

pies do polowania na lwy rhodesian ridgeback

źródło etsy.com

Do dzisiaj przetrwała też rycina brytyjskiego misjonarza Davida Livingstone’a z 1857 r. pt. „Missionary Travels in South Africa”. Widać na niej „polujących Buszmenów i psa z nastroszonym pasmem sierści na grzbiecie, przypominającym pręgę”. Niejaki Max Silber napisał też parę lat później książkę pt. „Psy Afryki” (wyd. w 1893 r.), w której napisał m.in., że „pies Hotentotów należy do najbrzydszych kreatur spośród całej psiej familii; ma szorstki, nastroszony włos, wąski pysk i stojące uszy. Bury kolor i niepozorny wygląd nie umniejszają jednak jego cennych umiejętności”. Obecnie psy te nie budzą tak skrajnych emocji i określa się je raczej jako „eleganckie i z mające arystokratyczną grację”.

 

Pokrój, wygląd i budowa

Rhodesiany są formowane od bardzo wielu pokoleń świadomej hodowli. Psy tej rasy mają ogólny pokrój w typie wyżłowato-dogowatym. Wzorzec tej rasy według FCI podkreśla, że ridgebacki to psy mające harmonijną sylwetkę i wyważone proporcje, smukłe i jednocześnie mocne i muskularne, zwinne i aktywne, a przy tym bardzo wytrzymałe i szybkie (nawet w afrykańskich upałach). Psy tej rasy osiągają ok. 29-40 kg masy ciała bez względu na płeć. Natomiast ich wysokość wynosi 63-67 cm w kłębie u samców i 61-66 cm u suk. W wyglądzie tej rasy kładzie się nacisk na ogólną harmonię, elegancję i jednoczesną zwinność. Krok w kłusie tych psów ma być elegancki, płynny, wydłużony, lekki i swobodny.

rodezyjski pies na lwy

Eksterier i umaszczenie rhodesian ridgebacka jest identyczne u wszystkich osobników, przez co jest to bardzo jednorodna obecnie rasa. Warto też dodać, że rhodesiany są aktualnie większe i mocniej zbudowane, niż ich pierwotny, afrykański protoplasta, wspomniany pies Hotentotów. Sylwetka rfodesianów nie może jednak przy tym ujawniać żadnych oznak zbytniej masywności i ciężkości. Dla użytkowości i przeznaczenia tej rasy, budowa ciała nie może być ani zbyt ciężka, ani zbyt wątła. Zaleca się jednak utrzymanie pewnej różnorodności typów w obrębie tej rasy, dla zachowania ogólnie dobrego genotypu. Wszelkie skrajności są jednak nieporządane. Najlepsi sędziowie kynologiczni tej rasy z RPA uważają, że każdy pies ma wyglądać tak, by był w stanie zapolować na lwa.

 

Szata i umiaszczenie

Ubarwienie rhodesianów ma być jasnopszeniczne do czerwonopszenicznego. Dozwala się ewentualne „drobne białe znaczenia na piersi i palcach”. Występowanie takich znaczeń w innych miejscach jest już jednak niedozwolone. Dozwala się obecność ciemnej kufy i uszu, jednak nie powinno być czarnego włosa w innych miejscach.

charakterystyczna pręga na grzbiecie psów rhodesian ridgeback

charakterystyczna pręga na grzbiecie psów rhodesian ridgeback

Cechą najbardziej charakterystyczną tej rasy, z której jest zresztą znana w Polsce najbardziej, jest pasmo sierści rosnącej w przeciwstawnym kierunku do reszty włosów, biegnące wzdłuż grzbietu. Jest to określane w kynologii, jako tzw. ridge. Ten pas sierści tworzy absolutnie wyróżniającą dla rhodesianów pręgę na grzbiecie. W przedniej części tego pasa, okolicy łopatek psa, obecną są na tej prędze dwa tzw. wichry, też ułożone z sierści i nazywane niekiedy koronami. Niektóre psy mają nawet trzy, albo tylko jedną koronę. Zdarzają się też rzadko osobniki w ogóle bez omawianej pręgi, co niestety dyskwalifikuje je z dalszej hodowli w trakcie oceny sędziowskiej na ringu.

 

Temperament Rodesiana psa na lwy

Rhodezyjskie psy na lwy, bo czasem się je tak nazywa to psy inteligentne i łatwo dostosowujące się do nowych i zmiennych warunków. Słyną również z odwagi i szybkiego reagowania. Mają jednak silny charakter i są bardzo niezależne, przez co są trudne do podporządkowania. Wykazują skłonność do prób przejmowania dominacji wobec opiekuna i członków rodziny. Rozdrażnione mogą stawać się groźnym i zajadłym przeciwnikiem. Nie jest to dziwne, ponieważ jest to przecież pies do polowania na lwy i nie może być tchórzliwym słabeuszem.

małe szczeniaki psa na lwy

Rhodesiana może, więc posiadać jedynie ktoś silny charakterem, stanowczy i doświadczony w prowadzeniu psów. Psy te muszą być wychowywane i prowadzone bardzo konsekwentnie oraz stanowczo. W czasie ich szkolenia niezbędna jest stanowczość i konsekwencja, jednak absolutnie bez krzyku i ostrego karcenia. Niedozwolone jest jakiekolwiek bicie, ponieważ psy te mogą stać się wtedy agresywne, a już na pewno stracą chęć współpracy i zaufanie do opiekuna, są, bowiem bardzo wrażliwe na złe traktowanie.

Rhodesiany wymagają ponadto codziennie sporej dawki bardzo aktywnego ruchu. Wielu hodowców tej rasy zaznacza też, że psy te są bardzo silne i jednocześnie niezbyt delikatne w obyciu, dlatego nie należy ich zostawiać sam na sam z dziećmi, szczególnie małymi. O dziwo mimo myśliwskiego przeznaczenia, rhodesiany lubią inne zwierzęta, np. koty i inne psy w domu. Są za to bardzo nieufne wobec obcych, na co trzeba uważać (może dojść do agresji w obronie domu).

Tagi artykułu: