Udostępnij ten artykuł.

Pies Flat / dla kogo flat coated retriever

Kiedy zobaczysz psa rasy Flat-coated retriever, można by pomyśleć, że to tylko czarny Golden retriever. Jednak w rzeczywistości jest to zupełnie odmienna rasa. Na dodatek to bardzo ładne i inteligentne psy, szybko się uczące i zyskujące coraz większą popularność. Szukasz dla siebie nowego przyjaciela? Konieczne poznaj rasę psów Flat coated retriver. Przeczytaj i sprawdź – pies Flat dla kogo flat coated retriever, żywienie, wymagania, hodowla.

Pies Flat – co to za rasa?

Flat-coated retriever został opracowany jako pies myśliwski do aportowania zwierzyny zarówno z lądu, jak i wody. Krajem pochodzenia tej rasy jest Wielka Brytania. Data publikacji obowiązującego wzorca FCI nr 121 jest 08.09.1988 r. Użytkowo jest to pies myśliwski, aporter (szczególnie dowodny), a jako rasa podlega próbom pracy. Klasyfikacja FCI: Grupa 8. Aportery, płochacze i psy dowodne; Sekcja 1. Aportery. Pies ten osiągnął szczytową popularność podczas I wojny światowej.

Po wojnie miał ostrą konkurencję ze strony labradorów i golden retrieverów, co prawie doprowadziło do niemal całkowitego zaniku tej rasy. Jeśli jednak szukasz spokojnego, dojrzałego psa, to ta rasa nie jest dla ciebie. Psy te znane są bowiem z zabawnego charakteru i żywiołowości i dojrzewają znacznie wolniej, niż większość innych ras. Tendencja do szczenięcego zachowania jeszcze przez wiele lat dorosłości doprowadziła do postrzegania ich, jako wspaniałego, zabawnego towarzysza. Psy tej rasy będą też dobrym stróżem i alarmem przeciwwłamaniowym. Jednak po zaalarmowaniu, potencjalnego intruza prędzej przywitają z radością, niż z agresją.

Flat-coated retriever to bowiem przyjaciel dla wszystkich. Wybierając tę rasę należy też pamiętać, że są to psy o wyłącznie czarnej lub wątrobianej barwie sierści. Jeśli więc ktoś zaoferuje nam psa w barwie beżowej lub brązowej, z pewnością nie będzie to ta rasa. Chociaż gdzie indziej jest to popularna rasa psów, nadal jest bardzo rzadka w Polsce. Jeśli więc chcesz mieć aportera tej rasy, spodziewaj się, że zostaniesz umieszczony na liście oczekujących rok lub dwa.

Ponadto kiedy już wreszcie pojedziesz do hodowcy, nie zdziw się, jeśli zada Ci wiele pytań. Musi przecież upewnić się, czy znasz tę niesamowicie żywiołową rasę i czy zapewnisz psu odpowiedni dom. A więc, szukasz dla siebie nowego przyjaciela? Konieczne poznaj rasę psów Flat coated retriver. Przeczytaj i sprawdź – pies Flat dla kogo flat coated retriever, żywienie, wymagania, hodowla.

młode psy rasy flat coated retriever

Pies Flat – wygląd ogólny i okrywa włosowa.

Flat-coated retriever to bystry i bardzo aktywny pies średniej wielkości o inteligentnym wyrazie. Jego sylwetka jest silna, jednak bez oznak ociężałości i otyłości, czy cherlawości. Preferowana wysokość ciała w kłębie u tej rasy wynosi 59-61,5 cm u psów samców oraz 56,5-59 cm u suk. Natomiast preferowana waga ciała w dobrej kondycji powinna oscylować w przedziale 27-36 kg u samców i 25-32 kg u suk.

Chód mają swobodny i płynny, a ich kończyny poruszają się prosto i równolegle do osi ciała. Włos u tej rasy jest gęsty i dobrej jakości, ma też strukturę od delikatnej do średniej. Jest dłuższy i przylega przy tym bardzo płasko, jak to tylko możliwe do ciała. Łapy i ogon Flat-coated retrieverów są dobrze owłosione.

Dobry gatunek szaty u tej rasy w wieku dorosłym jest dopełnieniem elegancji tych żywiołowych psów. Prawidłowym umaszczeniem u Flat-coated retrieverów jest wyłącznie kolor czarny lub wątrobiany. Ewentualne brązy i beże są wykluczające.

Pies Flat zachowanie i osobowość.

Flat coated retriever jest niesamowicie przyjazną rasą, więc dzieci, inni ludzie, psy i zwierzęta mogą spodziewać się łagodności i radości. Psiak będzie szturchał, lizał, zapraszał do zabawy. Na pewno nie okaże żadnych oznak wrogości, co czyni z tej rasy wspaniałego psa rodzinnego. Psy te są również bardzo wrażliwą rasą. Mogą przez to szybko stać się uparte i ignorować właściciela, jeśli je zdenerwuje. Mają jednak ogólnie młodzieńcze spojrzenie na życie i kontynuują zachowania szczenięce przez całe dorosłe życie.

Może to sprawić, że momentami będą trochę kłopotliwe i trudne do opanowania. Jednak w dobrych rękach są bardzo żwawym i zabawnym zwierzakiem reagującym na polecenia. Są też cudownie przyjaźnie nastawione do dzieci, choć nie są zbyt świadome swej wielkości i siły. Trzeba więc uważać, by nieumyślnie nie wyrządziły krzywdy. Łatwo mogą bowiem przewracając szczególnie mniejsze dzieci i wątłe starsze osoby.

Flat coated retrievery to bardzo radosna rasa, która uwielbia też dużo podskakiwać i żuć różne rzeczy. Są to dwie cechy, dla których pozytywne metody treningu wzmacniającego, takie jak pochwały i nagrody w postaci jedzenia, działają najlepiej. Powinno się przy tym be z względu na wiek traktować je tak, jak trenuje się szczeniaka lub małe dziecko. Oznacza to, że ​​​​każde szkolenie i trening powinny być zabawne, ekscytujące i miłe z nagrodami. W przeciwnym razie mogą szybko stracić zainteresowanie i chęć uczestnictwa.

pies flat

Jeśli natomiast potraktujesz te psy surowo, przekonasz się wtedy szybko, że staną się uparte i odmówią wykonywania poleceń. Będą jakby obrażone dotąd, dopóki im tego nie wynagrodzisz. Jest też jeszcze jedna wspólna cecha, którą mają prawie wszystkie te psy. Niestety to koprofagia. Uwielbiają bowiem jeść odchody innych psów, ludzi i zwierząt. To oczywiście zjawisko obrzydliwe, więc powinieneś starać się temu zapobiec najlepiej, jak potrafisz. Najlepiej też zbieraj ich stolce i natychmiast je usuwaj.

Pies Flat dla kogo flat coated retriever– dla kogo ten pies, stosunek do dzieci, idealny dom.

Flat-coated retrievery są idealnym uzupełnieniem dla rodzin ze starszymi dziećmi. Absolutnie nie są agresywne. Jednak ich wielka żywiołowość i nadmierna ekscytacja może być  niebezpieczna dla małych dzieci i noworodków. Mogą bowiem przypadkowo je powalić i wtedy niechcący poturbować. Więc jeśli masz małe dzieci, psy te mogą nie być odpowiednim wyborem do Twojego domu.

W pomieszczeniach te retrievery mogą być co prawda dość spokojne. Jednak tak naprawdę nie nadają się też do małych mieszkań i życia w mieście. Jako psy myśliwskie lepiej czują się mieszkając w obszarach, w których mogą wykorzystać swoje talenty łowieckie. Potrzebują też dużo biegania i fizycznych ćwiczeń. Najlepszym dla nich domem byłaby zatem farma lub dom na wsi z dużym ogrodem i dostępem do wody.

Psy te uwielbiają bowiem dużo pływać. Jeśli zostaną pozostawione same sobie przez dłuższy czas, szybko się znudzą i prawdopodobnie staną się destrukcyjne. Psy te nie nadają się więc dla nikogo, kto musi wychodzić z domu na więcej niż kilka godzin dziennie. Nie może też mieć ich ktoś, kto nie ma czasu na długie, wysiłkowe spacery i zabawy. Dzięki obfitości energii, mogą być za to wspaniałymi towarzyszami dla sportowców i fanów joggingu czy jazdy na rowerze.

Jeśli zabierzesz je ze sobą do biegania, wybierz jednak trasę z dużą ilością trawy i miękkich nawierzchni. Nie mogą biegać po twardym betonie czy asfalcie, ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia kości i stawów. Zetrą też opuszki łap do krwi.

Pies Flat coated retriever pielęgnacja.

Flat-coated retriever ma prostą i umiarkowanie długą sierść, chroniącą przed złymi warunkami atmosferycznymi i brudem. Nie potrzebują też zbyt wiele pielęgnacji. Ich płaska sierść będzie wymagała szczotkowania raz w tygodniu, chyba że pies linieje. Trzeba je wtedy szczotkować codziennie, aby uniknąć obfitości luźnej wypadającej sierści wszędzie w domu.

Trzeba też myć im zęby co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby usuwać kamień nazębny i bakterie. Codzienne szczotkowanie jest też konieczne, by zapobiegać chorobom dziąseł. Należy ponadto przycinać im pazury 1-2 razy w miesiącu. Przycinanie pazurów ochroni też nas przed zranieniem, gdy będą żywiołowo podskakiwać.

Pies Flat kondycja i ewentualne problemy zdrowotne.

Flat-coated retrievery mają płaską sierść i lubią wchodzić do wody. Są też na ogół zdrowe w porównaniu z innymi rasami. Mają jednak niestety dość wysoki wskaźnik zapadalności raka i potencjał do przybierania na wadze. Są pod tym względem podobne do labradorów i goldenów. Ich predyspozycje chorobowe to nowotwory: złośliwa histiocytoza, mięsak limfatyczny, czy kostniakomięsak.

Chorują też częściej na dysplazję stawu biodrowego, zwichnięcie rzepki, skręt rozszerzenia żołądka (skręt lub wzdęcie żołądka). Kupując szczeniaka, podobnie jak w przypadku każdej innej rasy psów upewnij się więc, że hodowca ma wszystkie odpowiednie licencje zdrowotne. Powinno być wśród nich zaświadczenie o stanie ortopedycznym odnośnie dysplazji stawu biodrowego i łokciowego.

Ważne jest też badanie na niedoczynność tarczycy i chorobę von Willebranda oraz stanu narządu wzroku (oczy). Ponieważ psy rasy Flat-coated retriever mogą też łatwo przybierać na wadze, należy dbać o to w sposób szczególny. Najlepiej więc dzielić ich posiłki na dwa mniejsze, zamiast jednego dużego dziennie. Pomoże to w ich trawieniu i zapobiegnie wzdęciom, które mogą być powszechne u tej rasy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich ras psów, ilość karmy zależy też od wielu czynników. Ważny jest tu szczególnie wiek psa, jak i jego wielkość, poziom aktywności fizycznej itp.Karmę powinniśmy kupować możliwie najlepszej jakości i dobrze bilansować kalorycznie jej dawkę dobową. W razie nadwagi warto kupić karmę dietetyczną.

Tagi artykułu: