Udostępnij ten artykuł.

Pies i czekolada

Wiadomo, że większość z nas bezgranicznie kocha swojego psa i dlatego chce mu zapewnić i dostarczyć wszystko, co tylko może być dla niego najlepsze także i słodycze, ale to, co dla nas ludzi może być wspaniałe w smaku i nie możemy się pewnym łakociom wprost oprzeć to wcale nie znaczy, że podając to samo psu sprawimy mu przyjemność. Niestety często się okazuje, ze w ten właśnie sposób możemy mu wyrządzić bardzo wielką krzywdę.

Badania, które zostały przeprowadzone w USA wykazały, że najczęstszymi powodami zatruć u psów są niesteroidowe leki zapalne typu aspiryna, ibuprofen i paracetamol, a zaraz za tymi środkami znajdują się kakao oraz czekolada. Jednak najbardziej szkodliwa, a nawet wręcz trująca jest gorzka czekolada, ponieważ zawiera ona około szesnastu miligramów teobrominy na jeden gram czekolady, natomiast czekolada mleczna zawiera około 1, 5 do 2 miligramów teobrominy na gram czekolady. Dawka bardzo groźna, wręcz śmiertelna dla psa wynosi około 220 do 500 gramów na kilogram masy ciała czworonoga, ale niestety zdarzały się także przypadki, gdzie następowała śmierć już przy dawce około 100 gramów na kilogram masy ciała psiaka. Czyli podsumowując zjedzenie dwóch tabliczek gorzkiej czekolady przez psa, który waży około piętnastu kilogramów może okazać się już śmiertelne. Efekt toksyczny u zwierząt wynika przede wszystkim z innego tempa przemiany tej materii niż ma to miejsce u człowieka. Czas potrzebny do zmetabolizowania, choć połowy ilości takiej substancji u psów wynosi, aż 17, 5 godziny a u człowieka tylko od dwóch do trzech godzin. Oczywiście zjedzenie czekolady przez psa nie zawsze musi być winą samego właściciela, ponieważ bardzo często zdarza się, ze pies sam w jakiś sposób wdrapie się na wyższą półkę i zje nawet całą czekoladę, która tam się znajdowała. Pies niestety się temu nie oprze i natychmiast ją zje.

Pies zjadł czekoladę i ...

Objawy, które występują w przypadku zatrucia spowodowanego zjedzeniem zbyt dużej ilości czekolady to: biegunka, wymioty, drżenie mięsni, arytmia, przyspieszony oddech, częste oddawanie moczu, zapaść, drgawki, a nawet może dojść w takim przypadku do śmierci zwierzaka. Jeśli zauważymy u naszego pupila, któryś z takich objawów to natychmiast powinniśmy mu udzielić pomocy powodując wymioty lub płukanie żołądka, które wykonuje w takim przypadku lekarz weterynarii i musi to mieć miejsce najpóźniej do sześciu godzin po zjedzeniu czekolady, a także konieczne jest podanie sporej ilości węgla aktywowanego.

Leczenie zatrucia czekoladą u psa

Leczenie może być tylko objawowe, gdyż nie ma żadnego antidotum na działanie metyloksantyn. Podczas takiej kuracji podawane są leki nasercowe, przeciwdrgawkowe, osłaniające przewód pokarmowy, nawadniany jest organizm, a także podaje się leki uspokajające. Dobrze by było również kontrolować przy takim zatruciu czekoladą pracę nerek, oddychania, serca, a także trzeba koniecznie kontrolować systematycznie temperaturę ciała naszego pupila.

Gdy tylko mamy podejrzenie, ze nasz pies zjadł większą ilość jakiegoś produktu zawierającego kakao to natychmiast powinniśmy się z nim zgłosić do weterynarza, bo tylko szybkie udzielenie pomocy i rozpoczęcie kuracji leczniczej może uratować życie naszego psiaka. Bardzo toksyczna jest również kofeina i teofilina, dlatego też nie można psom podawać herbaty czy kawy, a także produktów, które zawierają te substancje, czyli cukierków kofeinowych.


  • Czekolada mleczna i czarna

  • Czekoladki

  • Czekolada biała,mleczna i czarna

Oczywiście nie musimy zabraniać naszym psom jadania łakoci, ale podawać mu specjalnie dla stworzone produkty tak jak na przykład czekoladę, którą stworzyła firma, Trixie i jest ona w dwóch rodzajach: mleczna oraz biała, a także są dropsy dla psów, batoniki. Taka czekolada dla psów nie jest dla tych czworonogów w ogóle szkodliwa, ponieważ nie zawiera ona ani jednego grama czekolady. Ten smakołyk natomiast dodaje psu energii, zapewnia lśniącą sierść i wytrzymałość, właśnie dzięki witaminom, które się w niej znajdują. Niektóre czekolady dla psów dodatkowo wzbogacone zostały o owoce, a taką specjalną psią czekoladę można kupić naszemu pupilowi w sklepach zoologicznych. Często właściciele myślą, że odrobina takiej zwykłej czekolady przeznaczonej dla ludzi nie wyrządzi psu żadnej krzywdy i ciężko psu odmówić jak tak bardzo chce.

Zwierzęta tak samo jak ludzi uwielbiają czekoladę i tak jak my tak samo i one nie potrafią się oprzeć temu niebiańskiemu smakowi, ale to my jesteśmy odpowiedzialni za naszego psa i musimy zawsze dobrze przemyśleć skutki, jakie może przynieść podanie psu jakiejś rzeczy do jedzenia, która nie za bardzo przeznaczona jest dla czworonoga. Oczywiście to nie oznacza, że na pewno po odrobinie czekolady naszemu psiakowi od razu coś się stanie, ale, po co igrać z losem i narażać go na poważne komplikacje, jak tak samo można sprawić mu przyjemność smakołykiem, który jest typowo przeznaczony dla zwierząt. Przekroczenie dawki, która była podana w tym artykule trochę wyżej może nawet spowodować śmierć naszego pupila, wiec lepiej nie ryzykować i nie podawać psu czekolady, która nam bardzo smakuje, ale dla psa na pewno nie jest dobra i nie chodzi tu o smak tylko o skutki, jakie może spowodować.

Tagi artykułu: