Udostępnij ten artykuł.

Pies i kaganiec

Każdy właściciel psa – niezależnie od tego czy pies jest łagodny, czy też wykazuje zachowania agresywne – powinien zaopatrzyć się w kaganiec. Ochrona na pysk przyda się zarówno w czasie spaceru, jak i podczas wizyty u weterynarza. Psy, przebywające w środkach komunikacji miejskiej, również powinny posiadać zabezpieczenie na pysk. Mniejsze psy mogą być przewożone w transporterze, jednak duże muszą posiadać odpowiednią ochronę. Jest to szczególnie istotne dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu współpasażerów. Przepisy transportowe i miejskie wyraźnie mówią o tym, że każdy duży i potencjalnie niebezpieczny pies musi mieć kaganiec. Tłumaczenie właścicieli, że pies nie jest agresywny i w związku z tym nie musi chodzić w ochronce na pysk, jest dość naiwne. Każdy pies, nawet ten najlepiej uspołeczniony, może przejawiać zachowania agresywne i zaatakować człowieka. Nie możemy przewidzieć, czy nasz kochany pies nie rzuci się na dziecko i nie zrobi mu krzywdy.
Małe psy, podobnie jak i duże czworonogi, mogą być niezwykle awanturne i rzucać się na inne zwierzęta, bądź dzieci. Kaganiec stanowi, zatem istotne zabezpieczenie przed nimi samymi.

Kaganiec i pies - odpowiedni wybór kagańca dla psa

Rynek akcesoriów zoologicznych jest przepełniony różnego rodzaju kagańcami i osłonami na pysk. Tak duży wybór może wpędzić nas w stan konfuzji i nieco zdezorientować. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego kagańca? Jak dopasować kaganiec do potrzeb naszego zwierzęcia?

Psy ras dużych i agresywnych powinny posiadać wzmacniany kaganiec, który nie zsunie się po mocniejszym ruchu łapy. Ważne jest, aby kaganiec dla psa posiadał sporą liczbę linek mocujących, które będą stanowiły dodatkowe stabilizatory. Kaganiec metalowy jest doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli następujących ras psów: Owczarek Niemiecki (i wszelkiego typu Owczarki), Akbash Dog, Akita, Labrador Retriver, psy w typie molosowatych, Bernardyny itp.


  • Pies i kaganiec

  • Pies i kaganiec

  • Pies i kaganiec

Kagańce skórzane są uniwersalne i nadają się dla wszystkich ras psów dużych i średnich. Jeżeli zwierzę nie nosiło kagańca wcześniej, wersja skórzane będzie dobrym wyborem. Jeżeli zaś chodzi o kwestię bezpieczeństwa i skuteczności kagańca, nie trzeba się o nic martwić. Nitowane kagańce są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać bardzo długi okres. Każdy sklep zoologiczny posiada na stanie przynajmniej kilka rodzajów kagańców skórzanych, zatem nie będziemy mieli żadnych trudności z dopasowaniem modelu do potrzeb naszego zwierzaka.

Yorki i psy ras małych należą do szczególnej grupy czworonogów. Siła uścisku ich szczęki jest stosunkowo niewielka, dlatego też możemy ograniczyć się do zakupu kagańca wykonanego z tworzywa sztucznego. Właściciele psów małych bardzo często decydują się na kupno kagańców materiałowych, które nie stanowią jednak dobrego wyboru i mogą być stosowane jedynie okazyjnie - w czasie wizyt u weterynarza.

Pies i kaganiec - jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca?

Przyzwyczajanie psa do noszenia kagańca nie jest prostą sprawą. Bardzo ważne jest, aby pies czuł się w kagańcu komfortowo i nie cierpiał z powodu zbytniego ucisku. Optymalne rozmiary kagańca uzyskujemy po zmierzeniu obwodu kufy psa w najszerszym miejscu i dodaniem do wyniku około jednego centymetra. Zbyt luźny kaganiec również będzie przeszkadzał psu w wykonywaniu podstawowych czynności.
Hitem na rynku zoologicznym jest ostatnimi czasy kaganiec fizjologiczny. Jego wygląd może wzbudzać lekki niepokój, jednak właściciel może być pewny, że pies będzie czuł się w nim absolutnie komfortowo. Większość psów akceptuje ten rodzaj kagańca i po jakimś czasie się do niego przyzwyczaja. Zdecydowanie gorzej sprawa się ma z kagańcami metalowymi, skórzanymi, materiałowymi i tymi wykonanymi z tworzywa sztucznego. Niektórzy właściciele są zmuszeni zmieniać kaganiec nawet kilkakrotnie. Trudno jednoznacznie orzec, który typ i model kagańca okażą się właściwe dla naszego czworonoga. Zanim wyrzucimy jednak kaganiec na śmietnik, należy podjąć trud szkolenia psa. Zanim wyjdziemy z psem na spacer, powinniśmy wykonać serię prób w domu. Próby polegają na zakładaniu psu kagańcu na okres kilku minut i nagradzaniu go ulubionymi smakołykami. Jeżeli zobaczymy, że pies nie zgłasza sprzeciwu i grzecznie chodzi z kagańcem na pysku, możemy spróbować wyjść z nim na spacer.

Pies i kaganiec - co zrobić, jeżeli szkolenie nie przynosi rezultatów?

Jeżeli po kilku tygodniach nieudanych prób pies nadal nie chce wychodzić z domu w kagańcu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Psi behawiorysta pomoże nam rozwiązać problem i doradzi, jakie metody szkoleniowe powinniśmy stosować na przyszłość. Każdy pies może przyzwyczaić się do uczucia skrępowania pyska, jednak właściciel powinien podjąć odpowiednie kroki i wybrać właściwy model kagańca.

Tagi artykułu: