Udostępnij ten artykuł.

Pies i obroża elektryczna

Ile psów i ilu ich właścicieli to tyle jest również opinii o posłuszeństwie psów, a jedne z nich są mniej posłuszne natomiast drugie wręcz są idealne.

To czy dany pies będzie posłuszny w dużej mierze zależy od jego osobowości czy temperamentu, ale wszyscy wiemy, że temperament danego psa ma również bardzo duży wpływ na jego zachowanie, ale to, jakie nawyki posiada nasz pies to właśnie zależy tylko i wyłącznie od nas to, w jaki sposób go wychowamy czy ułożymy. Najwięcej wysiłku włożonego w wychowanie psa konieczne jest w przypadku posiadania psa myśliwskiego np. typu Beagle czy jakiegoś innego.

Pies myśliwski ma bardzo wyostrzony instynkt łowczy i jest to pies bardzo trudny, jeśli chodzi o ucieczki czy zrywanie się ze smyczy, dlatego trzeba go od samego początku, konsekwentnie uczyć podstawowych i prawidłowych zachowań. Każdego psa niezależnie od rasy można odpowiednio ułożyć wystarczy uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym. Pies naszej ludzkiej mowy nie rozumie, tylko każde nasze słowo odbiera, jako jakiś sygnał. Po barwie oraz tonie naszego głosu jest w stanie wywnioskować, czego się od niego wymaga w danej chwili.

Obecnie bardzo popularne i na pewno bardzo przydatne podczas tresury są szkolenia z wykorzystaniem obroży elektrycznej, która potocznie nazywana jest także obrożą treningową. Oczywiście musimy pamiętać, że obroża elektryczna ma służyć tylko i wyłącznie, jako przyrząd pomocniczy i na pewno nie zastąpi on komend głosowych czy nagradzania, gdy pies właściwie wykona dane polecenie.

Obroża elektryczna dla psa łajki

Łajka z obrożą elektryczną

Obroża elektryczna składa się z pilota, dzięki któremu możemy wysyłać polecenia na odległość od stu nawet do osiemset metrów. Większość takich obroży działa na zasadzie impulsu elektronicznego, który napina mięśnie psa. Prawidłowe zastosowanie takiej obroży pozwala w dosyć krótkim czasie na otrzymanie naprawdę wspaniałych efektów szkoleniowych, co sprawia, że właściciele takich psów jeszcze bardziej są zadowoleni i dumni z posiadania takiego czworonoga. Takie właśnie elektryczne systemy treningowe umożliwiają natychmiastowe zareagowanie na nieodpowiednie zachowanie psa, od razu w chwili, gdy czworonóg nawet w dużej odległości od nas zrobi coś, co według nas jest niestosowne i nie trzeba dzięki temu zbytnio ograniczać swobody psa. Instrukcja obsługi takiej obroży elektrycznej jest dosyć prosta, gdyż po wybraniu odpowiedniego polecenia na pilocie taka obroża elektryczna reaguje w odpowiednio dobrany sposób, oczywiście, w jaki to zależy od danego modelu. Może to być ostrzeganie dźwiękiem w obroży, krótki ostrzegawczy impuls w kilku natężeniach, korekcyjny impuls elektrostatyczny również w kilku natężeniach oraz impuls o wyższej sile tak zwana funkcja booster.

Niektórzy producenci proponują dla właścicieli psów ras dużych obroże elektryczne specjalnie wzmocnione, gdzie impuls oraz cała budowa obroży jest potężniej zbudowana. Natomiast obroża elektryczna dla małych psów jest o wiele delikatniejsza i słabsza. Wiele odbiorników takiej obroży ma wymienne paski, które mocuje się za pomocą wygodnych uchwytów i posiadają one również regulację obwodu szyi danego psa od trzydziestu do sześćdziesięciu centymetrów.

Musimy jednak pamiętać, że taką obrożę można zastosować u psów, które skończyły przynajmniej pół roku, są w dobrej kondycji zdrowotnej i oczywiście u takich psów, które znają podstawowe komendy. Bardzo często nieposłuszeństwo psa jest związane ze skupieniem uwagi psa na czymś zupełnie innym niż oczekiwałby tego właściciel, a na pewno nie jest to spowodowane złośliwością psa, jak niestety wiele osób uważa, dlatego w takich przypadkach podczas szkolenia taka obroża elektryczna jest bardzo przydatna, ponieważ pomaga ona przykuć uwagę psa na odpowiedniej osobie czy przedmiocie.

Elektryczna obroża treningowa dla psa

Elektryczna obroża treningowa dla psa

Dosyć nieprzyjemne dla psa jest użycie tak zwanego impulsu elektrostatycznego, które powoduje napięcie mięśni. Stosując wszelkiego rodzaju obroże elektryczne trzeba pamiętać o konieczności stosowania komend głosowych, gdyż tylko one informują psa, co w danym momencie ma wykonać, jeśli zapomnimy o tej bardzo istotnej sprawie to szkolenie naszego pupila przy pomocy obroży elektrycznej nie będzie miało żadnego sensu. Przed zakupem oraz zastosowaniem takiej obroży elektrycznej musimy pamiętać, że jest ona pomocna podczas szkolenia, ale w żadnym wypadku nie może służyć do karania psa.

Wiadomo już od dawna, że psy to bardzo inteligentne zwierzęta i dlatego można je szkolić, ponieważ bardzo szybko się uczą. Pomagają ludziom w wielu czasem nawet bardzo trudnych sytuacjach, są pomocne w ratownictwie, potrafią być doskonałymi przewodnikami dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych. Ułożenie jakiegokolwiek psa nie jest zbyt trudne, jeżeli odpowiednio do niego podejdziemy i będziemy konsekwentni, a także, jeśli psa po dobrze wykonanym zadaniu będziemy nagradzać, a nie tylko karać, bo wtedy może nastąpić całkowicie odwrotny efekt, a przecież nie chcemy posiadać psa agresywnego tylko posłusznego.

Tagi artykułu: