Udostępnij ten artykuł.

Pies i zima

Pies zimą - pies podwórkowy

Właściciele psów mieszkających w przydomowej budzie, powinni szczególnie zadbać o swoje psy w okresie zimowym. Najlepszym ku temu sposobem jest ocieplenie budy i wymoszczenie jej ciepłymi kocami, bądź sianem. W sklepach budowlanych możemy dostać specjalne materiały izolujące, które utrzymują ciepło w budzie i chronią naszego psa przed gwałtownymi podmuchami wiatru. Jako, że najbardziej narażony na zniszczenie jest dach, należy dokładnie sprawdzić jego strukturę i uszczelnić na wypadek przeciekania. Wszelkie prace budowlano-remontowe powinny być wykonywane jeszcze w okresie jesiennym. Jeżeli nie wiedzą Państwo jak zabrać się do ocieplania budy, zapraszamy do przeczytania artykułów na ten temat zamieszczonych na naszej stronie.

Pies mróz -, co zrobić w czasie największych mrozów?

Każdy właściciel psa musi jednak zdawać sobie sprawę, że w największe mrozy buda może okazać się niewystarczającym schronieniem. Jeżeli na dworze panuje przeraźliwy mróz i wilgoć, warto przyjąć psa pod dach, bądź też zorganizować mu miejsce w ocieplanym garażu czy piwnicy. Nawet najlepiej wyposażone przez naturę zwierzęta mogą mieć problemy z przeżyciem i utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Jesteśmy odpowiedzialni za swoje psy, zatem nie możemy ryzykować, że zamarzną, bądź też poważnie zachorują z powodu zimna.

Zima i psi przyjaciel - problem odwodnienia

Trudno to sobie wyobrazić, ale pies zimą może być narażony na śmierć z odwodnienia. Część właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że woda pozostawiona przez cały dzień w misce przy budzie może zamarzać. Właściciel musi, zatem wymieniać wodę przynajmniej kilka razy w ciągu dnia i stale nadzorować, czy nie przechodzi ona w inny stan skupienia.

Przejdźmy teraz do opisu zimowej diety psa. Zimowa dieta psa podwórkowego charakteryzuje się przede wszystkim wysoką kalorycznością i obfitością potraw mięsnych i wysokotłuszczowych. Zwierzę powinno dostawać ciepłe posiłki w dość dużej ilości. Część właścicieli miarkuje ilość podawanych pokarmów, uznając, że pies zbytnio utyje i będzie miał problemy z powrotem do prawidłowej wagi. W rzeczywistości jednak organizm zwierzęcia wykorzystuje większość zasobów kalorycznych i nie istnieje ryzyko doprowadzenia do nadwagi. Zdecydowanie niekorzystnym rozwiązaniem jest podawanie psu suchej karmy. Jeżeli jednak przyzwyczailiśmy zwierzę do takiej diety, warto przed podaniem karmy każdorazowo podlać ją gorącą wodą.

Pies i zima - pies na dworze zimą

Spacery z psem w okresie zimowym z całą pewnością mają swój urok, jednak mogą okazać się niezwykle groźne dla naszego psa. Szczególnie narażone na przeziębienia są rasy psów małych i bardzo małych, a także zwierzęta krótkowłose i gładkowłose. Również zwierzaki krótkonożne cierpią z powodu zalegających warstw śniegu oraz dotkliwego mrozu. Ich brzuchy ocierają, bowiem o śnieg, skutkiem, czego może dojść do odmarzania konkretnych części ciała. To właśnie takim psom dedykowane są specjalne ubranka i kombinezony, które umożliwiają utrzymanie stałej temperatury ciała. Ubranka dla psów są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych; właściciel może wybierać wśród wielu wzorów i kolorów. Oczywiście należy pamiętać, że wygląd ubranka nie jest najważniejszy. Sprawą najistotniejszą jest zabezpieczenie psa oraz jego ochrona. Najlepszy wybór stanowi, zatem ubranko wykonane, z polaru, bądź innego, nieprzepuszczającego wody i zimna, materiału. Pomimo, że sklepy zoologiczne posiadają szeroki asortyment produktów, trudno niekiedy znaleźć odpowiedni rozmiar ubranka. Większość kombinezonów i sweterków dla psów wykonana jest pod konkretną rasę psa, zatem znalezienie ubrania dla mieszańca, bądź psa o niestandardowych rozmiarach może stanowić spory problem. W takiej sytuacji warto udać się do krawca i poprosić o wykonanie ubranka na miarę. Koszt wykonawstwa na pewno nie będzie wiele wyższy od ceny ubranka sklepowego. Właściciel będzie miał jednak pewność, że ubranie idealnie pasuje na jego zwierzaka, a co za tym idzie jego ochrona jest lepsza i skuteczniejsza. Dodatkową zaletą szycia ubranka na miarę jest możliwość przepchnięcia własnego projektu i stworzenia modelu, który będzie odpowiadał nam w stu procentach.


 • Pies i zima

 • Zima i psi pyszczek

 • Zabawa

Zima i psy - ogólne zalecenia

Właściciele powinni pamiętać także o przestrzeganiu kilku, ważnych zaleceń. Po pierwsze nie należy spacerować z psem w bliskiej odległości od zbiorników wodnych. W okolicach stawów czy jezior jest zazwyczaj najzimniej; istnieje poza tym spore ryzyko, że pies zechce rzucić się do wody i popływać. Po wtóre spacery nie powinny być zbyt długie. W przypadku psów ras małych warto ograniczyć spacery do niezbędnego minimum i nie chodzić po mrozie jednorazowo dłużej niż kilka do kilkunastu minut. Dobry właściciel powinien zadbać o dostarczeniu psu odpowiedniej dawki ruchu. Jeżeli podejmowanie aktywności na świeżym powietrzu nie jest do końca wskazane, należy zadbać o dostarczenie psu rozrywki w domu.
W przypadku większych psów właściciele mają zdecydowanie większe pole manewru. Niektóre psy doskonale sprawdzą się w roli psów zaprzęgowych - wbrew pozorom nie mówimy tylko o psach syberyjskich. Nawet średniej wielkości pies może ciągnąć sanki i trzymać się na uprzęży. Tylko od nas zależy, jak pokierujemy naszym psem.

Pies i zima - pielęgnacja łap

Łapy u psa stanowią punkt newralgiczny, dlatego warto o nie zadbać i wdrożyć w życie kilka rytuałów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest wycieranie psich łap po powrocie do domu. Możemy wykorzystać do tego celu stary, nieużywany ręcznik i odrobinę psiego szamponu. Zimą ulice są obsypywane solą, co w połączeniu ze śniegiem i niskimi temperaturami może prowadzić do bolesnych otarć i pęknięć naskórka. Obmywanie i osuszanie psich łap zaraz po powrocie do domu jest niezwykle potrzebne i może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania otarć. Niektórzy właściciele dodatkowo zabezpieczają łapy swoich pupili poprzez nacieranie ich oliwką, bądź specjalnym balsamem. Dość skutecznym rozwiązaniem problemu otarć i odmarzania łap jest zakupienie psu specjalnych bucików ochronnych. Niestety nie wszystkie czworonogi są w stanie przyzwyczaić się do takich akcesoriów i skutecznie bronią się przed ich noszeniem. Noszenie obuwia ochronnego jest szczególnie zalecane psom ras małych i bardzo małych.

Jak chronić skórę psa w okresie zimowym?

W okresie zimowym należy kąpać czworonoga o wiele rzadziej aniżeli w okresie wiosennym i letnim. Kąpiele mogą, bowiem doprowadzić do usunięcia ochronnej, tłustej wydzieliny gruczołów łojowych, która zabezpiecza psa przed odmrożeniami. Bardzo skutecznym stymulatorem produkcji wydzieliny jest czesanie psa.
Codzienna dieta psa powinna być bogata w kwasy Omega-3 oraz witaminę E. Właściwa dieta stanowi niezbędny element dbałości o kondycję zwierzęcia. W niektórych sklepach zoologicznych można również dostać specjalne suplementy diety dla psiego przyjaciela, które w sposób naturalny wpływają na pracę gruczołów łojowych.


 • Zima i psi przyjaciel

 • Azjata w zimie

 • Pies podwórkowy

Pies zimą - jak rozpoznać, że pies jest wyziębiony?

Na samym początku warto podkreślić, że psy są stosunkowo odporne na mróz, dlatego też ich organizmy rzadko ulegają wychłodzeniu. Właściciele częstokroć lekceważą pierwsze sygnały i nie dostrzegają, że ich psy drżą na całym ciele. Drżenie nie jest normalnym zjawiskiem, dlatego też nie powinno uciec naszej uwadze.
Do hipotermii może dojść w kilku sytuacjach. Najczęstszą przyczyną hipotermii jest jednak trzymanie psa na smyczy i blokowanie ruchów. Pies, który przez dłuższy czas pozostaje w jednym miejscu, jest szczególnie narażony na odmrożenia. Bardzo groźne w skutkach mogą być również kąpiele w stawach, sadzawkach etc., dlatego też przechadzanie się w okolicach akwenów wodnych wydaje się szczególnie nierozsądne i może zakończyć się dla psa tragicznie.
Głównymi objawami hipotermii są: drżenie, ospałość i apatia zwierzęcia. Pies może odczuwać zmęczenie i zaraz po powrocie do domu położyć się na swoim posłaniu. Jeżeli pies mieszka w budzie, konsekwencje hipotermii mogą być bardzo poważne. Właściciel wielokroć może nie dostrzegać pierwszych objawów wejścia w stan hipotermii.

 1. W przypadku, kiedy pies wpadnie w stan lekkiej hipotermii, należy podjąć szereg czynności, które wyprowadzą go z tego stanu:
 2. Zaprowadzenie psa do ciepłego i suchego pomieszczenia. Jeżeli istnieje możliwość należy podnieść temperaturę pomieszczenia
 3. Osuszenie ręcznikiem. Aby efekt był lepszy można uprzednio położyć ręcznik na rozgrzanym kaloryferze. Nie należy jednak przesadzać z rozgrzewaniem zwierzęcia.
 4. W żadnym razie nie należy wprowadzać psa do wanny z gorącą wodą. Agresywne metody mogą spowodować daleko posunięte konsekwencje zdrowotne i doprowadzić do szoku termicznego. Zdecydowanie korzystniejsze jest ogrzanie psa własnym ciałem. Jeżeli możemy przytulmy psa do siebie i okryjmy go własnym ubraniem. Efekt będzie podwójny - zwierzę poczuje się bezpiecznie i przy okazji temperatura jego ciała wróci do normalnej wartości.
 5. Podawanie ciepłej, ale nie gorącej wody.

Jeżeli jednak temperatura ciała zwierzęcia spada do wartości 33-35 stopni Celsjusza, nie należy ryzykować życia zwierzęcia i natychmiast zawieść go do lekarza.

Pies i zima - ogólne porady dla właścicieli

Okres zimowy jest bardzo ciężki zarówno dla właściciela, jak i jego czworonoga. Chłody i śnieżne zawieje skutecznie zniechęcają nas do spacerów i dają pretekst do wylegiwania się pod ciepłym kocem. Właściciele nie powinni jednak zapominać o konieczności aktywizowania zwierząt i dostarczania im codziennej, dużej dawki ruchu. Zima z psem wcale nie musi być nudna i monotonna. Wystarczy, że skrócimy czas poświęcany na spacery poranne i wieczorne i nieco wydłużymy czas przechadzek w ciągu dnia. Zima nie zawsze daje nam w kość i nie zawsze determinuje konieczność zniesienia codziennych rytuałów.

Zabawy w śniegu z psem mogą okazać się niezwykle radosne i przyjemne, o ile będziemy pilnować, aby nasz pies nie zjadał zmarzliny i zbyt długo nie tarzał się po mokrej ziemi.

Tagi artykułu: