Udostępnij ten artykuł.

Pies kradnie jedzenie ze stołu

Pies kradnie jedzenie ze stołu: Opiszę scenkę, żeby nie było wątpliwości, jak to wygląda: Przychodzę do mojej dziewczyny, rodzina podaje kolacje do niskiego stolika. Gdy ktoś spuści na chwilę psa - jamnika - z oczu on zabiera, co tylko mu się uda ze stołu. Rodzina wtedy krzyczy imię psa "Kora!!" ganiąc go tym, ktoś zabiera jedzenie, a psa inny ktoś delikatnie odpycha z krawędzi stolika jakby był z porcelany...Co mnie uderza to że pies jest kompletnie bezkarny i zupełnie nie reaguje na żadne polecenia.
wg mnie właściciele sami doprowadzili do takiego zachowania - scenka - ale co zrobić żeby oduczyć psa wyuczonego już zachowania? ........ja nie wiem...

Słyszałem że błędem jest wołanie psa po imieniu i lepiej nauczyć polecenia "Nie!/Niewolno!" prawda to?

***

Nie ulega wątpliwości, że wyplenienie złych przyzwyczajeń takich jak kradzież jedzenie może sprawiać właścicielom pewne problemy, a niekiedy kończyć się fiaskiem. Jeżeli nie chcemy użerać się z niegrzecznym psem, już w wieku szczenięcym zacznijmy przysposabiać go do życia wśród ludzi i uczmy, które zachowania są niepożądane. Wczesne szkolenie w zakresie posłuszeństwa przynosi bardzo dobre rezultaty.

Dlaczego psy kradną jedzenie?

Niektóre psy kradną, aby zwrócić na siebie uwagę, inne – ponieważ nadarza się okazja. Żaden pies, jeżeli nie nauczymy go wcześniej, że podkradanie jedzenia jest zachowaniem niepożądanym, nie oprze się pachnącej szynce czy kawałkowi soczystego mięsa.

Pies nawykły do kradzieży potrafi bardzo szybko uciec ze swoją zdobyczą i schować przed domownikami. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale także przedmiotów do gryzienia takich jak skórzane buty czy portfel. Zwierzę będzie czekało, aż właściciel spuści wzrok z przedmiotu, a następnie wskoczy na szafkę i niepostrzeżenie ukradnie drobiazg.

Mój pies kradnie jedzenie ze stołu

Co zrobić jeżeli złapiemy psa na gorącym uczynku?

Jeżeli uda nam się złapać czworonoga na gorącym uczynku, należy krzyknąć i  przerwać jego wygłupy. Nigdy nie rzucamy się w pogoń za psem – tym sposobem albo go spłoszymy, albo zachęcimy go zabawy. Pogoń jest w końcu jedną z ulubionych form aktywności czworonogów. Goniąc psa, damy mu zatem do zrozumienia, że podoba nam się to, co robi. Jeżeli zaś chodzi o jedzenie, to większość psów nie jest w stanie oprzeć pozostawionemu na stole smakołykowi. Nie pomoże nawet to, że zawsze dostają posiłki na czas.

Pies kradnie jedzenie ze stołu – Jak zapobiegać?

Kiedy szczeniak zaczyna podkradać różne rzeczy, nie goń go i nie wyrywaj przedmiotów z pyska. Zdecydowanie lepiej jest przykucnąć i spokojnie zawołać psa. Jeżeli nie posłucha, odchodzimy. Naturalną reakcją czworonoga powinno być zainteresowanie się naszą reakcją i przybiegnięcie. Kiedy pies zachowa się w sposób modelowy, należy go pochwalić.

Następnym krokiem jest nauka komendy: „oddaj”. Na początek dajemy psu zabawkę, a gdy weźmie ją do pyska, mówimy „dobry piesek". Następnie lekko ją chwytamy i wydajemy komendę „oddaj!". Jeśli pies zastosuje się do naszego polecenia, chwalimy go. Jeżeli natomiast nie chce oddać zabawki, próbujemy się handlować i proponujemy jakiś smakołyk lub inną lubianą zabawkę w zamian za skradziony przedmiot.  Podobne metody stosujemy, kiedy pies zabierze rzeczy bez naszej zgody.

Aby utrwalić ćwiczenie, należy powtarzać je w regularnych odstępach czasu i ćwiczyć na różnych rzeczach. O ile na samym początku możemy nagradzać psa przysmakami, o tyle bardzo szybko należy wycofać się z tej formy nagradzania na rzecz słownej pochwały lub poklepania po głowie. Tym sposobem pies przyzwyczai się, że chociaż opiekun zabiera mu coś „cennego”, zawsze daje coś w zamian. Nie ulega wątpliwości, że kradzież jedzenia jest trudniejsza do wyeliminowania niż nałóg zgarniania rzeczy z półki. Jeżeli w pobliżu psa znajdzie się coś, co można skonsumować, nie ma większej szansy, że jakikolwiek pies przejdzie obok tego obojętnie.  Zadaniem właściciela jest pilnowanie, aby pies nie miał dostępu do jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Nadzór jest niezbędna częścią wczesnego szkolenia.

Pies podjada ze stołu

Terapia szokowa

Wyplenienie złych zachowań u recydywisty wydaje się dość trudną sprawą. Aby skutecznie oduczyć psa kradzieży, można złapać go na gorącym uczynku.  Dobrym ku temu sposobem jest zastawienie pułapki, która wyda głośny dźwięk, kiedy pies będzie próbował kradzieży. Jak to zrobić? Po pierwsze przywiązujemy nić dentystyczną do kawałka mięsa, a do drugiego końca linki przywiązujemy metalowy pojemnik, do którego wkładamy kilka monet. Mięso kładziemy na brzeg stołu i wychodzimy z pokoju. W momencie kiedy pies chwyci mięso, pułapka wyda głośny dźwięk, który powinien skutecznie odstraszyć psa. Wielu właścicieli może uznać, że metoda jest zbyt brutalna, niemniej bardzo skuteczna.

Tagi artykułu: