Udostępnij ten artykuł.

Pies myśliwski do tropienia kuropatw

Wyżły stanowią grupę psów myśliwskich wszechstronnych, czyli wyspecjalizowanych w polowaniu na lądzie, w wodzie, na ternie otwartym (łące) i osłoniętym (las). Wyżły wykorzystuje się do polowania na ptactwo i drobną zwierzynę. Wśród wyżłów znajdują takie psy jak: pointer, seter szkocki, angielski i irlandzki oraz wszystkie sekcje wyżłów (francuski, niemiecki, węgierki, włoski i inne). Wszystkie wyżły przyjmują charakterystyczną pozycję „stójki”, czyli zwracają się bez ruchu w kierunku zwierzyny, na którą się poluje. Inne określenie „stójki” to „wystawianie zwierzyny”. Który pies myśliwski do tropienia kuropatw jest najczęściej wykorzystywany przez myśliwych?

polowanie na kuropatwy

polowanie na kuropatwy

Pies myśliwski do tropienia kuropatw i innego ptactwa

Kuropatwy zaliczają się typowego ptactwa łownego. Okres polowania na kuropatwy trwa od 11 września do 15 października. Myśliwi podczas polowań korzystają z pomocy różnych psów. Jednak najlepszy pies myśliwski do tropienia kuropatw to pointer. Jest wszechstronny, nie tylko wystawia, ale także aportuje zwierzynę na suchym i wodnym terenie. Choć najlepiej czuje się jednak na suchym lądzie – w lesie i na łące. Jego praca polega na tym, że najpierw wskazuje miejsce, w którym znajduje się ptactwo. Po zestrzeleniu ptaka przez myśliwego, pointer potrafi go odszukać i przynieść.

Kuropatwa zwyczajna, kuropatwa (Perdix perdix)

kuropatwa zwyczajna, kuropatwa (Perdix perdix)

Pointer  to odmiana wyżła, zaliczająca się do sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich. Pochodzenie rasy nie jest do końca znane, choć wiadomo, że psy te pochodzą z Wielkiej Brytanii. W Polsce są raczej rzadko spotykane. Pointer to typowy angielski pies myśliwski. Pointery czasami można zauważyć w starych angielskich lub francuskich filmach, na których widoczne są sceny polowań. Początkowo najczęściej były wykorzystywane do wystawiania zajęcy.  Pointery charakteryzują się długimi kończynami, rozbudowanym grzbietem i prosto trzymanym ogonem. Sierść ich jest gładka i krótka, najczęściej dwukolorowa –  biała z dodatkiem odcienia brązowego, żółtego lub pomarańczowego.

pointer pies myśliwski do tropienia kuropatw

pies do tropienia kuropatw - pointer

Jak wychowuje się pointera?

Pies myśliwski do tropienia kuropatw musi być nie tylko czujny, ale także energiczny i wytrzymały. Pointery są stworzone do polowania, gdyż uwielbiają dużą przestrzeń i nie męczą się zbyt szybko. Są cierpliwe i bez problemów przetrwają wiele godzin na świeżym powietrzu. Choć nie mają specjalnych wymagań żywieniowych ani pielęgnacyjnych, to nie są to psy, które można polecić każdemu. 

pointer pies myśliwski do tropienia kuropatw podczas polowania

ponter pies myśliwski do tropienia kuropatw

Nie są one wymarzonymi psami rodzinnymi czy obronnymi, choć lubią towarzystwo i zabawę. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i trudno znoszą rozstania. Jak wszystkie inne psy myśliwskie, pointery potrzebują codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu. Nie są to psy-domatory. Lubią biegać i tropić. Nawet gdy nie udają się na prawdziwe polowania, to warto im co jakiś czas stwarzać warunki, dzięki którym mogą zaspokajać swoje naturalne łowieckie instynkty. Powinno się je często  zabierać do lasu i nad jezioro. Warto wspomnieć, że są to bardzo uparte psy.

pies myśliwski z kuropatwą

6 miesięczny golden retriever z kuropatwą

Mieliście kiedyś pointery? Jakie są wasze doświadczenia z tymi psami? A może macie jakieś pytania związane z tą rasą psów myśliwskich?

Tagi artykułu: