Udostępnij ten artykuł.

Pies na wakacjach, o czym pamiętać zabierając pupila na wakacje?

Wyjazd z psem na wakacje może wydawać się kłopotliwy, dlatego warto zastanowić się nad kwestiami technicznymi już kilka miesięcy/tygodni przed urlopem.

Pies na wakacjach. O czym pamiętać zabierając pupila na wakacje? Kilka porad dla właścicieli psów wybierających się na wakacje z psem.

pies na wakacjach

Pierwszą sprawą jest transport. Nie ulega wątpliwości, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samochodem. W przypadku pokonywania dalszych odległości możemy robić w miarę częste przerwy i umożliwić psu oddanie potrzeb fizjologicznych. Podróż pociągiem nie daje takich możliwości. Jeżeli nie wyobrażamy sobie podróży pociągiem z pupilem, zawsze możemy skorzystać z ofert hoteli dla zwierząt, które zobowiązują się do opieki nad zwierzęciem w czasie nieobecności jego właściciela. Dzienny koszt pobytu psa w hotelu  waha się w granicach 50 złotych.

Jeżeli transport nie stanowi dużego problemu, warto zabrać pupila na wspólne wakacje. Właściciele hoteli i pensjonatów coraz częściej zgadzają się na pobyt zwierzęcia w hotelu bez pobierania dodatkowych opłat.  Będąc na wczasach, miejmy jednak w pamięci kilka złotych zasad:

Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody i cienia. Psy nie pocą się tak jak ludzie (tylko między poduszkami łap), dlatego też nie są w stanie szybko oddać ciepła. Chłodzą się głównie przez oddychanie  (to tłumaczy stale wysunięty język).

pies na wakacjach musi mieć zapewniony dostęp do wody

W miejscowościach nadmorskich powstaje coraz więcej plaż dla psów. Jeżeli mamy możliwość, spacerujmy z psem właśnie w tych miejscach. Zawsze zostawiajmy po sobie porządek – sprzątajmy po pupilu. Większość zakazów publicznych nie wzięła się z powietrza.

Nigdy nie spuszczajmy psa ze smyczy. Nowe miejsce zawsze jest atrakcyjne i wywołuje duże emocje. Pies, zajęty zwiedzaniem nowego obszaru, może nas nie słuchać i nie przychodzić na zawołanie. Bardzo często dochodzi również do konfliktów z innymi psami, które uznają terytorium za swoje własne.


Jak zaradzić nieposłuszeństwu i pohamować zbytnią egzaltację zwierzęcia?


Już pierwszego dnia bierzemy psa na długi spacer. Pokazujemy okolicę i pozwalamy nasycić się nowymi zapachami. Nasze zachowanie nie powinno być odmienne od tego „domowego”. Pies musi widzieć, że panujemy nad sytuacją. Zasady wpojone w czasie szkolenia psa z zakresu posłuszeństwa obowiązują w każdych warunkach.

pies na wakacjach nie może wejśc do wszystkich restauracji czy pabów

A co jeżeli w czasie dnia zechcemy pójść na obiad do restauracji i kawiarni? Z tym rzeczywiście może być problem. Właściciele knajp niechętnie zgadzają się na wprowadzanie psów do ich lokali. W takiej sytuacji warto wybierać bary i restauracje „pod chmurką”, które nie ustępują jakością i poziomem obsługi dobrym restauracjom. Oczywiście możemy wrócić na obiad do hotelu i „przy okazji” nakarmić naszego psa. Całodzienne spacery i wypady na plażę mogą być dla pupila męczące.

A może wypad bez pieska?

No właśnie. Czy pies zawsze musi nam towarzyszyć? Czy pozostawienie go w pokoju hotelowym jest humanitarne?
Nietrudno wywnioskować, że na wakacje zabieramy psy, które przeszły szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Jeżeli wiemy, że nasz pupil przejawia problemy socjalizacyjne (głośno szczeka, rzuca się na ludzi, nie słucha poleceń) pod żadnym pozorem nie zabierajmy go na wakacje! To będzie męka zarówno dla nas, jak i dla niego.
W przypadku psów przeszkolonych stosuje się zazwyczaj jedną metodę: w czasie pobytu właścicieli poza hotelem zamyka się zwierzę w przenośnej klatce i kojcu. W jednym ze wcześniejszych artykułów przedstawiliśmy Państwu tę procedurę i wyjaśniliśmy jej zalety. Dodajmy jedynie, że kojec bądź klatka kojarzą się zwierzęciu z bezpieczeństwem i są traktowane niemalże jak azyl.

Stosując się do powyższych zasad, możemy być pewni, że wakacje z psem będą udane. Nie zapominajmy przy tym, że sposób wychowania i szkolenie kształtują psychikę zwierzęcia i determinują kontakty czworonoga z właścicielem.

Tagi artykułu: