Udostępnij ten artykuł.

Pies nierasowy, kundelek, mieszaniec

Pies nierasowy, kundelek, mieszaniec – rodzaje

Psy nierasowe można podzielić z grubsza na cztery rodzaje:
1) Mieszańce, u których można dostrzec cechy dwóch lub więcej ras.
Wywód genealogiczny kundli jest zazwyczaj złożony. Niektóre pochodzą od osobników czystych rasowo, inne zaś wywodzą się z długiej linii psów nierasowych. Mieszańce są zwykle utożsamiane z rasą, którą najbardziej przypominają.

2) Psy pariasy

Termin pierwotnie odnosił się do dzikich psów, zamieszkujących półwysep Dekan, jednak obecnie jego zakres znaczeniowy uległ rozszerzeniu. Psy dzikie, psy pariasy,  pochodzą z populacji dzikich lub zdziczałych psów. Jedną z uznanych ras, wywodzących się z grupy pariasów, jest Canaan Dog. Psy Pariasy osiągają średnią wysokość w kłębie; ich umaszczenie waha się od żółtego do jasnobrązowego.

3) Mieszańce wyhodowane na skutek niezrównoważonej hodowli
Alaskan Husky czy Eurohound nie są poddawane normowanej hodowli . Kto z nas wie, że Alaskan Husky to „nie rasa, lecz określenie psów będących mieszańcami husky, szybkich psów myśliwskich, chartów oraz psów stróżujących”?

4) Mieszańce, które powstały w wyniku skrzyżowania dwóch, uznanych ras
Psy, które zostały wyhodowane na skutek skrzyżowania przedstawicieli dwóch, różnych ras są powszechnie nazywane psami hybrydami.  Hybrydy są nierzadko wielokrotnie droższe od uznanych psów rasowych. Szczególną popularnością cieszą się mieszanki Pudla i Cocker Spaniela, Goldena Retrivera i Pudla oraz mieszaniec Yorka i Shih Tzu. Dobór ras nie jest przypadkowy; hodowcy dążą do wzmocnienia pożądanych cech i wyłączenia wszelkich wad.
Hybrydy mają nie tylko oryginalny wygląd. Również ich nazwy mogą wywołać uśmiech na twarzy. Przykładowo,  psy powstałe w wyniku skrzyżowania Pekińczyka i Pudla mogą być określane jako Peekapoo. Goldendoodle stanowią zaś krzyżówkę standardowego pudla i golden retriever (kundle, zdjęcia hybryd znajdą Państwo w naszej galerii).

 

Pies nierasowy, kundelek, mieszaniec – zdrowie

Mieszańce są genetycznie zróżnicowane zważywszy na przypadkowy charakter rodowodu rodziców. Potomstwo może być zatem albo bardzo zdrowe, wolne od jakichkolwiek problemów genetycznych, albo podatne na niektóre schorzenia. To właśnie owa przypadkowość sprawia, że nie możemy być pewni, czy nasz pies nie zachoruje w przyszłości.  Niektóre, szkodliwe geny recesywne występuje u wielu ras pozornie ze sobą niepowiązanych! Potomstwo może zatem odziedziczyć najgorsze cechy od obojga rodziców.
Zarówno psy czystej krwi, jak  i mieszańce są podatne na większości dolegliwości o charakterze niegenetycznym. Mamy na myśli takie schorzenia jak: wścieklizna, infekcje uszne i oczne czy też zwyrodnienia stawowe. 
Badania przeprowadzone na niemieckich akademiach medycznych wykazały, że kundle chorują znacznie rzadziej od psów rasowych. Badacze ze Szwecji odkryli natomiast, że kundelki są mniej podatne na wiele chorób niegenetycznych niż przedstawiciele uznanych ras.  Do ciekawych wniosków doszli również badacze duńscy. Ich zdaniem kundelki żyją średnio kilka lat dłużej niż psy rasowe! Brytyjczycy skonfrontowali uzyskane wyniki i doszli do wniosku, że kilka ras psów m.in. Jack Russell Terriery, Pudle miniaturowe i whippety  żyją dłużej niż rasy mieszane.

Krzyzówka dwóch nieznanych ras psów i postał Kundelek

Pies nierasowy, kundelek, mieszaniec – wygląd

Piękno kundelków tkwi w ich odmienności. Kynolodzy zauważają jednak kilka cech wspólnych pomiędzy mieszańcami. Pierwszą z nich jest wysokość w kłębie. Mieszańce osiągają zazwyczaj od 38 do 57 centymetrów wysokości w kłębie, a ich waga nie przekracza 18 kilogramów. Najczęściej spotykanym typem umaszczenia jest płowy lub ciemny.

Ogłoszenia – psy nierasowe  (kundelek, pies nierasowy – sprzedaż i adopcja)

Psy nierasowe i niechciane kundelki mogą Państwo znaleźć we wszystkich lokalnych schroniskach. Jeżeli jednak obawiamy się podjęcia psa ze schroniska, zawsze możemy poszukać ogłoszeń w serwisach internetowych i portalach zoologicznych. Poniżej zamieszczamy adresy kilku, najpopularniejszych stron, na których znajdą Państwo ogłoszenia o bezpłatnym przekazaniu zwierzaków:

http://tablica.pl/zwierzeta/?q=oddam

http://www.olx.pl/zwierzeta-cat-312 (ogłoszenia psów rasowych i nierasowych)

http://www.gumtree.pl/fp-zwierzaki/oddam/c9124 (szczeniaki - sprzedaż i adopcja)

Nie wszystkie psy kwalifikują się z grupy mieszańców! Niekiedy możemy znaleźć ogłoszenia hodowców, zrzekających się praw do rodowodowych szczeniąt, bądź osób, które z pewnych względów nie mogą opiekować się swoimi czworonogami. Z naszej strony zachęcamy jednak do adopcji psów ze schronisk! Każde miejsce jest cenne. Przygarniając jedno zwierzę, dajemy szansę na przeżycie następnemu!

Pies nierasowy, krzyżówka – charakter i temperament psów

Większość mieszańców i psów nierasowych ma za sobą ciężką przeszłość. Zwierzęta jednak szybko adaptują się do nowych warunków i obdarzają właściciela zaufaniem i miłością. Mieszańce kochają najmocniej! – to nie tylko chwytliwy slogan. Podejmując pod swój dach kundelka możemy mieć pewność, że zostanie naszym przyjacielem do grobowej deski!

Tagi artykułu: