Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pies pasterski

Psy pasterskie stanowią jedną z nielicznych grup zwierząt, które zachowały swoje dawne funkcje pracownicze. Psy zostały przeszkolone do tego, aby pilnować dużych grup zwierząt i reagować bądź to na komendę słowną, bądź to na sygnał dźwiękowy. Szkolenie psa pasterskiego odbywa się już od najwcześniejszych lat (a właściwie najwcześniejszych miesięcy życia) - dzięki temu hodowca jest w stanie opanować wrodzone instynkty czworonoga.

Psy pasterskie zamieszkujące tereny Australii, Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych posiadają przydomek psów pracujących i taki też jest cel ich hodowli. Psy, zamieszkujące tereny europejskie, są coraz częściej traktowane jako psy do towarzystwa i z tego też względu zamieszkują w aglomeracjach miejskich i na terenach podmiejskich.

Zakres pracy psów pasterskich

Pasterski pies może pełnić wielorakie funkcje. Oczywiście zdecydowana większość zwierząt zajmuje się chronieniem stad owiec, co nie znaczy, że psy nie mogą chronić również innych gatunków zwierząt gospodarskich takich jak bydło, kury, kozy, a nawet renifery.
Psy pasterskie są niekiedy mylone z psami „kuratorami”, które mają za zadanie strzec gospodarstwa i w związku z tym nie muszą posiadać cech właściwych pasterzom. Każdy pasterz powinien posiadać wrodzoną wrażliwość i delikatność, a tym samym całkowicie wyzbyć się zachowań agresywnych. Na pewno nie raz widzieli Państwo, jak psy pasterskie wypełniają swoje powinności. Zaganianie stada odbywa się w sposób absolutnie naturalny - zwierzęta czują respekt wobec dużego i silnego psa, i w związku z tym podporządkowują się jego woli. Jeżeli jakieś zwierzę oddali się zbytnio od stada, pies pasterski natychmiast interweniuje i zagania je do kordonu. Jeśli podopieczny wydaje się nieposłuszny i dezorganizuje szyki, wówczas pasterz może go delikatnie podgryź i tym samym doprowadzić do porządku. Niesamowita wydaje się samokontrola czworonoga, który doskonale wie, że nie może skrzywdzić członka stada, a jedynie wymierzyć mu pedagogicznego „klapsa”.

Dlaczego psy pasterskie są takie łagodne?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Łagodność psów pasterskich jest wynikową selektywnej hodowli prowadzonej przez człowieka. To właśnie człowiek wybiera najlepsze i najwartościowsze czworonogi hodowlane i łączy je ze sobą w pary. Dzięki temu każde kolejne pokolenia nabywa pożądane cechy i wyzbywa się tych, które wywołują zachowania niepożądane.

Jak pracują psy do pilnowania stad owiec i bydła?

Pies pasterski może pracować na przeróżne sposoby. Najczęściej jednak spotykamy dwie metody pracy: headers oraz heelers. Pierwszą metodę stosują przede wszystkim psy w typie Border Collie. Zwierzęta wchodzą w stado i ruchami głowy wydają swoim podwładnym komendy. Ten typ pracy jest niezwykle korzystny, gdyż pies pasterski ma wówczas pełen obraz sytuacji i szybko może zorientować się, czy stado idzie do przodu. Heelers opiera się zaś na wyprzedzaniu stada przez psa pasterskiego. Pies wyprowadza gromadę i co jakiś czas odwraca się w stronę swoich podopiecznych.

Psy pasterskie na użytek domowy

Nie od dzisiaj wiadomo, że psy pasterskie doskonale sprawdzają się w roli psów domowych. Zważywszy na swoją wielką delikatność oraz wrodzoną potulność są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i opiekunami dzieci. Oczywiście właściciele muszą pamiętać o codziennych, długich spacerach oraz aktywizacji zwierzęcia. Psy pasterskie, które przez większą część dnia są zamknięte w domach, mogą wydawać się markotne, osowiałe i smutne.

Psy pasterskie nie mają szczególnych wymagań żywieniowych oraz pielęgnacyjnych. Oprócz wzmiankowanego już zapotrzebowania na ruch, nie wymagają szczególnego zaangażowania ze strony właściciela. Są bardzo podatne na tresurę i szkolenie metodami pozytywnymi, co sprawia, że są bardzo polecane osobom, które nie posiadają doświadczenia w opiece i tresurze zwierząt. Pasterskie mają wybitnie niski współczynnik agresji, dlatego też nie sprawdzą się jako stróże czy obrońcy domu. Nieprawdą jest, że duże psy pasterskie mogą żyć wyłącznie na terenach wiejskich. Jeżeli właściciel zapewni im stałą, dzienną dawkę ruchu, mogą spokojnie przebywać na przestrzeniach miejskich i podmiejskich. Tolerują inne zwierzęta- mogą współżyć pokojowo zarówno z gryzoniami, jak i kotami.

Hodowle psów pasterskich

Hodowle psów pasterskich występują w Polsce w bardzo dużej liczbie. Możemy znaleźć je zarówno na terenach nizinnych, jak i w górach. Coraz częściej słyszy się również o popularyzacji rodzimych, pasterskich ras psów jak chociażby polskiego Owczarka podhalańskiego. Poniżej zamieszczamy rasy psów pasterskich uporządkowane alfabetycznie. Dokładne informacje odnośnie do wymogów pielęgnacyjnych, żywieniowych oraz dostępności psów w polskich hodowlach znaleźć Państwo mogą w działach naszego serwisu. Zapraszamy również do zapoznania się z ogólną charakterystyką każdej rasy.

Rasy psów pasterskich:

Bearded Collie, Beauceron, Border Collie, Briard, Ca de bestia, Collie długowłosy, Collie krótkowłosy, Czechosłowacki Wilczak, Duży szwajcarski pies pasterski, Kelpie, Komondor, Kuvasz, Mudi, Owczarek australijski, Owczarek belgijski, Owczarek chorwacki, Owczarek holenderski, Owczarek kataloński, Owczarek niemiecki, Owczarek pikardyjski, Owczarek pirenejski, Owczarek południoworosyjski Jużak, Owczarek portugalski, Owczarek staroangielski, Owczarek szetlandzki, Owczarek z Bergamo, Pies z Maremmy i Abruzzów, Polski owczarek nizinny, Polski owczarek podhalański, Puli, Pumi, Saarlooswolfhond, Schapendoes, Schipperke, Słowacki czuwacz, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke.

Tagi artykułu: