Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pies patrolowy

Pies patrolowy to pies używany do zadań patrolowych przez żołnierzy, policjantów bądź innych funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych. Głównym zadaniem czworonogów patrolujących jest oddziaływanie prewencyjne. Z równym powodzeniem mogą być jednak wykorzystywane w trakcie imprez masowych do utrzymywania porządku, interwencji i zatrzymywania osób podejrzanych o zakłócanie porządku. Psy także pilnują i konwojują zatrzymanych i są wykorzystywane w czasie organizacji zasadzek i pościgów. Czworonożni funkcjonariusze bywają szkoleni dodatkowo do tropienia – uzyskane umiejętności pozwalają je zakwalifikować jako psy patrolująco tropiące.

Inną grupą psów patrolowo-tropiących są czworonogi wykorzystywane do ratownictwa wodnego oraz do wyszukiwania topielców.

Pies patrolowy w wojsku

Pies patrolowy w wojsku

 

 

Preferowane rasy psów pracujących w Policji to m.in.

 • owczarek niemiecki,
 • owczarek belgijski malinois,
 • labrador retriever
 • golden retriever
 • rottweiler
 • terier walijski,
 • foksterier,
 • nowofundland.

Pies patrolowy w policji

Psy patrolowe w policji

Powyższa lista ma charakter czysto orientacyjny, gdyż do służb mundurowych przyjmowane są również psy innych ras, które spełniają wymagane kryteria:

 1. są zdrowe i mają nie mniej niż rok i nie więcej niż dwa lata,
 2. spełniają założenia standardu rasowego,
 3. są sprawne fizycznie i psychicznie,
 4. w budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy,

Przy braku odpowiednich metod diagnostycznych podstawę dyskwalifikacji stanowi uzasadnione podejrzenie występowania niektórych chorób i defektów. Podstawą dyskwalifikacji mogą być również rażące odstępstwa od wzorca rasy, a także stwierdzenie: widocznych blizn i uszkodzeń skóry, odbarwień,  wad urody w postaci całkowitej lub częściowej amputacji uszu lub ogona, złego stanu higieny psa bądź nieprawidłowej pielęgnacji sierści u psów, które takowej wymagają.

Pies Bloodhound jako pies patrolowo-tropiący

Bloodhound pies patrolowo-tropiący

Do pracy w służbach państwowych nie kwalifikuje się psów, u których stwierdzono: przepuklinę, wnętrostwo, chorobę transportową, ciążę (lub ciążę urojoną), nie podciągnięte sutki po odstawieniu szczeniąt.

Próby charakteru psa

Każdy pies patrolowy i policyjny musi przejść próby charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika, czujność i popęd do samoobrony.

Tagi artykułu: