Udostępnij ten artykuł.

Pies patrolowy

Pies patrolowy to pies używany do zadań patrolowych przez żołnierzy, policjantów bądź innych funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych. Głównym zadaniem czworonogów patrolujących jest oddziaływanie prewencyjne. Z równym powodzeniem mogą być jednak wykorzystywane w trakcie imprez masowych do utrzymywania porządku, interwencji i zatrzymywania osób podejrzanych o zakłócanie porządku. Psy także pilnują i konwojują zatrzymanych i są wykorzystywane w czasie organizacji zasadzek i pościgów. Czworonożni funkcjonariusze bywają szkoleni dodatkowo do tropienia – uzyskane umiejętności pozwalają je zakwalifikować jako psy patrolująco tropiące.

Inną grupą psów patrolowo-tropiących są czworonogi wykorzystywane do ratownictwa wodnego oraz do wyszukiwania topielców.

Pies patrolowy w wojsku

Pies patrolowy w wojsku

 

 

Preferowane rasy psów pracujących w Policji to m.in.

 • owczarek niemiecki,
 • owczarek belgijski malinois,
 • labrador retriever
 • golden retriever
 • rottweiler
 • terier walijski,
 • foksterier,
 • nowofundland.

Pies patrolowy w policji

Psy patrolowe w policji

Powyższa lista ma charakter czysto orientacyjny, gdyż do służb mundurowych przyjmowane są również psy innych ras, które spełniają wymagane kryteria:

 1. są zdrowe i mają nie mniej niż rok i nie więcej niż dwa lata,
 2. spełniają założenia standardu rasowego,
 3. są sprawne fizycznie i psychicznie,
 4. w budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy,

Przy braku odpowiednich metod diagnostycznych podstawę dyskwalifikacji stanowi uzasadnione podejrzenie występowania niektórych chorób i defektów. Podstawą dyskwalifikacji mogą być również rażące odstępstwa od wzorca rasy, a także stwierdzenie: widocznych blizn i uszkodzeń skóry, odbarwień,  wad urody w postaci całkowitej lub częściowej amputacji uszu lub ogona, złego stanu higieny psa bądź nieprawidłowej pielęgnacji sierści u psów, które takowej wymagają.

Pies Bloodhound jako pies patrolowo-tropiący

Bloodhound pies patrolowo-tropiący

Do pracy w służbach państwowych nie kwalifikuje się psów, u których stwierdzono: przepuklinę, wnętrostwo, chorobę transportową, ciążę (lub ciążę urojoną), nie podciągnięte sutki po odstawieniu szczeniąt.

Próby charakteru psa

Każdy pies patrolowy i policyjny musi przejść próby charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika, czujność i popęd do samoobrony.

Tagi artykułu: