Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pies przyjaciel człowieka

Pies psy krótka historia

Pies wywodzi się w prostej linii od wilka i przejął większą część jego cech. Porównując te dwa gatunki, możemy zaobserwować bardzo dużo zbieżności w wyglądzie, niemniej podobieństwa w usposobieniu i charakterze są raczej połowiczne. Wilki są z natury rzeczy samotnikami i źle znoszą towarzystwo ludzi. Są bardzo nieufne i zacofane. Pojedynczy osobnik nie zaatakuje człowieka, co stanowi wynikową ogromnego, pierwotnego strachu przed homo sapiens. Psy są miast tego bardzo ufne i otwarte na człowieka - przynajmniej większość ras.

Obecna linia psów powstała w wyniku udomowienia szarych wilków około 15.000 lat temu. Badania sugerują, że ewolucyjny podział na psy i wilki nastąpił około 100.000 lat temu, niemniej trudno zweryfikować ten osąd. Naukowcy uznają, że jednymi z najstarszych ras psów są Saluki i Psy faraona. Historia Chart pies jest bardzo długa i sięga czasów sumeryjskich. Pierwsze, rzetelne wzmianki o rasie pochodzą jednak z II w. n.e. Nie sposób dowieść, w którym okresie historycznym Charty przybrały swoją dzisiejszą postać.

Psy okazały się niezrównanymi pomocnikami dla naszych dalekich przodków. Wykorzystywali je, bowiem do polowań, prac pasterskich, ciągnięcia ładunków, ochrony mienia domowego, łapania intruzów, w trakcie zmagań wojennych itp. Współczesna kultura przydała im również inne przymioty i właściwości jak chociażby pomoc osobom niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo. W niektórych kulturach psy są również wykorzystywane do celów kulinarnych. Większość wyspiarskich ludów, zamieszkujących rejony wschodniej Azji, traktuje psy jako swój największy przysmak. Japończycy i Chińczycy wykorzystują zwierzęta do celów leczniczych. Jak zatem można wywnioskować, czworonogi spełniają rozliczne funkcje i po dziś dzień są uznawane za najlepszych przyjaciół człowieka.

Większość ras psów, których historia nie sięga jeszcze kilkuset lat, została sztucznie wyselekcjonowana przez człowieka zważywszy na istnienie preferowanych cech morfologicznych. Ludzie typowali zwierzęta silnie, sprawdzające się w pełnieniu określonych funkcji pracowniczych. Dzięki prowadzeniu selektywnej hodowli u psa uwidoczniło się więcej zmian behawioralnych i morfologicznych niż u jakiegokolwiek innego gatunku ssaka lądowego. Dowodem na to są rozbieżności w wyglądzie i anatomii większości ras. Aby zobrazować ten casus przyjrzyjmy się dwom rasom: Chihuahua i Wilczarzowi irlandzkiemu. Chihuahua to mały, niepozorny piesek, którego wysokość w kłębie nie przekracza zazwyczaj sześciu cali. Wilczarz irlandzki jest od niego kilkunastokrotnie wyższy. Rozbieżności są widoczne również w barwie umaszczenia. Niektóre psy posiadają bujny, kręcony włos, a jeszcze inne są zupełnie tego włosa pozbawione- chociażby Nagi Pies Peruwiański.


  • Pies przyjaciel człowieka

  • Pies przyjaciel człowieka

  • Pies przyjaciel człowieka

Pies jako zwierzę domowe

Żadne inne zwierzę nie jest związane z człowiekiem tak mocno jak pies. Pies towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, jednakże jego wejście do przestrzeni domowej nastąpiło dopiero kilkadziesiąt lat temu. Jeszcze w czasach nowożytnych pies był traktowany jako domowy pomocnik, który ma wspierać człowieka i pozostawać na jego usługach. Stąd też możemy przeczytać rozliczne opisy pamiętnikarskie z doby średniowiecznej i nowożytnej, w których postać psa pozostaje gdzieś w drugim albo trzecim tle i nie odgrywa żadnej roli. Psy były traktowane jak przedmioty i wykorzystywane do ciężkiej, niewolniczej pracy. Kupcy i drobni handlarze wykorzystywali czworonogi do ciągnięcia ciężkich wozów z towarem. Jako, że konie stanowiły w czasach nowożytnych towar luksusowy, a psy masowo pałętały się po miastach, ludzie postanowili wykorzystać je jako darmowych przewoźników. Zwierzęta bardzo szybko traciły siły, łamały kręgosłupy i padały w czasie drogi. Z racji powszechności owych psich „substytutów” nikt nie płakał po zamordowanych zwierzętach.

Rzeczywisty przełom w ludzkim myśleniu o czworonogach nastąpił jednak po II wojnie światowej. Stanowi to wynikową suburbanizacji przestrzeni miejskich i zwiększeniu populacji zwierząt. Psy w większej mierze zamieszkiwały w przydomowych budach, jednakże odległość pomiędzy budą a schronieniem właściciela znacznie się zmniejszyła. Psy mogły dzięki temu częściej spotykać się z właścicielem i zawierać z nim trwalsze więzi.

Prawdziwy przełom w postrzeganiu psów jako zwierząt domowych nastąpił jednak w latach osiemdziesiątych. Właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej rozpraw i esejów dotyczących emocjonalnej strony związku ze czworonogiem. Psy poczęły pełnić rolę przyjaciół ludzi i odgrywać w ich życiu niebagatelną rolę. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że psy przejęły część ludzkich obowiązków. Mowa chociażby o przypadkach zwierząt szkolonych do opieki nad niewidomymi i niepełnosprawnymi fizycznie ludźmi. W przeciwieństwie jednak do psów żyjących kilka stuleci temu, współczesne psy zagościły na stałe w życiu swoich właścicieli i zostały wprowadzone w domowe przestrzenie. Ich przodkowie nie dostępowali takiego zaszczytu, nawet, jeżeli ich praca przyczyniała się do podbudowania ekonomiki gospodarstwa.
Jeszcze do niedawna niewyobrażalne było, aby psy mogły przebywać w miejscach publicznych takich jak kawiarnie, restauracje, salony kosmetyczne czy sklepy. Dzisiaj takie sytuacje nie budzą specjalnego zgorszenia. Coraz więcej lokali usługowych przyjmuje, bowiem klientów wraz z ich czworonożnymi towarzyszami. Niektóre z nich są dedykowane czworonogom i wystosowują dlań specjalną ofertę.
Zmiana mentalności społecznej może zostać dostrzeżona na każdym kroku. Wystarczy wejść do Internetu i wpisać do wyszukiwarki nazwę konkretnej rasy lub takie komendy jak „pies zdjęcia”, „pies You Tube”, „pies gry” czy „pies film”. Na You Tubie możemy znaleźć całą masę filmików szkoleniowych, które na pewno przydadzą się nam w czasie szkolenia pupila (pies tresura może sprawiać duże trudności, dlatego też warto sięgnąć do fachowych i sprawdzonych źródeł). Internet daje wiele możliwości i nie warto z nich rezygnować. Szukając konkretnych porad, trzeba jednak wykazać się dużą zmyślnością i nie bazować na niesprawdzonych serwisach, bądź blogach. O wiele korzystniej jest czytać artykuły na serwisach dedykowanych albo wortalach internetowych.


  • Pies przyjaciel człowieka

  • Pies przyjaciel człowieka

  • Pies przyjaciel człowieka

Psy w rodzinie

Dlaczego to psy są najczęściej spotykanymi zwierzętami domowymi? Czemu ludzie decydują się raczej na zakup psa aniżeli kota, bądź innego, małego stworzenia? Kot i pies - czy pies rzeczywiście stanowi trafniejszy wybór? Wydaje się, że popularność psów stanowi wynikową różnic pomiędzy konkretnymi rasami. Innymi słowy każdy znajdzie psa, który może okazać się dlań właściwy. Większość ras posiada cechy charakteru, które odpowiadają człowiekowi. Znajdziemy wśród nich: lojalność, wierność, bezinteresowność, wielkie przywiązanie do właściciela, posłuszeństwo i bezwarunkową miłość. Oczywiście natężenie poszczególnych cech osobowościowych jest uzależnione od konkretnej rasy. Psy, które były hodowane do samodzielnego wykonywania pracy, będą o wiele bardziej dominujące i niezależne niż psy typowo salonowe. Aby zobaczyć, która rasa będzie dla nas najodpowiedniejsza wystarczy poradzić się psiego behawiorysty, bądź poczytać opinie zamieszczone w Internecie. W sieci istnieje bardzo wiele stron, które w sposób rzetelny i absolutnie profesjonalny opisują zalety i wady posiadania konkretnej rasy. Czytając opinie warto zastanowić się nad swoimi warunkami życiowymi i możliwościami. Niektóre rasy wymagają właściciela zdecydowanego i dominującego. Inne są zaś bardzo łatwe w ułożeniu, dlatego też nie ma większego ryzyka, że zaczną nam wchodzić na głowę.

Trochę statystyki

Skoro powiedzieliśmy już, że zdecydowana większość osób posiadających zwierzę domowe to psiarze, potwierdźmy nasze słowa statystykami.
Pet Products Manufacturers Association przeprowadził statystyki za lata 2009-2010, wedle, których w Stanach Zjednoczonych mieszka aż 77.500.000 osób posiadających psy. To samo badanie wskazuje, że prawie 40% amerykańskich gospodarstw domowych posiada, co najmniej jednego psa; z czego 67% posiada tylko jednego psa, 25% dwa psy i prawie 9% więcej niż dwa psy. Badania nie wykazują istnienia preferencji odnośnie do rasy. Tylko 20 % wszystkich zwierząt pochodzi ze schronisk bądź przytulisk. Widać, zatem, że właściciele boją się przyjmować pod swój dach czworonogów z przeszłością. Najczęściej spotykaną rasą psów są Labradory Retrivery oraz Golden Retrivery. Dość duży odsetek psów stanowią także hybrydy, które są szczególnie popularne wśród gwiazd. Hybrydami nazywamy psy, które zostały wyhodowane na skutek połączenia dwóch, zupełnie odmiennych ras psów, np. Golden Retrivera i Pudla.

Współczesne psy pracujące

Jak już zostało wcześniej wspomniane, niektóre psy pełnią funkcje pracownicze i służą osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. Ostatnimi czasy niezwykle chętnie „przepisuje” się psy osobom chorym na epilepsję. Lekarze dowodzą, że psy są w stanie przewidzieć zbliżając się napad, dzięki czemu właściciel wie, że musi natychmiast powiadomić o swoim stanie odpowiednie służby i w porę udać się w bezpieczne miejsce. Napady epileptyczne są bardzo niebezpieczne i mogą skutkować nawet śmiercią chorego.

Pies - rasy psów pracujących

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna przewiduje, które rasy poddają się próbom pracy i mogą być wykorzystywane w codziennej praktyce rehabilitacyjnej. Znajdziemy wśród nich takie rasy jak: Akita, Alaskan Malamute, Anatolian Shepherd Dog , Berneński pies pasterski, Czarny Rosyjski Terrier , Boxer , Bullmastiff , Doberman Pinczer , Dogue de Bordeaux , Pinczer niemiecki , Owczarek niemiecki, Sznaucer Olbrzym , Great Dane, Pirenejski pies górski, Wielki szwajcarski pies pasterski, Komondor, Kuvasz, Mastiff, Mastif neapolitański, Nowofunland, Portugalski pies wodny, Rottweiler, Bernardyn, Samoyed, Siberian Husky, Sznaucer standardowy, a także Mastif tybetański .

Tagi artykułu: