Udostępnij ten artykuł.

Pies sika w domu

Oduczenie psa sikania w domu to jeden z najtrudniejszych elementów w wychowaniu psa. Nie jest to jednak misja niemożliwa do wykonania, choć sama świadomość, że pies sika w domu może być bardzo irytująca. Jeśli jednak zdobędziemy się na nieco systematyczności, to okaże się, że łatwo i szybko pozbędziemy się tego mokrego problemu. Wielu właścicieli psów musiało mierzyć się z problemem mokrej podłogi, kanapy, ściany czy mebli po powrocie do domu. Czasem nasz pupil tak bardzo cieszy się na nasz widok, że… sika z radości! Powody, dla których psy sikają w domu, mogą być bardzo różne. Łączy je jedno – bez odpowiedniego szkolenia, problem ten nie zniknie sam z siebie. Właśnie, dlatego, warto wiedzieć dlaczego pies sika w domu i jak oduczyć go tego nieprzyjemnego zachowania.

Zrozumieć psią naturę…

U podstaw wychowania szczeniaka leży zrozumienie jego psiej natury. Jest ono także nieodłączne w przypadku zrozumienia, dlaczego pies zaczął sikać w domu. Przyczyn może być wiele. Różne może być także ich podłoże. Od czynności typowo biologicznych, wynikających z przemiany materii, poprzez brak odpowiedniej dawki aktywności, aż po choroby. W każdym z tych przypadków, zwierzę potrzebuje naszej pomocy.

Jedną z przyczyn, dla których pies sika w domu jest zbyt rzadkie wyprowadzanie go na spacer. Nasz czworonóg, niezależnie od rasy, kocha ruch na świeżym powietrzu. Nawet, jeśli jesteśmy posiadaczami psa małej rasy, jak maltańczyk czy szpic miniaturowy, musimy o tym pamiętać. Brak regularnego wychodzenia na spacer, to po prostu brak możliwości załatwienia przez psa swoich potrzeb na świeżym powietrzu. Nic, więc dziwnego, że pies zaczął sikać w domu. Musi znaleźć miejsce na zaspokojenie swoich potrzeb. Kiedy należy, więc wyprowadzać psa, mając na uwadze, by nie sikał w domu? Najlepiej robić to po każdym posiłku. Wtedy nasz pupil będzie miał możliwość załatwienia się na zewnątrz. Niezwykle ważna jest regularność w tej kwestii. Przyzwyczajając psa do regularnych spacerów, wyrabiamy w nim nawyk załatwiania się na powietrzu, warto o tym pamiętać.

pies sika w domu co robić

Pies sika w domu – oznaka radości?

Małe pieski, szczególnie te o mniej dominującym charakterze, mogą sikać z radości, witając domowników. Jeśli widzimy, że pies zachowuje się nienaturalnie i zdarza mu się posikiwać na widok członków rodziny, może to być jego reakcja na podniecenie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, do kiedy pies może sikać w domu. Wszystko zależy bowiem od jego charakteru i od tego, jak wiele pracy włożymy w to, by go takich zachowań oduczyć. Pies, sikając w domu, nie robi tego na złość swoim właścicielom.

Kolejną przyczyną, dla której psy sikają w mieszkaniach może być ich temperament. Psy, które są bardziej ruchliwe, mają szybszą przemianę materii. Mogą zwyczajnie nie wytrzymać do spaceru, efektem, czego może być zasikana podłoga w salonie. Nieustannym obowiązkiem właściciela jest, więc regularna obserwacja psa.

Nasz pies może także sikać z powodu chęci oznaczenia swojego terytorium. Do takich sytuacji może dochodzić szczególnie wtedy, gdy w domu mamy więcej zwierząt. Jeśli pies konkuruje z innym samcem, jego instynkt może kazać mu zaznaczać swoją obecność. Będzie, więc on traktować meble czy rzeczy osobiste podobnie, jak drzewa czy krzewy w ogrodzie. Jednym z powodów, dla których pieski sikają w domu, może być także stres. Może on dotyczyć szczególnie tych ras, które są przyzwyczajone do obecności człowieka i bardzo źle znoszą samotność. Gorzej, że może dotyczyć to praktycznie każdego szczenięcia.

Wychowanie szczeniaka powinno więc opierać się na zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Dzięki nim, ryzyko, że po naszą nieobecność pies będzie sikał w domu, jest znacznie mniejsze. Nie należy wykluczyć także problemów zdrowotnych psiaka, takich jak infekcja dróg moczowych. Jeśli obserwując kolor moczu zauważymy, że barwa różni się od tradycyjnej koniecznie należy udać się do weterynarza. Podobne, jeśli wraz z moczem pojawia się krew.

dlaczego pies sika w domu

Jak oduczyć psa sikania w mieszkaniu?

Poznaliśmy już najczęstsze powody, dla których psy sikają w domach. Jak oduczyć naszego czworonoga takiego zachowania? To sprawa równie skomplikowana, jak wyjaśnienie przyczyn oddawania moczu w mieszkaniu.

Zasadą nadrzędną, która powinna być stosowana przy wychowywaniu szczeniaków, powinna być stanowczość. W żadnym wypadku nie należy jednak karcić psa za to, że sika w domu. Z prostej przyczyny. Pies, szczególnie mały, nie zrozumie, że kara ma związek ze złym zachowaniem. Pomysły takie jak wsadzanie psiego nosa w kałużę moczu, stosowane przez niektórych właścicieli, zasługują na potępienie.

Jak zatem zachowywać się w sytuacji, kiedy pies sika w domu i jak oduczyć go tego zachowania? Przede wszystkim, pamiętajmy o regularnych spacerach i wyprowadzaniu psa. Jeśli dysponujemy ogrodem – świetnie! Pies z pewnością chętnie skorzysta z okazji, by zrobić siku na świeżym powietrzu. Idąc z psem na spacer, koniecznie weźmy ze sobą jakiś smakołyk.

Warto nagradzać psa za każdym razem, kiedy wysika się na dworze. Nagradzanie będzie kojarzyło mu się z czymś miłym, dlatego z czasem, załatwianie się na zewnątrz zmieni się w nawyk. Psy uwielbiają być głaskane i pieszczone. Jeśli więc nie masz z sobą żadnych łakoci, pochwal psa, kiedy zrobi siku na spacerze – z pewnością zrozumie i doceni ten fakt.

mata do sikania dla psa

Dlaczego pies zaczął sikać w domu?

Wychowanie szczeniaka to proces długofalowy, opierający się przede wszystkim na odpowiednim podejściu właściciela. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zdobyczy techniki. Jedną z pomocnych rzeczy może być mata do sikania. Producenci i sprzedawcy zachwalają jej skuteczność, przekonując, że dzięki niej, pies nauczy się oddawania moczu w jednym, konkretnym miejscu.

Jest to jednak rozwiązanie kontrowersyjne i często krytykowane, gdyż zakłada ono, że sikanie w domu jest w porządku, byle pies sikał na matę. Jeśli chcemy oduczyć psa sikania w domu, najlepiej zaszczepić w nim nawyk, wychodzenia na zewnątrz. Podobnie jak nie da się określić, do kiedy pies może sikać w domu, równie trudne do oceny jest to, jak długo będzie trwałą nauka i wyrobienie pożądanych nawyków. Znaczenie może mieć rasa psa i to, jak dany pies reaguje na wydawanie mu poleceń.

Pewne jest natomiast to, że wychowywanie szczeniaka powinniśmy rozpocząć maksymalnie wcześnie. Im szybciej podejmiemy starania, by oduczyć psa oddawania moczu w mieszkaniu, tym większe mamy szanse na to, że nasza misja zostanie zakończona sukcesem. A przecież zarówno pies, jak i jego właściciel, z pewnością pragną by ich relacja układała się jak najlepiej. Pamiętajmy o tym!

Tagi artykułu: