Udostępnij ten artykuł.

Pies skacze na ludzi i inne psy

Trudności wychowawcze psów - pies skacze na ludzi i inne psy  (nadmierna ekscytacja)

     Czworonogi szczególnie te młodsze i skore do zabawy bardzo często rzucają się na ludzi, skaczą i zaczepiają przechodniów. Właściciele mogą mieć w związku z tym spore nieprzyjemności i świecić oczami za zachowanie pupili. Rzucanie się psa na ludzi jest również niebezpieczne z innego powodu duże psy w sposób nieświadomy mogą skrzywdzić mniejsze zwierzęta, albo dzieci, które prowokują psy do zabawy. Aby uniknąć niezręcznych i kłopotliwych sytuacji warto zawczasu zastanowić się nad wyszkoleniem zwierzęcia i wpojeniem mu podstawowych zasad życia w społeczeństwie. Dzięki temu będziemy mogli bez obawy wprowadzać zwierzę do windy, środków komunikacji miejskiej i weterynarza.

Pies skacze na ludzi z dwóch powodów. Najczęściej spotykanym jest chęć zawiązania znajomości psy są otwarte, skore do zabawy i pragną obdarzyć uczuciem każdą napotkaną osobę. Oczywiście, niektórym takie zachowanie przypada do gustu i odwzajemniają sympatię zwierzęcia, inni reagują gniewem i nie pozwalają psu się zbliżać. Jako, że nie sposób stwierdzić, która osoba zaakceptuje przymilne zachowanie zwierzęcia, najlepiej zapobiegawczo zabronić mu kontaktów z innymi ludźmi. Część zwierząt jest wręcz zachęcana do wylewności poprzez zachowanie przechodniów pies widząc zainteresowanie ze strony obcych osób, stara się wejść z nimi w interakcje i poznać bliżej nierzadko jego zachowanie jest aż nazbyt wylewne. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam doprowadzić pupila do porządku i raz na zawsze pozbyć się manii skakania na ludzi i zwierzęta.

Pies skacze na inne psy

Pies skacze na inne psy

Jak oduczyć psa skakania?

     Pierwszą, najważniejszą sprawą jest zachowanie prawidłowej postawy w czasie witania się ze zwierzęciem. Pies powinien znać podstawowe komendy i się do nich stosować najbardziej podstawową umiejętnością jest siadanie na rozkaz właściciela. Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie jakiekolwiek szkolenia bez nauczenia psa najbardziej powszechnych i często stosowalnych sygnałów. Siad, Do mnie czy też Stój należą do katalogu komend, które nie powinny być obce każdemu zwierzęciu. Nauka siadania szczeniąt i dorosłych psów jest zazwyczaj dość prosta. Jeżeli posiadamy szczenię warto zastosować się do następującego zalecenia.

   Po stworzeniu dogodnych warunków ćwiczeniowych należy przywołać psa do siebie i zmusić do kontaktu wzrokowego. Następnie pokazujemy psu smakołyk. Początkowo trzymamy go w bliskiej odległości od pysku, później zaś powoli przesuwamy go w stronę zadu zwierzęcia, mówiąc przy tym „siad”. Zwierzę powinno zareagować w sposób naturalny - usiąść i zjeść smakołyk. Po kilkudziesięciu powtórzeniach, przy jednoczesnym wydawaniu komendy, możemy spodziewać się rezultatów. Dorosłe psy mogą być szkolone w nieco inny sposób. Psa trzymamy na dość krótkiej smyczy. Przysuwamy mu do pyska smakołyk i jednocześnie przesuwamy smycz w stronę zadu, wydając komendę „siad”. Pies będzie czuł napór i tym samym usiądzie.

   Kiedy już wyegzekwujemy u psa siadanie możemy przejść do witania się z nim. Zwierzę musi kojarzyć fakty i zrozumieć, że powitania nie powinny przybierać formy niekontrolowanych ataków i podskoków. Im bardziej będziemy konsekwentni przy realizowaniu założeń ćwiczeniowych, tym efekty będą szybciej widoczne. Należy pamiętać, że również przy pożegnaniu nie powinniśmy akceptować wszelkich podskoków i harców czworonoga. W proces szkoleniowy warto włączyć wszystkie bliskie nam osoby, a także znajomych, którzy odwiedzają nas raz na jakiś czas. Każde prawidłowe zachowanie względem osoby obcej musi być odpowiednio nagradzane i doceniane. W żadnym wypadku nie możemy sądzić, że nasza oschłość względem zwierzęcia może spowodować, że te przestanie nas bardziej kochać.


  • Szkoła dla psów

  • Skaczący pies

  • Pies skacze na pana

Szkolenie psa w zakresie posłuszeństwa jest procesem ciągłym i trwa przez całe życie zwierzęcia. Nie powinniśmy, więc wykazywać się niecierpliwością i oczekiwać, że efekty będą widoczne już w pierwszym tygodniu pracy. Właściciele często popełniają rażące błędy wychowawcze, które skutkują nieprawidłowymi zachowaniami zwierząt i powodują ochłodzenie wzajemnych relacji. W momencie, kiedy karcimy psa (krzyczymy nań, bijemy, bądź zamykamy w izolowanym pomieszczeniu), wywołujemy w nim nieprzyjemne skojarzenia. Każdy kolejny powrót właściciela z pracy może być dla niego traumą i wywołać nieprzyjemne uczucie upokorzenia. Powyższa metoda znajduje zastosowanie jedynie w przypadku, kiedy jest stosowana przez całą rodzinę. Nasze wysiłki mogą okazać się zbędne, jeżeli nie będziemy w stanie kontrolować poczynań pozostałych domowników.
      Jeżeli opanujemy zachowanie psa w domu i nauczymy go reagowania na komendę „siad”, możemy przejść na wyższy etap nauki mianowicie, okiełznanie zapędów psa do wskakiwania na ludzi i inne zwierzęta. Metoda postępowania jest w podstawowych zrębach analogiczna do nauki domowej. Za każdym razem, kiedy widzimy, że pies „szykuje się” do powitania obcej osoby, należy wydać mu komendę „siad” i zmusić do skupienia uwagi na sobie. Dobrym sposobem jest również skoncentrowanie zainteresowania pupila na przedmiotach, zabawkach, albo miejscach, które są mu dobrze znane. Właściciel może mówić do psa, odwracać jego uwagę od przechodzącej osoby i angażować w wykonywanie innych czynności.

     Jeżeli pies zastosuje się do naszego polecenia, nie możemy zapominać o wręczeniu mu drobnej nagrody, albo wydaniu krótkiej pochwały. Zaprezentowana metoda szkoleniowa może wydawać się stosunkowo trudna i nieosiągalna dla osób, których pupile są nad wyraz żywotne i nie dają się ogarnąć przy użyciu pokojowych metod.

     Innym, skutecznym sposobem jest ignorowanie nieprawidłowego zachowania poprzez odciąganie psa od osób i zwierząt. Pies na smyczy pozostaje pod naszą władzą. Wszelkie złe zachowania mogą być tępione poprzez przyciągnięcie go do nas i chwilowy postój. W momencie, kiedy pies się uspokoi można kontynuować spacer. Bez wątpienia jest to nad zwyczaj żmudne i karkołomne zadanie, które może wyprowadzać z równowagi zarówno psa jak i właściciela. Żadne, inne ćwiczenie nie przynosi jednak tak widocznych rezultatów i korzyści.

czemu psy skaczą na ludzi, dlaczego pies skacze na ludzi, gdy pies skacze na ludzi, jak oduczyć psa skakania, jak oduczyć psa skakania na ludzi, jak oduczyć psa skakania porady, mój pies skacze na ludzi, mój pies skacze na ludzi przy powitaniu, pies skacze i gryzie, pies skacze na człowieka, pies skacze na dziecko, pies skacze na ludzi, pies skacze na ludzi i inne psy, pies skacze na ludzi na spacerze, pies skacze na przechodniów, powody dla których pies skacze na ludzi, rzucanie się psa na ludzi, skakanie psa na ludzi, skakanie psa na ludzi i zwierzęta

Tagi artykułu: