Udostępnij ten artykuł.

Pies sygnalizujący atak epilepsji

Pies sygnalizujący atak epilepsji jest przeznaczony dla osób z motoryczną dysfunkcją, dzięki temu takie osoby mogą zyskać możliwość wykonywania wielu czynności, które do tej pory sprawiały im trudność lub nie mogły w ogóle ich wykonywać.

Pies, który jest przeznaczony do pomocy takim osobom jest tak wyszkolony, żeby zapewnić natychmiastową podstawową pomoc przed atakiem a także już po nim. Takim specjalistycznym szkoleniem psów zajmuje się organizacja HACHIKO. Istnieją dwa rodzaje takich psów, czyli psy, które sygnalizują nadchodzący atak epilepsji – seizure alert dog oraz psy, które odpowiadają na ataki epilepsji – seizure response dog.

Pies sygnalizujący atak epilepsji jest szkolony w taki sposób, żeby mógł zapewnić podstawową i szybką pomoc zaraz po wystąpieniu ataku epilepsji. Taki pies potrafi włączyć alarm, obudzić osoby, podać lekarstwa czy telefon. Dzięki takiemu psiemu towarzyszowi można również uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, ponieważ na pewno pomoże przy przechodzeniu przez skrzyżowania czy potrafi zachować bezpieczną odległość przy stromych zboczach czy brzegach rzeki. Takiej właśnie wrażliwości nie można nauczyć żadnego psa, ale można nauczyć go sposobów na odpowiednie udzielenie pomocy.

Natomiast pies przeznaczony do informowania i reagowania na zbliżający się atak epilepsji, czyli seizure alert dog to czworonogi, które potrafią wyczuć i ostrzec swojego właściciela przed takim zagrożeniem. Psy, które mają reagować na ataki epilepsji wybierane są spośród dwóch ras takich jak: golden retriever oraz labrador retriever. Natomiast, jeśli chodzi o psy, które mają informować o zbliżającym się ataku epilepsji to w tym przypadku sama rasa psa nie jest zbyt ważna, ale na pewno musi to być pies, który jest wrażliwy na chorobę swojego właściciela, a także musi być pozytywnie nastawiony, jeśli chodzi o kontakty z innymi psami czy ludźmi.

Organizacja HACHIKO szkoli takie psy przy pomocy kilku etapów, a wszystkie z nich są bardzo ważne. Tylko po przejściu tych wszystkich etapów szkolenia można mieć pewność, że pies asystujący osobom z epilepsją będzie idealnie spełniał swoje funkcje. Etapy szkolenia polegają na trzech bardzo ważnych elementach tresury:

  • Młode psy około ośmiotygodniowe szczenięta rasy golden retriever oraz labrador retriever na samym początku przechodzą specjalne testy, a po nich zostają umieszczone w rodzinach zastępczych, gdzie przechodzą odpowiednią socjalizację i podstawową psią naukę. Przez około szesnaście miesięcy psy razem z rodzinami zastępczymi muszą regularnie uczęszczać w zajęciach szkoleniowych;
  • Po tym okresie psy umieszczone są w centrum HACHIKO na około pół roku, gdzie codziennie przechodzą odpowiednie szkolenia i przygotowywane są do wyjątkowych zadań, które będą wykonywać w przyszłości;
  • Ostatni etap szkolenia takich psów polega na poznawaniu swoich przyszłych opiekunów. Od tego czasu pies oraz właściciel uczą się wspólnej współpracy. Psy, które mają sygnalizować atak epilepsji są trochę dłużej kontrolowane przez trenerów, gdyż ich praca przede wszystkim zależy od specjalnych, indywidualnych potrzeb takiego chorego na epilepsję właściciela.

Po około dwóch latach takich wzmożonych szkoleń taki pies asystujący przekazywany jest przez rodzinę zastępczą nowemu właścicielowi. Rodzinami zastępczymi są wolontariusze, których pomoc w tego typu szkoleniach jest bardzo potrzebna i wprost niezastąpiona. Osoba, która otrzyma takiego asystującego psa musi kochać zwierzęta, bo tylko wtedy taka współpraca będzie możliwa i korzystna dla obu stron.

Ludzie, którzy mogą skorzystać z pomocy takiego psa cierpią na zdiagnozowaną przez lekarza epilepsję i często pomimo odpowiedniego leczenia nadal doświadczają poważnych ataków. Zakres obowiązków psa, a także możliwości takiej chorej osoby do opieki nad psem to podstawowe i najważniejsze kryteria przy wyborze doboru takiej pary. Wiele osób cierpiących na epilepsję twierdzi, że dzięki takim psom asystującym ich życie zmieniło się na lepsze, bo mogą żyć normalnie, a nie tylko przejmować się i stresować chwilą, kiedy nastąpi kolejny atak.

Taki pies sygnalizujący atak epilepsji  jest dla tych chorych osób bardzo ważny w ich codziennym życiu, bo mają nie tylko pomoc, ale również przyjaciela, który jest z nimi zawsze i bezinteresownie pomoże w razie niebezpieczeństwa.

Tagi artykułu: