Udostępnij ten artykuł.

Pies szczeka na inne psy

Uciążliwe szczekanie psa to problem wielu właścicieli tych przemiłych domowych pupili. Przeszkadza nie tylko im samym, ale również sąsiadom i osobom postronnym, ponieważ może stanowić zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej. Jak sobie z tym poradzić?


Jeśli nasz pies szczeka na inne psy, to mamy prawdziwy kłopot. Takie uciążliwe szczekanie psa jest nieprzyjemne dla całego otoczenia. Może też sprowadzić na właścicieli kłopot, w postaci pretensji niezadowolonych sąsiadów i innych osób. Jeśli ktoś z nich złoży skargę na Policję, to właściciel psa może przy okazji zapłacić mandat za zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej. Jak więc sobie z tym problemem radzić? Jak oduczyć psa szczekania na inne psy i ludzi?

Jeśli mamy problem z psem szczekającym nerwowo w domu i na spacerach, a przy tym nawet usiłującym czasem rzucać się na przechodniów, inne psy, samochody i rowerzystów (bo zwykle te elementy zachowania idą w parze ze sobą), to należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • jaki jest behawior naszego psa, jakie było jego szkolenie, wychowanie i socjalizacja w młodości i wieku szczenięcym?
  • jakie doświadczenie i kontakty ma nasz pies w obcowaniu z innymi psami i ludźmi?
  • czy i ile czasu nasz pies przebywa pozostawiony samotnie w domu?
  • ile czasu poświęcamy mu uwagi, czyli jak często i w jaki sposób szkolimy go oraz bawimy się z nim i spacerujemy?

Czy we właściwy sposób zaspokajamy potrzeby psychiczno-emocjonalne swojego psa, wynikające z jego przynależności do określonej rasy lub typu?
Należy mieć na uwadze, że uciążliwe szczekanie psa często występuje wespół z nadpobudliwością, a nawet agresją. Dlatego zaspokajając podstawowe potrzeby psa, może nam się udać skutecznie rozwiązać także i problemy związane z tymi zachowaniami niepożądanymi. W każdym razie na pewno łatwiej będzie nam sobie z pupilem poradzić. Najważniejsze jednak, aby zrozumieć – skąd się wzięło szczekanie psa?

pies szczeka na inne psy


Częstym powodem nadpobudliwości i nadmiernego szczekania jest strach przed czymś. Jeśli nasz pies ma zapewnione wszystkie swoje potrzeby w należytym stopniu, to powinien zachowywać się należycie. Wystarczająco duża ilość codziennego ruchu, spacery, zabawy z właścicielem (przewodnikiem), a także zapewnienie pupilowi kontaktów towarzyskich z innymi psami oraz ludźmi – wszystko to powinno doskonale socjalizować psa do normalnego życia i bycia w społeczności (w tzw. stadzie). Psiak nawet nie będzie miał czasu na nudę i frustrację, bo będzie miał zajęcie i zmęczony okaże łagodność oraz spokój. Właśnie takie wychowanie psa odpowiednio kształtuje jego behawior (definicja: behawior jest to „każda dająca się zaobserwować reakcja zwierzęcia lub człowieka na bodźce płynące z otoczenia”). Nie może nam więc brakować czasu, jaki należy włożyć w odpowiednie ukształtowanie swojego pupila. Jeśli jednak mimo całej pracy, poświęconego czasu i wysiłku okaże się, że pies i tak nadmiernie szczeka oraz bywa nadpobudliwy i agresywny, szczególnie gdy jest uwiązany na smyczy oznacza to, że coś jest nie tak. Nasz niesforny psiak prawdopodobnie odbiera bowiem obecność innych psów, ludzi, innych zwierząt, rowerów, samochodów itd. – jako nawet spore zagrożenie. Dlaczego? Ponieważ jest na smyczy, nie ma możliwości manewru i nie może uciec. Dlatego właśnie stara się oddalić, chowając się za nogą właściciela, a nade wszystko pragnie wystraszyć przeciwnika, szczekając na to zagrożenie. Podobnie osaczająco na psa może też działać zamknięcie w pomieszczeniu (szczególnie samotnie), mieszkaniu, kojcu, zagrodzonym podwórzu itp. Zwykle problemy takie kształtują się już w wieku szczenięcym, co wynika głównie z braku lub niewłaściwej socjalizacji małego zwierzaka. Dlatego ważne jest, aby zacząć szczenięta socjalizować i przyzwyczajać do obcych ludzi, psów i zwierząt oraz różnych przedmiotów i dźwięków już w wieku 4 tyg. życia (na ten wiek jako początek socjalizacji do otoczenia u psów wskazują najnowsze badania naukowe). Odpowiednie wychowanie psa od szczenięcia jest w zasadzie niezbędne. Zapobiegnie to jakimkolwiek problemom w ich dalszym życiu. Bez tego behawior zwierzaka ulegnie zachwianiu.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy, ludzi, zwierzęta i przedmioty?

Uciążliwe szczekanie psa wymaga odpowiedniej korekty jego zachowania. Brak reakcji może prowadzić do eskalacji napięcia w postaci agresji. Każdorazowo gdy nasz pies zacznie szczekać, w takiej chwili najpierw określamy źródło problemu, a potem na nie reagujemy. Szczekanie psa na pewno nie może prowokować właściciela (przewodnika) do nerwowego zachowania, bicia i szarpania zwierzęcia. To najgorsze, co można w tej sytuacji zrobić. Krzyczenie na psa, jego szarpanie lub bicie jeszcze bardzie zwierzę stresuje, dodaje mu strachu i wywołuje u niego jeszcze większe przerażenie połączone z bólem. To zupełnie tak, jakbyśmy chcieli zgasić wywołany dopiero co pożar polewając go benzyną.

pies szczeka

Oduczanie szczekania za pomocą nagród

Gdy pies poczuje się zagrożony i zacznie szczekać, wtedy wg behawiorystów najlepiej sprawdza się praca nad zmianą emocji, które akurat wtedy pchają go do niechcianych zachowań. Najlepiej używać w tym celu jednego z najsilniejszych dla psów argumentów, czyli jedzenia (nagrody smakowe). Jak jednak właściwie rozpoznać sytuacje wymagające naszej interwencji? Otóż ponieważ jesteśmy wyżsi od nawet największych psów, dlatego wcześniej od nich możemy dostrzec zagrożenia, a przynajmniej to, czego zwykle nasze psy się obawiają i co je potencjalnie może zaniepokoić. Zanim więc pies zdąży zauważyć i zareagować na taki „problem” szczekaniem, szarpaniem na smyczy i/lub agresją – my najpierw wyjmiemy z kieszeni i poczęstujemy go jakimś przysmakiem. Pies oczywiście w końcu zauważy zbliżające się „zagrożenie” w postaci innego psa, obcego człowieka, samochodu itp. Nie będzie miał jednak czasu na szczekanie i inne szaleństwa, gdyż będzie zajęty jedzeniem smacznej nagrody.

Oduczanie szczekania psa za pomocą nagród

Gdy tylko spokojnie miniemy ten „niebezpieczny obiekt”, możemy na powrót schować nagrody do kieszeni i spokojnie pójść z psem dalej. Tak samo postępujemy, gdy pies szczeka np. w domu na listonosza za drzwiami, czy w ogrodzie na ludzi i psy za płotem. Jeśli wykonamy to ćwiczenie kilka, potem kilkanaście i więcej razy, wtedy nasz niesforny zwierzak przeistoczy się w istnego aniołka, zacznie bowiem kojarzyć zbliżające się „obiekty” z przyjemnością smacznego jedzenia. I tak wyeliminujemy szczekanie psa, gdyż w miejsce strachu pojawi się nader pozytywna dla niego emocja. Po takich przyjemnych dla pupila doświadczeniach, na widok innego człowieka, psa, zwierzęcia, przedmiotu, dźwięku będzie się automatycznie odwracał w stronę właściciela (przewodnika) z pytaniem w oczach – „A gdzie moja nagroda?”. To pozytywnie nastawione wychowanie psa i przyzwyczajenie go do tolerancji otoczenia.

Oduczanie szczekania psa za pomocą klikera

Należy mieć świadomość, że niektóre psy są jednak zbyt mocno wycofane z powodu płochliwości. Dzieje się tak w przypadku osobników o charakterze uległym i bardziej tchórzliwym. Psy bywają różne podobnie jak i my ludzie i nie wszystkie są super odważne. Takie osobniki przeżywają w obliczu potencjalnego zagrożenia na tyle duży stres, że odmawiają zwykle nawet przyjmowania najlepszych smakołyków. Wtedy trening odczulający trzeba prowadzić nieco inaczej, używając do tego celu tzw. kliker. Jest to bardzo proste, za to idealnie precyzyjne narzędzie szkoleniowe do pracy z psami. Kupimy go w sklepie zoologicznym. W pracy z klikerem panuje najważniejsza zasada mówiąca, że – „nie ma klikania bez nagradzania”. Zawsze więc klikamy gdy pies zrobi coś dobrze, a gdy on ten „klik” usłyszy, wtedy musi od nas otrzymać nagrodę. Najpierw trzeba jednak nauczyć pupila tego, co oznacza dźwięk klikera. Najprościej i najszybciej nauczymy go tego, jeśli będziemy wymawiać jego imię, a gdy pupil na nas spojrzy, wtedy klikamy i dajemy mu smakołyk. Można też kazać mu np. podać łapę i klikać oraz dawać smakołyk, gdy to uczyni.

Oduczanie szczekania psa za pomocą klikera

Takie ćwiczenia wystarczy powtórzyć zaledwie po kilka razy, aby pies szybko zaczął kojarzyć dźwięk klikera z nagrodą i wykonaniem polecenia. Wtedy można przystąpić z klikerem do tego, by wyeliminować uciążliwe szczekanie psa na widok „strasznych obiektów”. Najpierw zaczynamy pracę w wystarczająco dużej odległości od „obiektu”, aby pies go widział, ale z racji dali nie ekscytował się nim. Gdy tylko zacznie spoglądać na „obiekt”, wtedy mówimy do niego „patrz tu” (czyli na nas) lub wołamy jego imię i klikamy. Pupil na pewno automatycznie odwróci się do nas po nagrodę. Czynność powtarzamy, stopniowo odstawiając nagradzanie, a zostawiając tylko dźwięk klikera. Po jakimś czasie na pewno nasz pies nauczy się, że polecenie „patrz tu” jest zapowiedzią czegoś przyjemnego, a różne elementy otoczenia nie są straszne. Pamiętajmy, że nie zawsze będziemy mogli tak zaplanować spacer, aby uniknąć wszystkich potencjalnych „straszaków” dla psa. Wtedy na pewno poskutkuje kliker i taka wcześniej przećwiczona reakcja psa na naszą komendę-zawołanie. Gdy Tylkom zauważymy u niego niepokój, wtedy wołamy go i naciskamy kliker, a gdy na nas spojrzy dajemy mu jeden smakołyk za drugim, aż miniemy „obiekt-zagrożenie”. Tak wyeliminujemy szczekanie psa, szarpanie, agresję.

Tagi artykułu: