Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pies w kubraczku czy bez?

Kubrak dla psa to coś więcej niż modny dodatek sezonowy, który przykuwa uwagę przechodniów i sprawia, że nasz pies wyróżnia się spośród masy innych zwierząt. Podstawową funkcją, jaką powinien spełniać każdy kubraczek dla psa, jest ochrona pupila przed mrozem i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nie stawiajmy zatem na piękno i estetykę wykonania – zwróćmy natomiast uwagę na materiały, z jakich został wykonany i krój – od niego bowiem zależy, czy zwierzę będzie czuło się swobodnie, czy też każdy ruch będzie dla niego koszmarem.

pies w kubraczku na zimę

Kubraczki i kurtki dla psów

Nie wszystkie psy potrzebują kubraczka, to sprawa oczywista. Rasy z gęstym podszerstkiem i grubą, gęstą okrywą włosową, posiadają naturalną ochronę przed mrozem, dlatego zakup kurtki mija się z celem. Przystrajanie psa dla samego przystrajania nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli chcemy, aby prezentował się pięknie, zadbajmy raczej o stan jego sierści, skóry i nie zapominajmy o codziennej pielęgnacji i dokładnym czyszczeniu łap po każdorazowym powrocie z podwórka.
Jeżeli naszym podopiecznym jest reprezentant rasy małej albo bardzo małej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w dodatkową ochronę. Wybierajmy jednak mądrze i nie decydujmy się mocno zabudowane kombinezony chroniące zarówno tułów, jak i łapy – pies może mieć wówczas problemy z chodzeniem. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kurtka wykonana z nieprzemakalnego ortalionu zewnątrz z podszewką polarową pod spodem. Kurteczka bez rękawów zapinana na zamek pod brzuszkiem albo regulowana rzepami dopasuje się do anatomicznych kształtów ciała psa i będzie dobrze przylegać do ciała. Niektóre modele posiadają dodatkowo regulację tęgości po bokach i szyi.

kubraczki dla psa bezwłosego

Ubranka dla psów – jakie rasy psów powinny posiadać kubraki?

Kubraczki to niezbędny element garderoby psów ras bezwłosych. Jeżeli posiadamy takiego delikwenta, powinniśmy przyzwyczajać go do stroju już od wczesnych miesięcy życia. Jako że przyzwyczajenie jest drugą naturą zarówno psa, jak i człowieka, już po kilku tygodniach konieczność zakładania dodatkowej ochronki przestanie być dla niego przykrym obowiązkiem, a stanie się czymś zupełnie neutralnym.
Dodatkowej ochrony wymagają także stare i chude psy, które źle radzą sobie z gwałtownymi podmuchami mroźnego wiatru i zimnem. Jeżeli zwierzę jest szczególnie wrażliwe, a w naszej okolicy chodniki są posypywane solą, warto zastanowić się nad zakupem obuwia ochronnego. Nie wszyscy psy tolerują jednak takie rozwiązanie. Zdarza się, że zwierzę w ogóle nie godzi się zakładać bucików i już po chwili strząsa je z łapek. W takim wypadku możemy zastosować inny sposób i przed spacerem posmarować łapki tłustą maścią, zaś bezpośrednio po powrocie – spłukać je wodą.

Czy kubraczek dla psów jest wystarczającą ochroną?

Pomimo zapewnień producentów kubraczek dla psów może okazać się niewystarczającą ochroną przed zimnem. Dotyczy to zwłaszcza psów małych i krótkonogich, które niemal suną brzuchem po ziemi, a także starych i schorowanych, które mają trudności z regulowaniem temperatury ciała. W szczególnie zimne dni spacery ograniczamy zatem do toaletowej konieczności.

kubraczek dla psa

Jak wybrać właściwy kubraczek dla psa?

Jeśli zależy nam, aby pies szybko przyzwyczaił się do wyjściowego wdzianka, konieczny jest wybór takich elementów garderoby, które będą lekkie, miękkie i nieuciskające. Nie przesadzajmy z modą i nie wybierajmy specjalnie zdobnych kubraczków z klamerkami, zamkami etc. Ubiór psa powinien być maksymalnie prosty – mniej znaczy więcej! Zupełnie zbędnym elementem kubraczka dla psa wydaje się kaptur, który nie spełnia absolutnie żadnej praktycznej funkcji.  Zrezygnujmy także z zaczepek na ogon – to dodatkowa niepotrzebna blokada ruchów. Jednoczęściowy kombinezon zapinany pod brzuszkiem i ściągany jednym ruchem to najlepszy wybór. Pamiętajmy, że z ubranka będziemy korzystać na co dzień, zatem procedura odziewania i rozdziewania, nie powinna być zbyt skomplikowana.

pies w kubraczku, pies w kubraczku

Tagi artykułu: