Udostępnij ten artykuł.

Pies w malarstwie

Pies w malarstwie nowożytnym

Postać psa stanowi bardzo częsty motyw malarski. Jednym z najsłynniejszych malarzy nowożytnych, który bardzo często przedstawiał na swoich płótnach czworonogi, był Tycjan. Ten renesansowy artysta szczególnie ukochał Bolończyki, które przedstawiał zazwyczaj w towarzystwie muz i antycznych nimf. Nie tylko włoski artysta nawiązywał w swojej sztuce do motywów zwierzęcych, również Hiszpan Diego Velasquez nie stronił od malowania czworonogów. Psy uwiecznione na obrazach Velasqueza najczęściej towarzyszą królowi Filipowi IV w czasie polowań na zwierzynę - co ważniejsze znajdują się na pierwszym planie, co wyraźnie podkreśla ich rangę i znaczenie.

Innym, słynnym malarzem jest Holender, Edwin Landseer. Pejzażysta dał się poznać jako wyjątkowy miłośnik czworonogów i częstokroć poświęcał im swoje prace. Szczególnym uczuciem obdarzył Landseery, które jak nie trudno się domyślić - zostały ochrzczone jego nazwiskiem.

Trudno wymienić wszystkich malarzy nowożytnych, którzy inspirowali się motywami zwierzęcymi. Niemniej, warto dodać, że niektóre obrazy i ryciny posłużyły historykom, którzy podjęli się trudnej pracy polegającej na odtwarzaniu wizerunków ras psów wymarłych. Szczególnie istotne okazały się ilustracje i obrazki przechowywane w bibliotekach klasztornych oraz płótna z haftowanymi postaciami zwierząt.

Alpejskie mastify namalowane przez Edwina Landseera

Obraz namalowany przez Edwina Landseera

Pies w malarstwie - Psy grające w pokera

Jednymi z najpopularniejszych, XX-wiecznych płócien przedstawiających wizerunki psów są obrazy wykonane na zlecenie firmy Brown&Bigelow. Seria obrazów olejnych liczy szesnaście malunków psów, które siedzą przy stołach, grają w karty oraz prowadzą ożywione rozmowy. Co ciekawe psy są antropomorfizowane, co oznacza, że ich korpus jest ludzki, zaś głowa pochodzi od psa. Początkowo, obrazy miały służyć celom prześmiewczym i ukazywać absolutny brak gustu wśród amerykańskiej klasy robotniczej. Z czasem jednak ich popularność bardzo wzrosła i kilka lat temu, w czasie aukcji w jednym z amerykańskich domów aukcyjnych, zostały sprzedane za niebagatelną sumę 600 000 dolarów amerykańskich.

Pies w malarstwie polskim

Śledząc polskie galerie sztuki możemy natrafić na przynajmniej kilkadziesiąt przykładów płócien, na których zostały umieszczone wizerunki psów. Chyba każdy z nas słyszał o włoskim artyście pędzla imieniem Canaletto, który przez długi czas rezydował w Warszawie i pełnił funkcję nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jako, że był twórcą bardzo twórczym, pozostawił po sobie masę płócien, które wyraźnie oddają życie dawnego miasta. Jako, że w mieście przebywało bardzo wiele czworonogów (czy to bezpańskich czy to posiadających właściciela), zostały one uwiecznione na obrazach. Trudno jednak zarzucić Canaletto celowość tego zabiegu - wątpliwe, aby przywiązywał wagę do wizerunków psów.

Poruszając się systemem chronologicznym przechodzimy do Wojciecha Kossaka. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest „Wyjazd na polowanie w Godollo”; na obrazie widzimy cesarza Franciszka Józefa na koniu oraz sforę psów myśliwskich, która wybija się na pierwszy plan. Motyw psa myśliwskiego był bardzo często wykorzystywany w XIX-wieku; należy, bowiem pamiętać, że w tym właśnie okresie zmienił się cel polowań i wyławiania zwierzyny leśnej. Myśliwi urządzali polowania w celach rozrywkowych, a zabita zwierzyna nie służyła wykarmianiu rodziny.

Odnosząc się do klimatów rustykalnych warto wspomnieć o wybitnym, polskim realiście - Józefie Chełmońskim. Niemalże wszystkie jego dzieła traktują o życiu wiejskim i urokach z nim związanych. Malarz bardzo często przedstawiał na swoich obrazach zwierzęta - konie, psy, koty etc. Chełmoński przedstawia różne psy i nie zadowala się uwiecznianiem konwencjonalnych wizerunków. Na niektórych obrazach zwierzęta pozostają czujne, na innych - bawią się wesoło pomiędzy sobą.

Wybrane obrazy ukazujące wizerunki psów:

Axentowicz Teodor, Dama z pieskiem
Eidrigevicius Stasys, Łzy psa
Holzmuller Juliusz, Koń i pies
Holzmuller Juliusz, Koń i psy
Kossak Wojciech, Dziewczynka z pieskiem
Makowski Tadeusz, Pięcioro dzieci z psem
Michałowski Piotr, Portret syna artysty z psem
Michałowski Piotr, Stajenni z końmi i psem
Pruszkowski Witold, Portret syna artysty z psem
Simmler Józef, Portret Marii Róży i Róży Marii Karoliny Kronenberg z psem
Styka Tadeusz, Portret Pani z czarnym pieskiem
Urbanek Piotr, Pies apokaliptyczny
Wierusz-Kowalski Alfred, Psy przy saniach
Wierusz-Kowalski Alfred, Psy myśliwskie

Tagi artykułu: