Udostępnij ten artykuł.

Pies w ogrodzie

Niektóre z osób posiadających domki jednorodzinne i będące właścicielami otaczających je trawników i ogrodów spotykają się z sytuacją, kiedy to pies w ogrodzie jest ostatnim stworzeniem, które chcieliby w tym miejscu widzieć. Wynika to zazwyczaj z faktu jak dokuczliwym czasem zwierzęciem może okazać się nasz czworonożny przyjaciel.

Nierzadko, bowiem pies w ogrodzie potrafi wyrządzić dosyć znaczne szkody w postaci niekontrolowanego podkopywania drzewek czy też ich obsikiwania, w rezultacie prowadzącego do uschnięcia dolnych partii drzewka. Dotyczy to przede wszystkim drzewek iglastych.

Aby uniknąć tego rodzaju zachowania i utraty drzewka lub krzewu niedawno posadzonego, dobrze jest zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym w odstraszacz dla psów. Nieco inaczej sprawa może wyglądać z ulubionymi przez nas kwiatami, te bowiem wystarczy posadzić w nieco wyższych i cięższych donicach kwiatowych. Takie rozwiązanie okaże się być dość skutecznym nawet w przypadku, gdy w naszym ogrodzie znajdą się nawet dwa, trzy psy na dworze.

Pies charcik włoski odpoczywający w ogrodzie

Charcik włoski odpoczywający w ogrodzie

Chcąc doprowadzić do tego, aby pies w ogrodzie wyrządzał jak najmniejsze szkody postarajmy się także niejako wpoić mu pewne obowiązujące zasady i tak np.

  • biorąc go na smycz wskażmy mu gdzie może a gdzie nie powinien sikać,
  • jeszcze innym skutecznym rozwiązaniem w przypadku, kiedy to pies w ogrodzie przyczynia się do powstawania szkód, jest możliwość wykonania odgrodzenia drzewka, ewentualnie wytyczenia dla naszego czworonoga specjalnego tunelu, w którym będzie mógł on się poruszać omijając te krzewy, na których nam najbardziej zależy.

Czasami zdarza się, że pies w ogrodzie wypuszczony z miejsca jakim jest kojec dla psa zaczyna nadmierne podgryzanie czy też wręcz wyrywanie krzewów rosnących w naszym ogrodzie. Próbuje on wówczas zademonstrować nam swe niezadowolenie i frustrację. Wynika to albo ze zbyt małej aktywności fizycznej albo z powstających zaburzeń w jego zachowaniu, dobrze jest wówczas skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty. Warto zapamiętać i zdać sobie w pełni z tego sprawę, że wszystkie psy na dworze mające do swej dyspozycji chociażby najlepiej wyposażony kojec dla psa będą potrzebowały z naszej strony odrobiny zrozumienia i zaangażowania podczas wspólnej zabawy lub wyjścia na spacer.

Wszystkie psy na dworze posiadające odpowiedzialnych właścicieli, niezależnie od tego czy zwierzęta te będą przebywały na zewnątrz budynku na stałe, czy też tylko w chwili tymczasowego opuszczenia mieszkania, powinny posiadać możliwość schronienia się w miejscu, jakim jest buda dla psa. Każdy z nas czy to małe dziecko, czy też dorosła osoba w doskonały sposób zdaje sobie sprawę z faktu, iż odpowiednio wykonana buda dla psa jest, a przynajmniej powinna być tym samym, co mieszkanie dla człowieka. W tego rodzaju miejscu psy na dworze powinny mieć możliwość nie tylko bezpiecznego schronienia się, lecz także ułożenia wygodnej pozycji na dłuższy wypoczynek. Buda dla psa powinna skutecznie chronić naszego czworonoga zarówno przed nazbyt niskimi jak też zbyt wysokimi temperaturami powietrza. Nierzadko wykonanie takiej budy związane jest z odpowiednim jej zaplanowaniem i zakupem wysokiej jakości materiałów pozwalających na długie jej użytkowanie.

Buda dla psa z przedsionkiem stojąca w ogrodzie

Buda dla psa z przedsionkiem stojąca w ogrodzie

Dobrze zbudowana buda dla psa powinna posiadać:

  • przede wszystkim solidną podłogę,
  • ocieplone ściany i dobrze wykonany dach, zapewniający brak jakichkolwiek przecieków w trakcie ulewnych deszczy.

Dobrze będzie, gdy przednia część dachu będzie wystawała nieco dalej nad otworem wejściowym do budy, zapewni to skuteczną osłonę wejścia i znajdującego się w budzie psa, w trakcie ulewnego deszczu. Buda dla psa to nie tylko estetycznie wyglądający element naszej parceli, ale to przede wszystkim bezpieczne schronienie naszego czworonoga podczas mało przyjemnych warunków atmosferycznych.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie zbudować odpowiedniego lokum dla naszego czworonoga, warto zastanowić się nad jej zakupem w sklepie zoologicznym lub zamówić wybrany model z którejś ze stron dostępnych w sieci. Koszt nie dużo większy niż byśmy mieli wykonać ją sami a pewność i gwarancja, że zamówiona buda dla psa spełni w pełni swe zadanie niemalże stu procentowa.

Szczeniak pijący wodę z oczka wodnego

Owczarek australijski Aussie pijący wodę z oczka wodnego

Innym miejscem, które możemy przeznaczyć dla naszego czworonoga to duży kojec dla psa. Te specyficznego rodzaju miejsce pozwala nam, aby wszystkie psy na dworze mogły zostać zamknięte w bezpieczny sposób w odosobnieniu podczas naszej nieco dłuższej nieobecności w domu. Kojec dla psa umożliwia pozostawienie naszego czworonoga w zamknięciu bez konieczności wiązania go na łańcuchu przy budzie. Standardowym wyposażeniem w dniu dzisiejszym tego rodzaju miejsca, jakim jest wspomniany kojec dla psa, jest drewniana podłoga, buda wewnątrz ogrodzenia wykonanego zazwyczaj ze stali nierdzewnej i oczywiście miska i poidło z wodą umieszczone zazwyczaj w zewnętrznej ścianie kojca na obrotowej osi.

Wybór któregokolwiek z powyższych rozwiązań jest zazwyczaj zależny od naszych indywidualnych potrzeb, popartych wynikami obserwacji i doświadczeń płynących z zachowania naszego czworonoga puszczonego luzem do ogrodu. Czasami możemy się przekonać, że nie ma większego znaczenia, jakich jest on rozmiarów gdyż zarówno mały terier czy niewielki jamnik potrafią zrobić tyle spustoszenia w naszej rabacie kwiatowej, co duży owczarek lub alaskan.

Tagi artykułu: