Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pies z Bangkaew (Thai Bangkaew Dog)

PIES Z BANGKAEW (Thai Bangkaew Dog)

Historia

Bangkaew to wioska znajdująca się w prowincji Phitsanulok w środkowej Tajlandii. W jej okolicy, w pobliżu rzeki Jom, usytuowany jest klasztor o nazwie Wat Bangkaew, gdzie mieli urodzić się przodkowie rasy Thai Bangkaew.
Legenda głosi, że trzeci opat ze świątyni w Bangkaew, znany z miłosierdzia i dający opiekę wszystkim żywym istotom, przygarnął sukę od starego wieśniaka imieniem Tah Bangkaew. Suka zaszła w ciążę, co było rzeczą niespotykaną, ponieważ – zdaniem opiekunów – nie miała kontaktu z innymi psami. Niedawne badania potwierdziły, że psy zrodzone z suki nie pochodziły ze skrzyżowania psa z psem; rasa jest wynikiem krzyżowania psa domowego i szakala. Chów wsobny doprowadził do powstania współczesnej rasy Thai Bangkaew Dogs. Od dłuższego czasu rasa jest hodowana selektywnie; zyskała nawet miano najpopularniejszej rasy w Tajlandii.

Rasa psa Pies z Bangkaew

Wygląd

Pies z Bangkaew to czworonóg o kwadratowej, proporcjonalnej sylwetce i szerokiej klatce piersiowej. Sierść z podszerstkiem tworzy kryzę na szyi oraz pióropusz na ogonie. Samce mają nieco cięższy kościec. Długość nóg nieco większa niż głębokość klatki piersiowej. Czaszka ma kształt klinowaty; jest mocna i dość szeroka, ale zawsze proporcjonalna do tułowia. Stop dobrze zaznaczony, ale umiarkowany. Nos czarny, proporcjonalny do wielkości kufy. Kufa średniej długości, szeroka u nasady, zwężająca się ku końcowi. Grzbiet nosa prosty. Wargi przylegające, w całości zapigmentowane, ciemne. Szczęki mocne, uzębienie kompletne; zęby ustawione w zgryzie nożycowym, zgryz cęgowy dopuszczalny. Oczy średniej wielkości, migdałowatego kształtu, czarne lub ciemno brązowe. Uszy małe, proporcjonalne do wielkości głowy, osadzone raczej wysoko, ale niezbyt blisko siebie, trójkątne, ostro zakończone, stojące i skierowane do przodu, tylko lekko pochylone ku przodowi. Szyja mocna, dobrze umięśniona, płynnie przechodząca w łopatki, dumnie noszona. Grzbiet oglądany z boku równy i prosty. Lędźwie mocne i szerokie. Zad umiarkowanie opadający. Klatka piersiowa stosunkowo szeroka, głęboka, sięgająca łokcia; żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate.

Brzuch tylko lekko podciągnięty. Ogon średniej długości, dobrze owłosiony, gruby u nasady, wysoko osadzony, noszony sierpowato nad grzbietem. Łopatki umiarkowanie skośnie ustawione, dobrze umięśnione. Ramię ustawione odpowiednio do łopatki. Przedramię proste i mocne, oglądane z przodu ustawione równolegle jedno do drugiego. Śródręcze krótkie i tylko lekko nachylone względem podłoża. Łapa dobrze zaokrąglona, wysklepiona i zwarta. Udo kątowane odpowiednio do kątowania przedniego, dobrze umięśnione. Kolano również dobrze kątowane. Staw skokowy niski. Śródstopie oglądane z tyłu pionowe do podłoża. Sierść z miękkim i gęstym podszerstkiem. Włos okrywowy prosty i twardy. Na tułowiu sierść średniej długości, na głowie i barkach dłuższa, tworząca kryzę, wyraźna szczególnie u samców. Na tylnej stronie przednich kończyn pióra, skracające się ku łapom. Obfite portki występują na pośladkach; poniżej stawu skokowego sierść krótka, tak samo na głowie i przednich stronach nóg przednich. Umaszczenie białe z wyraźnymi łatami w różnych odcieniach kolorów: cytrynowego, płowego, rudego, czerwonego i szarego, także z ciemnymi końcami włosów, przez co sierść może wyglądać na trójkolorową.
Wysokość w kłębie dla dorosłych psów oscyluje w granicach 46-55 cm. Suki są mniejsze i mierzą średnio 41-46 cm.

szczeniak Thai Bangkaew Dog

szczeniak Thai Bangkaew Dog

Temperament

Rasa jest inteligentna, wysportowana i zwinna. Psy Thai Bangkaew są znane ze swojej wierności i oddania wobec właścicieli. To doskonałe psy stróżujące, myśliwskie oraz rodzinne. Dzięki wrodzonej inteligencji szybko uczą się nowych komend i sprawdzą w wielu typach prac. Wymagają wczesnej socjalizacji i konsekwentnego szkolenia, ponieważ przejawiają skłonności dominacyjne i bywają dość uparte. W stosunku do dzieci czułe i opiekuńcze; bardzo cierpliwe i łagodne, dzięki czemu mogą mieszkać w domach z bardzo małymi dziećmi.
Tajski Bangkaew nie jest psem agresywnym, ale może być powściągliwy w stosunku do obcych. Jest bardzo terytorialny i zawsze zawiadomi opiekuna o obecności intruza. Dobrze przeszkolony nie powinien gryźć, a co najwyżej nastraszyć nieproszonego gościa. Nie znosi innych psów i może być agresywny w czasie bliższych kontaktów.  Rasa nie jest polecana osobom, które nie mają doświadczenia w kontaktach z czworonogami. Szkolenie musi być dopasowane do wieku, oczekiwań i potrzeb psa. Tajskie TBD są dość wymagające; nie znoszą schematów, powtarzających się ćwiczeń i przedmiotowego traktowania. Opiekun powinien być pewny siebie i świadomy potrzeb czworonoga. Przedłużające się ćwiczenia oparte na wciąż tych samych komendach z pewnością nie przypadną do gustu naszemu podopiecznemu.

Zdrowie i Pielęgnacja

Nie stwierdzono typowych przypadłości zdrowotnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa i szczotkowanie.

Pies TBD

Pies TBD

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych psów oscyluje w granicach 46-55 cm. Suki są mniejsze i mierzą średnio 41-46 cm.

Waga: Waga proporcjonalna do wysokości.

Umaszczenie: Umaszczenie białe z wyraźnymi łatami w różnych odcieniach kolorów: cytrynowego, płowego, rudego, czerwonego i szarego, także z ciemnymi końcami włosów, przez co sierść może wyglądać na trójkolorową.

Zdrowie: Nie stwierdzono typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa.

Rodzina: Psy wymagają szkolenia i konsekwentnego prowadzenia. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Nie znoszą stagnacji. Uwielbiają dzieci i są łagodne. Socjalizacja powinna rozpocząć się we wczesnym wieku.

Inne nazwy: TBD, Bangkaew

portret psa z Bangkaew

portret psa z Bangkaew

Pochodzenie: Tajlandia

Klasyfikacja FCI - rasa uznana prowizorycznie, Grupa 5, sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne), nr wzorca 358. Bez prób pracy.

Tagi artykułu: