Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pinczer austriacki (Osterreichischer Pinscher)

Historia

Pinczer austriacki (Österreichischer Pinscher) to średniej wielkości pies pierwotnie wykorzystywany do wykonywania drobnych prac gospodarskich m.in. odławiania szczurów ze stodoły, pilnowanie obejścia, a także ochrony gospodarstwa. Psy występowały powszechnie jeszcze w XIX wieku, a w 1921 roku rozpoczęto ich regularną hodowlę. W 1928 roku rasa została uznana przez Austriacki Związek Kynologiczny i wpisana do rejestru pod nazwą austriackiego pinczera krótkowłosego. Współczesna nazwa została zatwierdzona w 2000 roku.

Pinczer austriacki opis rasy

Pinczer austriacki jest psem krępym, średniej wielkości, o żywych i bystrych oczach. Głowa proporcjonalna do reszty tułowia w kształcie gruszki. Nos czarny; wargi suche, dobrze przylegające i mocno pigmentowane. Oczy, podobnie jak nos, ciemno pigmentowane i duże. Uszy niewielkie i wysoko osadzone. Szyja zwierzęcia dość mocna, średniej długości. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Grzbiet krótki acz szeroki i dobrze związany. Klatka piersiowa o beczkowatym kształcie. Mięśnie dobrze rozwinięte. Kończyny o mocnym kośćcu. Kończyny przednie dobrze umięśnione, proste, szeroko rozstawione. Łopatka długa, skośnie ułożona. Ramię skośnie ustawione. Przedramię średniej długości, proste. Nadgarstek mocny. Śródręcze krótkie, umiarkowanie nachylone. Kończyny tylne dobrze kątowane. Uda szerokie. Staw skokowy mocny. Śródstopie krótkie. Łapy zwarte, o mocnych pazurach. Ogon noszony wysoko, średniej długości, mocno pokryty gęstym włosem. Czworonogi mają masywne i dobrze umięśnione kończyny, zaś ich łapy są zwarte. Średnia wysokość w kłębie dla dorosłego psa kształtuje się w granicach 44-50 centymetrów. Suki mierzą zazwyczaj od 42 do 48 centymetrów.

Umaszczenie waha się od barwy kasztanowej do czarnej z podpalaniem. Najczęściej spotykamy osobniki o umaszczeniu złotobrązowym, bądź jelenim. Na ciele występują białe plamienie, jednak ich brak nie stanowi wady dyskwalifikującej. Okrywa włosowa zwierzęcia posiada dwie warstwy: krótki, bądź średniej długości włos okrywowy oraz krótki i gęsty podszerstek.

Temperament

Psy fantastycznie sprawdzają się w roli stróżów i obrońców domu. Są oddane swoim właścicielom i jednocześnie bardzo nieufne wobec obcych. Nadają się nawet dla początkującego właściciela, gdyż nie wykazują dużych skłonności dominacyjnych i nie próbują przejąć kontroli nad opiekunem. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciel winien przeprowadzić przynajmniej podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nie warto pobłażać psom, gdyż może prowadzić to do przykrych konsekwencji.

Pinczery austriackie są psami niezwykle energicznymi i żywiołowymi. Uwielbiają bawić się ze swoimi właścicielami i chodzić na długie spacery. Bardzo przywiązują się do swojej rodziny, a w szczególności do dzieci, które otaczają opieką i chronią przed całym złem tego świata. Stosunek Pinczerów do innych zwierząt jest ambiwalentny. Zazwyczaj tolerują małe zwierzęta oraz koty, ale mogą reagować agresją na inne psy. Instynkt terytorialny jest dosyć silny, dlatego też musi być hamowany już we wczesnych latach młodości. Warto także pamiętać, że wszelkie spacery winny odbywać się na smyczy. Jeżeli chcemy spuścić psa ze smyczy, wybierzmy tereny odludne: lasy, polany etc.

Pinczery austriackie są psami idealnymi dla osób aktywnych, entuzjastów biegania, jazdy na rowerze oraz wypadów za miasto. Zdecydowanie najlepiej czują się na terenach wiejskich, gdzie nie tylko mogą się wyszaleć, ale także spełniać swoje pierwotne funkcje. Psy po dziś dzień spełniają funkcje szczurołapów i są o wiele efektywniejsze w swoich poczynaniach aniżeli koty gospodarskie.

Pielęgnacja

Psy nie są szczególnie wymagające. Właściciel musi pamiętać jednak o regularnych i długich spacerach. Pinczery mają bowiem silne zapotrzebowanie na ruch i jeżeli nie wybiegają się na dworze, mogą wyładować swoją energię w domu. Zdrowy Pinczer żyje około czternastu lat. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi dotykającymi te rasę są schorzenia sercowe i naczyniowe.

Pinczery austriackie są rasą rzadko spotykaną na terenach Polski. Średni cena za rodowodowe szczenię wynosi 2600 złotych. W Polsce nie funkcjonuje obecnie żadna hodowla psów tej rasy.

 

Wysokość: Średnia wysokość dorosłego psa w kłębie kształtuje się w granicach 44-50 centymetrów. Suki mierzą zazwyczaj od 42 do 48 centymetrów.

Waga: Waga nie jest dokładnie określona przez standard. Sylwetka psa wpisuje się jednak w prostokąt. Wysokość w kłębie oraz długość psa pozostają w proporcji 9 do 10.

Umaszczenie: Najczęściej spotykamy osobniki o umaszczeniu złotobrązowym, kasztanowobrązowym bądź jelenim. Na ciele mogą wystąpić także białe plamienia, jednak ich brak nie stanowi wady dyskwalifikującej.

Pielęgnacja: Pies wymaga sporadycznego szczotkowania; nie linieje mocno. Pinczery austriackie mają mocne i grube pazury, dlatego też właściciele muszą pamiętać o ich regularnym obcinaniu. Niezbędne są długie, codzienne spacery, które umożliwią psu solidne wybieganie się.

Zdrowie: Pinczery austriackie to generalnie zdrowa rasa psów. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy problemy naczyniowo-sercowe.

Rodzina: Psy doskonale odnajdują się w rodzinach z małymi dziećmi. Są bardzo przyjacielskie, energiczne i aktywne. Uwielbiają wspólne zabawy i harce z najmłodszymi. Tolerują inne zwierzęta, w tym koty, jednak mają problemy z funkcjonowaniem w grupie psów.

Pochodzenie: Austria

Użytkowość: pies stróżujący i do towarzystwa

Inne nazwy : Österreichischer Pinscher, austrian pinscher, Austriacki pinczer krótkowłosy

Średnia cena szczeniąt to koszt 2600 złotych.

Klasyfikacja FCIgrupa II, sekcja 1, nr wzorca 64. Próby pracy nie obowiązują.

Autor: Przykuta, Opis: Pinczer austriacki na Światowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu.

Tagi artykułu: