Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher)

Historia

     Pinczer miniaturowy pochodzi z terenów dzisiejszych Niemiec.  Psy już w czasach nowożytnych były wykorzystywane do łapania szczurów – radziły sobie lepiej niż koty. Z biegiem czasu stały się ulubionymi psami salonowymi niemieckich arystokratek, które doceniły czworonogi za miniaturowe rozmiary.
Ciekawostka!
     Wzmiankę o bardzo podobnym do pinczera karłowatego praskim ratlerze możemy znaleźć już w kronikach z XIV wieku. W tym czasie czeski król Karol I podarował psa francuskiemu królowi Karolowi V. W latach sześćdziesiątych XX wieku rasa została odtworzona w Czechosłowacji.

Pinczer miniaturowy wzorzec

     Pinczer miniaturowy jest miniaturową „wersją” pinczera średniego, bez oznak karłowatości. Ma elegancką kwadratową budowę ciała. Sylwetka dobrze zarysowana dzięki krótkiej i gładkiej sierści. Długość ciała powinna być jak najbardziej zbliżona do wysokości w kłębie; wpisuje się w kształt kwadratu. Długość całkowita głowy (od czubka nosa do potylicy) odpowiada połowie długości grzbietu (od kłębu do nasady ogona). Czaszka silnie zbudowana, wydłużona, bez mocno zaznaczonej potylicy. Czoło płaskie, przebiegające równolegle do grzbietu nosa. Stop lekko, zaznaczony. Nos dobrze wykształcony i czarny. Kufa zakończona tępym klinem. Grzbiet nosa prosty. Wargi czarne, mocne i równo przylegające do szczęk, kąty warg zamknięte. Górna i dolna szczęka silne. Zgryz nożycowy dobrze się zamykający. Uzębienie pełne (42 zęby zgodnie ze standardem) o pełnej bieli. Mięśnie żwaczowe silnie rozwinięte, ale nie powodują tworzenia się policzków. Oczy ciemne, owalne, powieki dobrze przylegające czarno pigmentowane. Uszy stojące, załamane, wysoko osadzone, w kształcie V. Wewnętrzne brzegi uszu przylegają do policzków. Szyja szlachetnie wygięta, niezbyt krótka; przechodzi harmonijnie w kłąb. Sucha, bez podgardla i luźnej skóry. Skóra na szyi napięta i przylegająca, bez fałd. Górna linia tułowia – od kłębu do tyłu – lekko opadająca. Kłąb tworzy najwyższy punkt górnej linii.

Pinczer miniaturowy

     Grzbiet silny, krótki i naprężony. Zad lekko zaokrąglony, niezauważalnie przechodzący w nasadę ogona. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, owalna w przekroju i sięgająca do łokci. Ogon naturalnej długości. Kończyny przednie oglądane od przodu są mocne, proste i ustawione nie za blisko. Przedramiona widziane z boku są proste. Łopatki ciasno przylegająca do klatki piersiowej, dobrze umięśnione i wystające na górze ponad kręgami szyjnymi. Ramiona dobrze przylegające do tułowia, silne i muskularne. Łokcie poprawnie przylegające; nie wykręcają się ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Przedramiona silnie rozwinięte i umięśnione, oglądane z przodu i z boku całkowicie proste. Staw nadgarstkowy silny i stabilny. Łapy krótkie i okrągłe. Palce przylegające do siebie i wysklepione, poduszki szorstkie, pazury krótkie, czarne i mocne. Uda średniej długości, szerokie i silnie umięśnione.

      Pinczer miniaturowy jest kłusakiem. W czasie ruchu jego plecy są zwarte. Ruch harmonijny i pewny. Typowe dla kłusa poruszanie to obszerny, swobodny i płynny przebieg ruchu z silnym posuwem i swobodnym wykrokiem.
Skóra mocno przylega na całym ciele. Włos krótki i gęsty, przylegający i błyszczący, bez miejsc nieowłosionych. Dopuszcza się całkowicie jednolitą maść: rudy jeleni, brązoworudy do ciemnorudobrązowego. Często występuje maść czarno-ruda (czarna podpalana), w której włos czarny miesza się z rudymi lub brązowymi znaczeniami. Znaczenia rozłożone: nad oczami, na dolnej części szyi, na śródstopiu przednich kończyn, na łapach, na wewnętrznej stronie tylnych kończyn i pod nasadą ogona, na piersi dwa trójkąty wyraźnie oddzielone od siebie.
Dorosłe psy mierzą od 25 do 30 cm wysokości w kłębie. Psy i suki ważą średnio od 4 do 6 kg.


  • Pinczer miniaturowy

  • Pinczery miniaturowe

  • Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy temperament i zachowanie

     Pinczer miniaturowy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, doskonale spełnia się w roli psa stróżującego.  Jest bardzo lojalny wobec swojego pana i  lubi zaznaczać swój teren. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i na wsi, niemniej jego żywiołowość i wysoki poziom energii zmuszają właściciela do częstych spacerów.
   Pinczer miniaturowy miewa skłonności do dominacji, dlatego potrzebuje konsekwentnego prowadzenia i odpowiedzialnego opiekuna. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do życia w rodzinie. Pinczery, mimo swojej nieufności wobec obcych, lubią towarzystwo dzieci. Wymagają jednak wczesnego uspołecznienia. Warto pamiętać, że Pinczery są bardzo inteligentną rasą i szybko uczą się nowych komend. Szkolenie nie sprawi problemu nawet początkującemu hodowcy.
    Psy bardzo źle znoszą rozłąkę z właścicielami, a odebranie je prawowitemu opiekunowi może fatalnie wpłynąć na stan zdrowia czworonoga.

Pielęgnacja

     Krótka i twarda sierść pinczerów miniaturowych nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz czesania. O wiele ważniejsze jest przestrzeganie prawidłowej diety i dostarczanie psu witamin i minerałów. Nieodpowiednia dieta może skończyć się otyłością psa. Wskazane jest także dbanie o zęby czworonoga, gdyż u większości psów widać skłonności do osadzania się kamienia nazębnego.

W okresie zimowym należy ubierać psa w ciepłe ubrania z polaru, które pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała psa

suczka hodowlana pinczera miniaturowego

Wysokość: Dorosłe psy mierzą od 25 do 30 cm wysokości w kłębie.

Waga: Psy i suki ważą średnio od 4 do 6 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się całkowicie jednolitą maść: rudy jeleni, brązoworudy do ciemnorudobrązowego. Często występuje maść czarno-ruda (czarna podpalana), w której włos czarny miesza się z rudymi lub brązowymi znaczeniami. Znaczenia rozłożone: nad oczami, na dolnej części szyi, na śródstopiu przednich kończyn, na łapach, na wewnętrznej stronie tylnych kończyn i pod nasadą ogona, na piersi dwa trójkąty wyraźnie oddzielone od siebie.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: Krótka i twarda sierść pinczerów miniaturowych nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz czesania. O wiele ważniejsze jest przestrzeganie prawidłowej diety i dostarczanie psu witamin i minerałów. Zimą ubieramy psa w polarowe wdzianka.

Rodzina: Pinczer miniaturowy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, doskonale spełnia się w roli psa stróżującego.  Jest bardzo lojalny wobec swojego pana. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i na wsi. Jest bardzo żywiołowy i miewa skłonności do dominacji. Wymaga wczesnego uspołecznienia. Psy bardzo źle znoszą rozłąkę z właścicielami, a odebranie je prawowitemu opiekunowi może fatalnie wpłynąć na stan zdrowia czworonoga.

Pochodzenie: Niemcy

Długość życia: 12-15 lat

Użytkowość: pies stróżujący i do towarzystwa

Inne nazwy : Zwergpinscher, miniature pinscher, reh pinscher

Cena szczeniąt z rodowodem 2800 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfiakcja FCI - grupa II, sekcja 1, numer wzorca 185. Próby pracy nie obowiązują.

małe rasy psów, mały pies stróżujący, miniature pinscher, pinczer, pinczer miniaturowy, pinczer miniaturowy a dzieci, pinczer miniaturowy cena, pinczer miniaturowy charakter, pinczer miniaturowy choroby, pinczer miniaturowy długość życia, pinczer miniaturowy foto, pinczer miniaturowy galeria, pinczer miniaturowy historia, pinczer miniaturowy hodowle, pinczer miniaturowy o rasie, pinczer miniaturowy oddam, pinczer miniaturowy opinie, pinczer miniaturowy opis, pinczer miniaturowy opis rasy, pinczer miniaturowy pielęgnacja, pinczer miniaturowy poradnik, pinczer miniaturowy sprzedam, pinczer miniaturowy szczeniaki, pinczer miniaturowy temperament, pinczer miniaturowy umaszczenie, pinczer miniaturowy wady i zalety, pinczer miniaturowy wygląd, pinczer miniaturowy zdrowie, pinczer pies, rasa psów pinczer miniaturowy, pinczer miniaturowy waga, pinczer miniaturowy wysokość, pinczer miniaturowy wzorzec, pinczer miniaturowy ogłoszenia,

Tagi artykułu: