Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Płochacz holenderski (Kooikerhondje)

Kooikerhondje (Płochacz holenderski, Kooiker Dog lub Holenderski pies na kaczki) to mały czworonóg w typie spaniela wywodzący się z terenów dzisiejszej Holandii. Pierwotnie był wykorzystywany do polowania na kaczki i prac myśliwskich. Kooikers były szczególnie popularne w wieku XVII i XVIII. Zarówno Rembrandt jak i Jan Steen umieszczali podobizny psów na swoich obrazach i grafikach.
Niestety, popularność psów poza rejonem Niderlandów była nikła. Dopiero od pewnego czasu odnotowujemy boom na Kooikerhondje wśród hodowców amerykańskich i skandynawskich (jednakże jest to proces powolny i z całą pewnością nie tak spektakularny jak chociażby w przypadku Labradora Retrievera).

Płochacz holenderski (Kooikerhondje) wygląd

Psy Kooikerhondje mierzą od 35 do 40 cm (14 do 16 cali) wysokości w kłębie. Sylwetka typowego przedstawiciela rasy wpisuje się w kształt prostokąta, zbliżonego wymiarami do kwadratu - długość ciała jest tylko trochę większa od wysokości w kłębie. W zależności od płci i rozmiaru Kooikerhondje nie powinny ważyć więcej niż 9 do 11 kg (20 do 24 funtów). Psy mają średniej długości, wiszące uszy z delikatnymi wskazówkami. Kooikers posiadają długie ogony, przybierające kształt pióropusza. Płaszcz psów jest wodoodporny. Właściciele nie muszą się martwić o pielęgnację czworonoga, gdyż sierść jest łatwo do czyszczenia i nie utrzymuje brudu. Można ją pielęgnować nawet przy pomocy zwykłej szczoteczki. Włos psa powinien być błyszczący i gęsty. Umaszczenie dwukolorowe - biel najczęściej łączy się z czerwienią i pomarańczą. Włos biały silnie porasta kończyny tylne i przednie oraz brzuch, zaś pomarańczowo-czerwone talerze występują na grzbiecie i głowie psa (oczywiście nie stanowi to reguły). Sierść psa jest średniej długości, lekko falista lub prosta.

Charakterystyka rasy

Miłośnicy rasy psów Kooikerhondje wskazują, że psy są: wesołe, łagodne, przyjazne człowiekowi, spokojne, dobrze wychowane i czujne. Czworonogi bardzo przyzwyczajają się do swojej rodziny i domu, źle znoszą wszelkie zmiany. Są wierne i lojalne. Szybko przyswajają nową wiedzę i umiejętności, dlatego też proces szkoleniowy nie nastręcza problemów żadnej ze stron.


  • Płochacz holenderski

  • Płochacz holenderski

  • Kooikerhondje

Holenderski pies na kaczki to rasa psów, która dopasowuje swoje zachowanie do konkretnej sytuacji. Bardzo szybko zmieniają swoje zachowanie - o ile wiedzą, że mogą sobie na to pozwolić. Pozostając przez dłuższy czas w domu, mogą być markotne, jednakże, kiedy wyjdą na dwór, od razu nabierają energii witalnej.
Psiaki traktują obcych z rezerwą. Raczej nie przymilają się doń na pierwszym spotkaniu, jednakże, jeżeli obcy zaskarbią jego zaufanie, zostają włączeni do kręgu przyjaciół czworonoga.

Kooikerhondje mogą zamieszkiwać w małym, blokowym mieszkanku, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w domu z ogrodem. Jeżeli mieszkamy w mieście, nie powinniśmy zapominać o długich, codziennych spacerach i aktywności. Psy uwielbiają wspólne zabawy z piłką, dlatego też złapią wspólny język z osobą aktywną fizycznie.

Zdrowie Kooikerhondje

Kooikerhondje mają dobre apetyty i przy tym wrodzone skłonności do tycia. Właściciele muszą, zatem podawać swoim psiakom wartościową karmę i odpowiednio bilansować dietę. Jeżeli mamy do czynienia z psami łakomymi i skłonnymi do nadwagi, lepiej zrezygnować z podawania im własnoręcznie przyrządzonych posiłków i przejść na karmę zoologiczną.

Kooikerhondje to generalnie zdrowa rasa psów. Niektóre osobniki cierpią na typowe przypadłości genetyczne takie jak: choroba von Willebranda, zaburzenia krzepliwości krwi, zaćma i inne choroby oczu, zwichnięcie rzepki.

Kluby hodowlane na całym świecie wykorzystują zalety selektywnej hodowli, co prowadzi do powolnego oczyszczania populacji i wyodrębniania jedynie najsilniejszych i najzdrowszych osobników. W Holandii obowiązuje nawet przepis, mówiący o konieczności przeprowadzania badań wzroku u psów-reproduktorów.

Większość przedstawicieli rasy umiera w wieku 12-14 lat.

Historia Płochacza holenderskiego

Płochacz holenderski został wyhodowany w Holandii około XVI wieku. Psy były pierwotnie wykorzystywane do wabienia i zaganiania kaczek do specjalnych pułapek. Dzięki temu myśliwy z łatwością mógł przechwycić zdobycz.

Rasa wyginęła niemal po II wojnie światowej. Gdyby nie działania baronowej van Hardenbroek van Ammerstol i odnowienie przez nią hodowli, psy z pewnością zginęłyby z powierzchni ziemi. Rasa została oficjalnie uznana Holenderski Kennel Club w 1971 roku. Niedawno uznał ją również Związek Kynologiczny w Stanach Zjednoczonych, co świadczy o dużym wzroście popularności czworonogów.

Niektórzy historycy uznają, że rasa Kooikerhondje odegrała dużą rolę w rozwoju Nova Scotia Duck Tolling Retrievera.

W Polsce funkcjonuje przynajmniej jedna hodowla rasy Kooikerhondje. Cena za rodowodowe szczenię waha się w granicach 3400 zł (zgodnie z danymi zamieszczonymi w serwisie alegratka psy).


  • Płochacz holenderski

  • Płochacz holenderski

  • Płochacz holenderski

Wysokość: przeciętna wysokość w kłębie dorosłego psa waha się w granicach 35-40 centymetrów.

Masa: dorosłe psy powinny ważyć około 9-11 kilogramów. Samice są nieco mniejsze i lżejsze od samców.

Umaszczenie: obowiązującym typem umaszczenia jest biel w rude i rudoczerwone plamy. Włos jest psa długi i gładki.

Pielęgnacja: psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy rutynowe przeczesywanie sierści. Czworonogi są za to bardzo wymagające, jeżeli chodzi o ruch i wysiłek fizyczny. Z całą pewnością nie zadowolą się kilkuminutowym spacerem. Jeżeli chcemy, aby nasz pies był szczęśliwy, powinniśmy zapewnić mu stałą, dzienną dawkę spacerów i zabawy.

Zdrowie: psy cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Znajdziemy wśród nich: chorobę von Willebranda, zaburzenia krzepliwości krwi, zaćmę i inne choroby oczu, zwichnięcie rzepki. W wyniku selektywnej hodowli, niektóre choroby powoli wychodzą z katalogu rasy.

Rodzina: psy są bardzo przyjacielskie, oddane i wierne swojemu właścicielowi. Bardzo lubią dzieci, jednak mają problemy z akceptacją innych stworzeń. Nie powinny żyć pod jednym dachem z kotem. Szybko się uczą i przyswajają nowe komendy. Nie sprawiają problemów w czasie szkolenia.

Inne nazwy: Płochacz holenderski, Kooiker, Kooiker Dog, holenderski pies na kaczki

Klasyfikacja FCIgrupa VIII, sekcja 2.

Tagi artykułu: