Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Plummer Terrier

Plummer Terrier historia

     Pies Plummer Terrier został stworzony do tępienia szczurów i innych gryzoni. Rasa nieuznana przez większe kluby kynologiczne na świecie; nazwana na cześć jej twórcy dra Davida Briana Plummera.

      Psy Plummer Terrier powstały na skutek skrzyżowania kilku ras m.in. Jack Russella, Fell Teriera, Fox Teriera, Bull Teriera i Beagle. Pierwowzorem był jednak Jack Russell Terrier. Teriery odziedziczyły po Beaglach umaszczenie oraz donośny głos, zaś po Bull Terierach – wielkość oraz twardość głowy. Krzyżowanie z Fells miało przyczynić się do poprawy ogólnego wrażenia. Po długim okresie chowu wsobnego rasa została praktycznie pozbawiona problemów zdrowotnych. Pojawił się za to inny problem – wielkość psów. Współcześni przedstawiciele rasy są więksi od swoich rodziców i dziadków, skutkiem czego gorzej wywiązują się ze stawianych przed nimi zadań. Psy hodowane do wyławiania gryzoni muszą być wystarczająco małe i zwinne, aby wcisnąć się w podziemną norę i szybko ją rozkopać.

pies rasy plummer terrier

Plummer Terrier opis

     Plummer Terrier to niewielkich rozmiarów czworonóg, o zwartej budowie ciała, mocnym kośćcu, silnych szczękach i krótkiej, gładkiej okrywie włosowej. Głowa mocna i szeroka. Uszy rozstawione dość szeroko, wysoko osadzone, przybierające kształt litery V. Stop dobrze zdefiniowany. Szczęki zamknięte w zgryzie nożycowym. Górna szczęka równie silna jak dolna. Powierzchnia czaszki proporcjonalna do wielkości psa. Oczy głęboko osadzone i dość szeroko rozstawione. Przybierają kształt migdała, ciemnobrązowe, o inteligentnym wyrazie. Usta wąskie, ciemno pigmentowana. Szyja mocna, średniej długości, nieco łukowata.
   Kończyny przednie proste, patrząc od przodu, dobrze umięśnione. Łopatki i ramię dobrej długości.  Łapy małe i kompaktowe, okrągłe, o silnych pazurach. Klatka piersiowa wąska, zachowująca właściwą szerokość, z dobrze wysklepionymi żebrami. W profilu pies jest podłużny, ale nieprzesadnie – odległość od kłębu do nasady ogona nieznacznie przekracza wysokość w kłębie psa. Lędźwie są elastyczne i mocne. Ogon noszony wysoko, lekko zawinięty.

     Płaszcz w kolorze ognisto miedzianym. Biel powinna występować na ok. 15 procentach ciała. Białe znaczenia dopuszczalne na plecach i kończynach. Głowa powinna być czerwona podpalana lub borsucza podpalana. Dopuszcza się występowanie białej strzałki. Włos jest krótki, gęsty, przylegający, ale dobrze chroniący przed zimnem.
Dorosły pies powinien mierzyć ok. 34 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą ok. 31 cm. Waga proporcjonalna do wysokości psa.

Plummer Terrier temperament

    Cechami typowymi dla rasy psa jakim jest Plummer Terrier są: czujność, inteligencja, pewność siebie, energiczność, ruchliwość i chęć do polowania. Psy są nieustraszone z natury, ale przy tym zrównoważone. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i odpowiedniego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Niezbyt ufne w stosunku do obcych; potrzebują czasu, aby zaakceptować obecność nieznajomego na swoim terenie. W stosunku do członków rodziny wierne i lojalne.
Mają dość duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego właściciel powinien zapewnić im przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

Zdrowie i pielęgnacja

    Nie odnotowano typowych przypadłości u rasy. Psy wymagają regularnego, cotygodniowego, przeczesywania sierści i okazjonalnych kąpieli.

 

Wysokość: Dorosły pies powinien mierzyć ok. 34 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą ok. 31 cm.

Waga: Waga proporcjonalna do wysokości psa.

Umaszczenie: Płaszcz w kolorze ognisto miedzianym. Biel powinna występować na ok. 15 procentach ciała. Białe znaczenia dopuszczalne na plecach i kończynach. Głowa powinna być czerwona podpalana lub borsucza podpalana. Dopuszcza się występowanie białej strzałki.
Włos jest krótki, gęsty, przylegający, ale dobrze chroniący przed zimnem.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina:  Psy są z natury łagodne i posłuszne właścicielowi. Szybko adaptują się do nowych warunków; mogą żyć zarówno w mieście, jak i na wsi. Lubią dzieci i nie sprawiają problemów wychowawczych.

pies plummer, pies plummer terrier, pies rasy, pies terier plummer, pies terrier, plummer, plummer hound, plummer terrier a dzieci, plummer terrier choroby, plummer terrier historia, plummer terrier o rasie, plummer terrier opinie, plummer terrier opis, plummer terrier opis rasy, plummer terrier pielęgnacja, plummer terrier pies, plummer terrier rasa psów, plummer terrier temperament, plummer terrier umaszczenie, plummer terrier wygląd, plummer terrier wysokość, plummer terrier zdjęcia, psy rasy plummer terrier, rasa nieuznana, rasa plummer terrier, rasa psa plummer terrier, rasa psow, rasa psów mało znana, rasa psów nie uznana przez fci, rasa psów plummer, rasa psów plummer terrier, rasy psów plummer, rasy psów plummer terrier, terier plummer, pies na szczury,

Tagi artykułu: