Udostępnij ten artykuł.

Pochodzenie i historia rasy Chow chow

Pochodzenie i historia rasy Chow chow

Chow Chow jest jedną z najstarszych ras psów, której historia sięga 3000 lat p.n.e. Pierwsze wzmianki na temat rasy pojawiły się już w XI w. p.n.e. W czasie panowania chińskiej dynastii Han wykonano wiele glinianych figurek psów oraz malowideł, które przedstawiały tę rasę. Cesarz T"ang, panujący w VIII w. p.n.e. posiadał w swoim pałacu ponoć 2000 czworonogów, które wykorzystywał w czasie polowań.
Pomimo że historia chow chow jest nierozerwalnie związana  z Chinami, rasa wcale nie pochodzi z Państwa Środka; prawdopodobnie przybyła tam z terytorium Tybetu, Mongolii lub Mandżurii. Zważywszy na dużą wytrzymałość, siłę, niezwykłą inteligencję i upór, psy pełniły rozliczne funkcje użytkowe. W okresie zimowym służyły ludziom jako psy zaprzęgowe. Niektóre osobniki były jedzone, gdyż Azjaci wierzyli, że po zjedzeniu psiego mięsa staną się silniejsi i bardziej odporni na trudne warunki życiowe (pomimo upływu lat nadal są uznawane w Kantonie za zwierzęta rzeźne z uwagi na smaczne mięso). W pozostałych okresach w roku psy pilnowały domostw, stad oraz towarzyszyły myśliwym w czasie polowań.

champion chow chow

Chow chow, champion Red Craze, ur. 8 czerwca, 1901 roku, źródło wikipedia


Mnisi  buddyjscy bardzo troszczyli się o zachowanie czystości rasy i nie pozwalali na krzyżowanie z innymi psami. Aby uniknąć chowu wsobnego, starannie dobierali psy mieszkające w innych klasztorach. Zdarzało się, że czworonogi pokonywały kilka tysięcy kilometrów, aby się sparować. Starożytni mawiali, że czworonóg łączy w sobie zalety psa (wierność, oddanie i wola pracy), kota (samodzielność i typowy dla kotów brak wylewności w stosunku do opiekuna) oraz człowieka (zrozumienie i szybkość pojmowania nowych komend).
W latach siedemdziesiątych XX wieku doszło do poważnego kryzysu hodowlanego. W czasach chińskiej rewolucji rasa – uznawana za cesarską – była bezwzględnie tępiona. Jej odrodzenie można nazwać swoistym cudem – z garstki ocalonych psów zrekonstruowano populację. Obecnie psy chow chow występują powszechnie w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Pochodzenie słowa chow chow

Pochodzenie słowa chow chow nie zostało po dziś dzień wyjaśnione. Chińczycy nazywali psy wonk, lang kou (pies wilczy), hsiung kou (pies miś), ale również hek she (czarny język). W Europie początkowo przyjęła się nazwa „mongolski pies bojowy”, a niszowo także „chiński jadalny pies”.
Jeżeli chodzi o etymologię współcześnie stosowanej nazwy możemy przypuszczać, że jest związana ze słowem "chao", które oznacza  "duży, pierwotny, niezwykły pies o dużej sile". Istnieje jednak szansa, że pochodzenie jest bardziej oczywiste, a słowo odnosi się do onomatopei z chińskiego dialektu, którą możemy przetłumaczyć jako „mniam-mniam”. 

pies chow chow

Pochodzenie i historia rasy Chow chow – Europa

Pierwsze chow chowy trafiły do Europy, na Wyspy Brytyjskie, w XVIII wieku. Od tego czasu datuje się początek hodowli psów poza ich ojczyzną. Około roku 1781 Gilbert White w liście do swojego przyjaciela opisuje parę psów przywiezionych z Chin, w których płynęła prawdopodobnie krew Chowów, ale sądząc po opisie, musiały to być osobniki dość nietypowe. Od tego czasu o chow chow słuch zaginął; trudno trafić bowiem na jakiekolwiek opisy hodowlane i choćby przymiarki do opisu wzorcowego. Dopiero w 1859 roku, kiedy organizowano pierwsze wystawy psów, a publika wykazywała duże zainteresowanie rasami orientalnymi, ponownie odżył temat chowów. Dwie dekady później znany kynolog M. W. Taunton sprowadził  z Chin jednego psa Chow chow  i wystawił go na Kennel Club Show.
W 1881 roku zaprezentowano także osobnika imieniem Wang – własność księcia Walii. Na wystawach coraz częściej pojawiały się chińskie psy, ruszyły także pierwsze hodowle. W 1893 roku otwarto własne rejestry w Kennel Club i Stud Book, a dwa lata później założono pierwszy, funkcjonujący po dziś dzień,  Chow-Chow-Club. Członkowie Klubu, z panią Bagshaw na czele, opracowali dokładny standard rasy; za model posłużył im wzorcowy rudy długowłosy pies sprowadzony z Chin, późniejszy Premier Champion Chow VIII.

Polska hodowla rasy Chow chow ruszyła dopiero w latach 50. XX wieku, mimo że pierwsze psy trafiły do naszego kraju już w okresie międzywojennym.

pies chow chow leżący na czarnym szkle

Historia Chow Chow w krzywym zwierciadle

Chow Chow nie sposób pomylić z żadną inną rasą. Psy mają bardzo charakterystyczny, nieco misiowaty wygląd i niebieski język, który stał się tematem pewnej legendy…
W dawnych czasach rasa Chow Chow była hodowana przez mnichów i otaczana wielką czcią. Legenda głosi, że na początku stworzenia świata, kiedy gwiazdy powoli zajmowały swoje miejsce na niebie, pewnemu psu pozwolono  polizać skrawek nieba, który spadł na ziemię. Tym psem miał być nasz chow chow , który od tej pory szczyci się posiadaniem nietypowego niebieskiego języka.
Starożytni mnisi głęboko wierzyli, że pies chow chow swoim głośnym szczekaniem odgania złe mocy i strzeże wrót świątyń. Z tego powodu głównym zadaniem świątynnych czworonogów było czuwanie przy bramach i pilnowanie, czy nikt niepowołany nie wchodzi w ich progi.

niebiesko-czarny język u chow chowa

charakterystyczny język (niebiesko-czarny) u chow chowa

Ciekawostka o psach Chow chow

Chińczycy wierzą, że kolor chow chow określa ich charakter. I tak, jeżeli chcesz, aby twój pies był ugodowy, wybierz osobnika o niebieskim umaszczeniu, jeżeli uparty – rudego, a jeśli zależy ci na bardzo uczuciowym i wrażliwym psiaku, pomyśl o zakupie kremowego chowa.

Tagi artykułu: