Udostępnij ten artykuł.

Podatność psa na tresurę

Już od dawna człowiek interesował się tym, w jaki sposób wykorzystać zdolności psów i ich predyspozycje. Pasterze preferowali psy duże i silne do pilnowania owiec, które będą gotowe stawić czoła dzikiemu zwierzęciu. Rozwój cywilizacji nie tylko zmieniał nas ludzi i naszą pracę. Zrezygnowano ostatecznie z silnego psa pasterskiego na mniejszego, szybszego i inteligentniejszego. Tak powstała rasa Border Collie. Ta sama zasada i rozwój technologii zmienił też inne grupy i specjalizacje dla psów.

pies pasterski

Hodowcy selekcjonowali psy i rozmnażali tylko te, które wykazywały najlepsze cechy charakteru i były najbardziej przydatne w pracy. Powstało wiele ciekawych ras i możemy wybrać psa, który ma określone predyspozycje i znakomicie wykona powierzone zadania. Zawód pasterza kiedyś tak popularny niestety prawie wyginał. Pomyślano, więc o zawodach sportowych, aby pokazać jak inteligentny jest pies i jak wiele można go nauczyć. Jest to bardzo widowiskowe. Tak samo wygląda sprawa z psimi zaprzęgami i wyścigami. Obserwuje się zjawisko adaptacji takich psów do zupełnie innych zadań. I tak rasy przystosowane do pracy zamieniają się w grupę psów rodzinnych do towarzystwa, Czy to pasterskie, zaprzęgowe, myśliwskie wszystkie zmieniają swoje zajęcia. W tych grupach zostają predyspozycje i cechy, które niegdyś tak bardzo były wskazane.  Wykorzystać można je  jeszcze w sporcie i zabawie.

Oczywiście pomyślano też o typowych rasach psów do towarzystwa, to najliczniejsza grupa psów. Ciekawe, która grupa przetrwa dalszy rozwój cywilizacji? Czy grupa psów pracujących mocno się ograniczy? Czy typowe psy rodzinne wyprą adaptujące się rasy z próbą pracy? Czas wszystko zweryfikuje. Mam nadzieję, że większość ras przetrwa tą próbę czasu i zmian.

Kiedy oceniamy sprawność psa w wykonywaniu ćwiczeń odnośnie posłuszeństwa, jego przygotowania do konkursów i pokazów tresury myślimy o jego inteligencji. Wiele obserwowanych zwierząt jak psy policyjne, psy przewodnicy czy tez psy, które przystosowane są do ratowania ludzi robi wrażenie nadzwyczajnie inteligentnych. Ten typ inteligencji nazywany jest inteligencją użytkową.

Oprócz wymienionej inteligencji wyróżnia się również inteligencje adaptacyjną. Jest to zdolność uczenia się i rozwiązywania problemów. Psy lubią tresurę, jeśli towarzyszy jej pozytywne wzmocnienie. Potrzebują ruchu, wesołej zabawy i treningu.

Ruch pozwala zachować psu świetną formę fizyczną i młodość, niweluje stres. Podczas upałów najlepiej, żeby aktywność miała miejsce rano lub wieczorem. Co do psów poniżej jednego roku życia hodowcy i weterynarze odradzają bardzo długie spacery. Należy wyważyć, kiedy nadeszła na to pora. Dobrze zabrać ze sobą miseczkę i butelkę wody, aby zwierzę mogło się napić. Zmęczenie psa można rozpoznać po jego pyszczku. Mordka wygląda na szczuplejszą i ma lekko ściągnięte kąciki. W sklepach zoologicznych można kupić kolorowe przedmioty do turlania, piszczące, skaczące, jaskrawe. Oczywiście do zabawy świetnie nadaje się piłka.

Psy mogą się nauczyć wielu gier w piłkę. Dla niektórych ciekawsze są większe lekkie piłki, odbijające się od ich nosa a dla innych mniejsze – tenisowe. Kiedy zaczniemy grać z innym człowiekiem zobaczymy jak pies będzie chciał się włączyć. Jeżeli wykaże zainteresowanie zachęcajmy go okrzykami, które wydawać należy cienkim głosem.

aport

Podczas zabawy z patykami wskazana jest duża ostrożność. Taka zabawa może zakończyć się urazem, jeśli patyk pęknie i rozpadnie się w drzazgi w pysku psa. W sklepach zoologicznych dostaniecie Państwo zabawki, które na pewno nie spowodują żadnej szkody.

Dla psów aportujących z ras takich jak labradory, retrievery czy spaniele wielka pokusą jest woda. Są to psy, które uwielbiają pływać i bawić się w wodzie. Jeśli przebywamy w okolicy, gdzie pies jeszcze nie pływał, lepiej nie spuszczać go ze smyczy zanim nie porozmawiamy z kiś na temat tego akwenu. Mogą tam występować glony, po których dostanie choroby, mogą tam być groźne prądy.

Psa na smyczy zawsze trzymamy po tej samej stronie ( tradycyjnie jest to lewa strona).Idziemy obok niego a nie za nim. Warunkiem sukcesu jest luźna smycz, aby pies nie był ciągnięty. Chodzenie wymaga tresury, żeby pupil chodził przy nodze. Spokojny spacer przy nodze jest ważnym elementem dobrego wychowania psa, trzeba rozpocząć naukę wcześniej i  kontynuować  kiedy pupil jest dorosły. Ćwiczyć należy o różnych porach dnia. Podatność psa na tresurę. Doszliśmy do sedna sprawy. Nie zrobimy z psa obronnego pasterskiego Pies rodzinny nie stanie się psem gończym i obronnym. Jeśli planujemy konkretne zadania dla psa powinniśmy zapoznać się z rasami do tego przystosowanymi.

Jeśli tego nie zrobimy może nas spotkać rozczarowanie. Jeśli chodzi o rasy mieszane można jedynie zgadywać. Pies w typie danej rasy nie gwarantuje zupełnie charakteru i cech danej rasy. Może być jedynie podobny z wyglądu. Jeśli mamy takiego psa nie możemy od niego zbyt wiele wymagać. Zdarzają się jednak wyjątki.

Autor: C.M

Tagi artykułu: