Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Podenco z Ibizy (Podenco Ibicenco)

Historia

    Podenco z Ibizy  jest uznawany za jedną z najstarszych ras psów. Zdaniem historyków rasa wywodzi się w prostej linii od egipskiego psa myśliwskiego. Wizerunki uderzająco podobnych do Podenco czworonogów pojawiają się na ścianach starożytnych grobowców.
     Psy zostały przywiezione na wyspy Eivissa przez Fenicjan, którzy założyli tam osady już w VIII wieku p.n.e. Ich dalsze losy nie są jednak do końca znane. Obecnie Podenco z Ibizy można spotkać we wszystkich rejonach Europy, jednak najwięcej osobników żyje na terenie półwyspu Iberyjskiego.

Wygląd

   Podenco z Ibizy jest eleganckim i zwinnym psem o sprężystej i lekkiej budowie ciała. Pomimo, że sprawia wrażenie niezwykle kruchego i wątłego, w rzeczywistości jest niezwykle mocny i silny. Może przemierzać duże odległości i przez długi czas nie zwalniać tempa kłusa.  Cechą charakterystyczną rasy są duże, stojące uszy, szerokie u podstawy i nieproporcjonalnie wydłużone.

podenco z ibizy suka ze szczeniakiem
     Głowa widziana w całości jest długa, delikatna i stożkowata; zupełnie sucha i dosyć mała w stosunku do tułowia. Czaszka długa i płaska (dolichocefaliczna). Guz potyliczny wystający. Czoło delikatne i płaskie. Stop słabo zaznaczona. Skóra nosa cielistego koloru. Nozdrza rozwarte. Grzbiet nosa nieco łukowaty i wystający ponad szczękę. Wargi cienkie, ściśle przylegające, cielistego koloru. Uzębienie idealnie dopasowane, w zgryzie nożycowym; białe i regularne. Oczy skośne, małe, jasnobursztynowego koloru, przypominającego karmelowy. Kolor bursztynowy mniej lub bardziej intensywny. Uszy zawsze sztywne, bardzo ruchome, ustawione do przodu. Środek nasady ucha znajduje się na poziomie oczu. Ucho w kształcie wydłużonego rombu, delikatne, pozbawione włosa wewnątrz małżowiny usznej; średniej, nie przesadnej wielkości.
     Szyja bardzo sucha, zarówno w górnym, jak i dolnym odcinku. Szata jest zazwyczaj dłuższa i bardziej gęsta w miejscu połączenia z tułowiem, zwłaszcza u odmiany krótkowłosej. Tułów jest symetryczny, nieco wypukły, o umiarkowanych, równych proporcjach, zwarty; nieco dłuższy, niż wyższy, choć nie jest to wyraźna różnica. Kłąb dobrze zaznaczony, wysoki, suchy i długi.  Grzbiet długi, prosty i giętki. Lędźwie łukowate, średniej szerokości, mocne i stabilne. Zad mocno opada. Klatka piersiowa głęboka, wąska i długa. Żebra płaskie.  Brzuch lekko podciągnięty, choć nieprzesadnie.
     Ogon nisko osadzony, długi, grubszy u nasady, zwęża się stopniowo w kierunku koniuszka. W spoczynku – naturalnie zwisa; w ruchu – noszony sierpowato, mniej lub bardziej zagięty. 

suka hodowlana podenco z ibizy

Podenco z Ibizy krótkowłosy


    Kończyny przednie symetryczne, ustawione blisko siebie. Długie kończyny dają wrażenie smukłości, szybkości i siły. Łopatki ukośne, mocne i swobodnie poruszające się. Ramię bardzo długie, proste, mocne i bardzo przylegające. Kończyny tylne pionowe, o długich, mocnych, płaskich mięśniach. Dobre kątowanie stawu skokowego. Łapy prawie zajęcze – długie i zwarte. Włos obficie porasta przestrzeń między palcami. Pazury mocne, zwykle białe.
     Skóra napięta i ściśle przylegająca do ciała; pigment czerwonawy, ale w miejscach, w których inny jest kolor szaty – może być różny. Włos krótki, szorstki lub długi. Krótki włos jest mocny i błyszczący, szorstki – twardy i gęsty. Bardzo ceniona broda. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biało-ruda, bądź jednolicie biała lub ruda. Możliwe występowanie płowości, pod warunkiem, że pies jest nadzwyczaj dobrym okazem. Psy osiągają średnio  66-72 cm wysokości w kłębie, suki mierzą 60-67 cm. Psy ważą średnio od 18 do 22,5 kg.

Temperament

     Psy są inteligentne, aktywne i bardzo żywiołowe. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu i wycieczki poza miasto.  Podenco z Ibizy, z powodu swojego wyglądu i niespożytej energii, jest bardzo często nazywany „błaznem wśród psów”. Może rzucać się w pogoń za małymi zwierzętami, które pojawią się w zasięgu ich wzroku.


  • Podenco z Ibizy szorstkowłosy

  • Podenco z Ibizy długowłosy

  • Podenco z Ibizy

    Podenco z Ibizy potrzebują stałej stymulacji ruchowej, gdyż w innym przypadku mogą stać się nadpobudliwe i złośliwe. Bardzo istotne jest również ich prawidłowe wyszkolenie i zastosowanie się do zasad pozytywnej tresury. Psy źle znoszą krzyki i agresję, więc nie powinniśmy ganić ich za niepoprawnie wykonane komendy. Jeśli nie jesteśmy pewni jak postępować z Podenco, warto zastosować się do rad profesjonalnych trenerów i szkoleniowców.

     Hodowcy zastrzegają, że Podenco z Ibizy nie nadają się dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z psami. Bardzo często nie słuchają poleceń opiekuna i próbują go zdominować. W kontaktach z dziećmi również zachowują się różnie. Na wstępnym etapie socjalizacji nie powinniśmy pozostawiać ich w pobliżu małych dzieci, gdyż mogą gwałtownie reagować na wszelkie, nieprzemyślane zachowania najmłodszych.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Psy nie są specjalnie chorowite i nie wymagają żadnych złożonych rytuałów pielęgnacyjnych. Dzięki temu miesięczny koszt utrzymania psa waha się w granicach od 100 do 200 zł.

Drobnymi problemami zdrowotnymi tej rasy są napady i alergie. Bardzo rzadko spotykanymi schorzeniami są zaćma, dysplazja siatkówki czy głuchota.  Średnia długość życia dla psów tej rasy wynosi około 12-14 lat.

rasa psa podenco z ibizy

Podenco z Ibizy

Wysokość: Psy mają w kłębie od 66 cm do 72 cm. Suki mają od 60 cm do 67 cm.

Waga: Psy ważą średnio od 18 do 22,5 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biało-ruda, bądź jednolicie biała lub ruda. Możliwe występowanie płowości, pod warunkiem, że pies jest nadzwyczaj dobrym okazem. Podenco z Ibizy występuje w trzech odmianach: gładkowłosej, szorstkowłosej i długowłosej.

Pielęgnacja: psy nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciel powinien raz na tydzień przemywać skórę psa za pomocą gąbki wykonanej z naturalnych materiałów.

Zdrowie: Drobne problemy zdrowotne tej rasy to napady i alergie. Bardzo rzadko spotykamy takie schorzenia jak zaćma, dysplazja siatkówki i głuchota. Psy żyją średnio 12-14 lat.

Rodzina: Pies jest idealny dla osób, które mają napięty grafik i nie są w stanie zajmować się nim przez kilka godzin dziennie. Podenco z Ibizy są niezwykle niezależną rasą, która nie potrzebuje dużego zainteresowania ze strony człowieka. W stosunku do właściciela są niezwykle lojalne. Ich stosunek do dzieci można uznać za zmienny i nie do końca określony.

Pochodzenie: Hiszpania (Baleary)

Użytkowość: Podenco z Ibizy używany jest do polowań pojedyńczo lub w grupie na króliki

Inne nazwy : Podenco Ibicenco, Ibizan Warren Hound.

Podenco z Ibizy nie jest rasą popularną w Polsce, toteż koszt zakupu szczenięcia jest stosunkowo wysoki. Za rasowe szczenię trzeba zapłacić około 3200 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 7, nr wzorca 89. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: