Udostępnij ten artykuł.

Podróż z psem pociągiem

Niemalże każdy właściciel czworonoga korzystał z przejazdów komunikacją miejską, bądź przejazdu transportem kolejowym. Taka podróż wymaga solidnych przygotowań i odpowiedniego nastawienia. O ile przejazd tramwajem, bądź autobusem trwa zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu minut, o tyle podróż z psem pociągiem jest już dużym wyzwaniem i może przeciągnąć się w czasie nawet do kilkunastu godzin. Jak w takim razie przygotować się do takiej eskapady? Co zrobić, aby pies nie czuł się zagrożony i nie atakował współpasażerów? Jak rozwiązać kwestie higieny? Czy podróż z psem pociągiem musi być udręką?

W poniższym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania i zapoznać właścicieli z najważniejszymi zasadami dotyczącymi przewozu zwierząt.

Przepisy przewozowe

Zanim zdecydujemy się na przewiezienie naszego zwierzęcia koleją, należy zapoznać się z regulaminem przewozu osób i zwierząt PKP. Znajdziemy w nim informacje odnośnie do sposobu transportu czworonoga oraz naszych praw i obowiązków. Każdy właściciel psa powinien być uzbrojony w kaganiec, mocną smycz i obrożę. Nawet, jeżeli nasz pies nie jest agresywny i nie chodzi na co dzień w kagańcu, nie możemy lekceważyć przepisów kolejowych. Równie ważny jest fakt, że jedno zwierzę przypada na jednego dorosłego opiekuna, (czyli osobę, która ukończyła osiemnasty rok życia). Udając się w podróż z dwoma czworonogami, musimy mieć na podorędziu drugiego, dorosłego opiekuna. Pies w żadnym przypadku nie może wchodzić na siedzenia przeznaczone dla pasażerów i zabierać im miejsce. Sam przewóz psa również nie jest darmowy. W kasie biletowej musimy zakupić specjalny bilet dla czworonoga i okazać aktualną książeczkę szczepień. Psi bilet kosztuje zazwyczaj kilka złotych.
Właściciel i pies mogą odbywać podróż w zasadzie w każdym przedziale. Niemniej, jeżeli współpasażerowie wyrażą dezaprobatę, właściciel jest zobowiązany do przejścia do innego przedziału. Przepisy PKP wyraźnie określają również obowiązki właściciela względem utrzymania higieny i czystości w przedziale. Pies nie może zatem rozrabiać, jeść w przedziale ani oddawać swoich potrzeb.

Nieco inne zasady obowiązują właścicieli psów pracujących. Jeżeli pies spełnia rolę opiekuna osoby niepełnosprawnej, jest poniekąd uprzywilejowany, zaś jego obecność w przedziale nie jest determinowana zgodą współpasażerów. Aby pies był traktowany w kategoriach psa przewodnika, jego właściciel musi dysponować odpowiednimi dokumentami i orzeczeniem o niepełnosprawności.

Czy każdy pies może podróżować koleją ?

Nie każdy pies powinien podróżować pociągiem szczególnie, jeżeli podróż trwa powyżej dwóch-trzech godzin. Niektóre psy bardzo źle znoszą hałas, przebywanie w ciasnych pomieszczeniach i obecność zupełnie nieznanych osób. Nigdy nie wiadomo jak zachowa się nasz czworonóg i czy nie wpadnie w histerię. Jedynie starsze i spokojne psy mogą być przewożone koleją.
Najlepszą porą do podróżowania jest noc. Możemy mieć wówczas pewność, że piesek prześpi całą podróż i obudzi się dopiero na miejscu. Jeżeli jednak nie mamy możliwości na organizację nocnej podróży, należy zastanowić się nad wyborem opcji z przesiadką. W takim przypadku będziemy mieli okazję wyprowadzić psa „na spacer” i umożliwić mu załatwienie swoich potrzeb. Gdybyśmy wybrali opcję „bez przesiadki”, załatwienie potrzeb przez zwierzę byłoby znacznie utrudnione.

Kolejną, symptomatyczną kwestią jest ustalenie liczby osób, które powinny podróżować z psem. Właściciel musi liczyć się z problemami wynikającymi chociażby z potrzeby wyjścia do toalety. Co wówczas zrobić z psem? Komu go przekazać? Nigdy nie możemy mieć pewności, jak pies zachowa się w czasie naszej nieobecności tym bardziej, jeżeli podróż jest długa i wyczerpująca.

Jak przetrwać podróż z psem pociągiem?

Właściciel powinien zapewnić psu dostęp do wody oraz trzymać w zanadrzu przysmaki, które mogą być wykorzystane jako swoiste „uspokajacze”. Raczej nie powinniśmy karmić psa podczas podróży wystarczy, że zje solidny posiłek przed przejazdem pociągiem. Woda i miska, jak już zostało wspomniane, są niezbędne szczególnie w upalne dni.
Jeżeli obawiamy się, że nasze zwierzę źle zareaguje na gwałtowne zmiany otoczenia, możemy zabrać dlań jakąś zabawkę, bądź przedmiot kojarzący się z domem. Nie należy jednak uzbrajać się w całą baterię przyborów, gdyż możemy spotkać się z oporem i utyskiwaniami współpasażerów. Wybierając przedział podróżny powinniśmy celować w miejsca niezbyt zatłoczone i ludne. Dzięki temu unikniemy ryzyka konfrontacji z pasażerami i zapewnimy komfortowe warunki przejazdu dla naszego psa.

Oferta Polskich Kolei Państwowych obejmuje także przejazd specjalnymi wagonami przeznaczonymi dla czworonogów. Oczywiście, nie każdy pociąg posiada wagon dostosowany do potrzeb zwierząt.

Tagi artykułu: