Zobacz także:
- Akcesoria dla psów / zakup podstawowych akcesoriów dla psa
- Dokumenty psa
- Elektroniczne znakowanie zwierząt - mikroczip
- Kobieta z psem
- Najważniejsze zasady przy wyborze imienia dla psa
- TOP 10 najlepszych psów ras dużych dla dzieci
- Wykorzystanie badań DNA w walce z psimi kupami
- Zwierzęcy cmentarz Cimetiere des Chiens
Zbliżają się wakacje i wiele właścicieli czworonogów martwi się o swojego pupila, bo przecież zbliżają się urlopu i każdy z nas ma coś zaplanowane i chciałby gdzieś odpocząć, ale nie wie, co ma zrobić ze swoim zwierzakiem.
Obecnie nie jest to żaden problem, ponieważ można swojego psa zabrać wszędzie, trzeba tylko odpowiednio psa wyposażyć w odpowiednie elementy i może z nami podróżować wszędzie. Pies będzie szczęśliwy, że się z nami nie rozstaje, a my spokojnie będziemy wypoczywać, bo nie musimy się martwić czy tam, gdzie jest nie dzieje mu się żadna krzywda. Podróżowanie z psem czy kotem jest możliwy pomiędzy wszystkimi krajami Unii Europejskiej.
Pies, który ma z nami pojechać zagranicę musi posiadać ważny paszport, powinien mieć wykonane szczepienia przede wszystkim przeciwko wściekliźnie, a także musi być oznakowany, czyli mieć wszczepiony mikrochip albo mieć tatuaż.
Natomiast, jeśli podróżujemy z psem do takich krajów jak: Wielka Brytania, Szwecja, Malta oraz Irlandia to tam wymagane jest zrobienie psu testów na poziom przeciwciał. Taki zwierzak nie może mieć kleszczy ani tasiemca, a wszelkie informacje o jego leczeniu oraz o szczepieniach muszą być wpisane do jego paszportu. Wiadomo już nie od dziś, że samolot jest najszybszym środkiem transportu. Samolotem zwierzęta mogą podróżować do wszystkich krajów nie tylko tych z Unii Europejskiej. W takim przypadku przepisy są trochę mniej wymagające, ale oczywiście trzeba odpowiednio wcześniej zrobić rezerwacje. W takiej kabinie pasażerskiej mogą być przewożone tylko małe zwierzęta. Polskie Linie Lotnicze pozwalają na przewóz takich zwierząt jak pies i kot w kabinie albo w bagażniku samolotu, jako tak zwany bagaż pasażerski.
Oczywiście jest to możliwe, jeśli spełni się poniższe warunki:
- Psy, które są przewożone muszą mieć książeczkę szczepień, a także aktualne zaświadczenie od weterynarza, które uwzględnia przepisy danego kraju wylotu, docelowego i portów tranzytowych;
- Zwierzak musi być przewożony w odpowiednim transporterze zgodnym z jego wagą i rozmiarem.
- Taki transporter musi być odpowiednio duży na tyle, aby pies miał możliwość poruszania się w nim;
- Przewóz psa musi być odpowiednio wcześniej zgłoszony podczas dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Przewóz zwierząt jest płatny, a opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT oraz u agentów
- Ilość zwierząt, która może być transportowana jednym samolotem jest ograniczona
- PLL LOT proponuje również przewożenie innych zwierząt w luku bagażowym samolotu, jako tak zwany ładunek cargo.
Podróżowanie z psem samolotem nie jest takie proste. Psy, które mogą być przewożone samolotem mają ograniczenie wagowe, czyli nie mogą być zbyt duże, jedynie wyjątek dotyczy osób niewidomych, gdyż w taki przypadku nie stosuje się ograniczenia wagowego, ani nie jest wymagany transporter do przewożenia zwierzęcia. Taki pies osoby niewidomej musi mieć tylko uprzęż i kaganiec.
Pasażerowie, którzy przewożą swoje zwierzęta, jako nierejestrowany bagaż (PETC) nie otrzymują miejsca w pierwszych rzędach klasy serwisowej. Niestety nie wszystkim liniami można przewozić psa czy kota, ponieważ największą przeszkodą jest w takim momencie utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia w lukach bagażowych takiego samolotu, w którym ma być transportowany dany zwierzak. Jeśli chodzi o transport cargo to wszelkie potrzebne informacje na ten temat można uzyskać w danych liniach lotniczych. Pies musi być zamknięty w specjalnej do tego celu przystosowanej klatce, w której musi znajdować się woda oraz w razie konieczności jedzenie. Można psu również zostawić zabawkę, aby miał się, czym zająć podczas lotu i zbytnio się nie nudził. Gdy nasz pies jest dosyć nerwowy i płochliwy to można by mu było podać środki uspokajające, które go wyciszą i umożliwią spokojną podróż bez żadnych komplikacji.
Jeśli przewozimy psa, jako bagaż podróżny, czyli, że leci on z nami to koszt takiego przelotu jest stosunkowo niewielki, ale przewożenie samego psa jest już dosyć kosztownym wydatkiem. Jeśli chodzi o wymiary przewożonych zwierząt w specjalnych pojemnikach to każda linia lotnicza ma osobne przepisy dotyczące takich akceptowanych pojemników:
- Samoloty B767– maksymalna klatka o wymiarach 55x40x20;
- Samoloty B737– maksymalna klatka o wymiarach 55x40x20;
- Samoloty ATR– maksymalne wymiary klatki wynoszą 45x30x20;
- Samoloty ERJ– maksymalne wymiary klatki wynoszą 45x30x20.