Udostępnij ten artykuł.

Podstawowe komendy dla psa

Żeby móc zacząć rozmawiać o tresurze należy na samym początku wyjaśnić znaczenia tego słowa.

Otóż tresura zwierząt ma przede wszystkim na celu nauczenia zwierzęcia wykonywania danej czynności na polecenie jego opiekuna. Czasami są to dosyć proste działania o charakterze typowego nawyku, innym razem są one nieco bardziej widowiskowe, poparte systemem wynagradzania lub braku tego elementu w przypadku nie wykonania polecenia.

Tresura zwierząt jest przeprowadzana zazwyczaj w kilku celach, podstawową tresurą jest ta o celu praktycznym. Nieco innym rodzajem jest ta mająca na celu dostarczenie rozrywki i ostatnim rodzajem tresury jest tresura naukowa, stosowana zazwyczaj w celu potwierdzenia pewnych prawd naukowych. Tresura domowych psów jest zazwyczaj typowo praktyczna, mająca na celu ustanowienie właściwych zachowań zwierzęcia zamieszkującego lub pilnującego domu.

Prawd odnośnie pojęcia i stosowania tresury będzie zapewne tyle ilu jest treserów i znawców tej dziedziny. W przypadku chęci dokonania wartościowego wyszkolenia naszego domowego zwierzęcia warto jednak zapoznać się z kilkoma ogólnie przyjętymi, najczęściej powtarzającymi się regułami.

Otóż prawdą jest fakt, iż tresurę właściwą naszego domowego pupila powinniśmy rozpocząć w wieku około szóstego miesiąca życia szczeniaka, jednak całkowicie możliwym staje się przyzwyczajanie psa do typowych charakterystycznych nawyków zwierzęcia, prowadzących do wpojenia mu zasad czystości jak i nauki podstawowego rodzaju komend, które zarówno jemu jak i nam w znacznym stopniu ułatwią życie i wspólny pobyt pod jednym dachem.

Za podstawowe komendy dla psa  uznawane są polecenia typu;

  • „siad”,
  • „zostań”,
  • „podaj łapę” no i oczywiście
  • przychodzenie na zawołanie „do mnie”.

Jedną z ważniejszych czynności w chwili szkolenia zwierzęcia jest odpowiednia motywacja i umiejętne zachęcenie psa do wykonywania poleceń płynących z naszej strony.


  • nauka chodzenia przy nodze

  • nauka komendy siad

Postarajmy się, aby w pierwszym okresie pies traktował szkolenie jako doskonałą zabawę jednak nie pozwalajmy mu na nazbyt wiele no i nie rozluźniajmy zbyt mocno szkolenia.

Postarajmy się nasze polecenia wydawać sympatycznym głosem, aczkolwiek na stanowczym poziomie.

W przypadku nieumiejętnego wykonania polecenia pod żadnym pozorem nie wolno bić psa. Pies powinien nam ufać i nas szanować a nie się panicznie bać. To my mając wiedzę i możliwości jesteśmy w pełni odpowiedzialni za początkowe szkolenie psa.

Powinniśmy wykazać się cierpliwością i wstępne szkolenie wykonywać tylko wówczas, jeśli jesteśmy w pozytywnym nastroju. Jeśli brak nam cierpliwości i czasu na naukę komend wydawanych naszemu czworonogowi, warto jest się zastanowić nad powierzeniem go w ręce profesjonalnego trenera.

Tagi artykułu: