Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Podział psów na grupy FCI

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) stworzyła wzorzec dla ponad trzystu ras psów zamieszkujących wszystkie kontynenty. Ze względu na ich przeznaczenie oraz sposób wykorzystania możemy dokonać swoistego podziału, który uzmysłowi nam, jakie prace wykonują psy oraz gdzie możemy je spotkać.

Podział psów na grupy FCI

Do I grupy FCI zaliczamy przede wszystkim owczarki i psy zaganiające. Od dawien dawna były wykorzystywane do pilnowania owczych stad i zaganiania uciekających zwierząt. Psy tych ras doskonale nadają się zarówno do pracy w gospodarstwach hodowlanych jak i zamieszkiwania w dużych ośrodkach miejskich. Są zazwyczaj bardzo łagodne i nie sprawiają dużych problemów wychowawczych. Z racji swojej pierwotnie wykonywanej funkcji wykazują dużą lojalność w stosunku do właściciela i pilnie wykonują wszystkie polecenia. Do najpopularniejszych przedstawicieli rasy możemy zaliczyć Owczarka belgijskiego, francuskiego, holenderskiego, Border Collie, Bearded Collie, Owczarka niemieckiego, angielskiego i szkockiego. Z polskich przedstawicieli warto nadmienić Polskiego Owczarka nizinnego.

Do II grupy FCI przynależą psy w typie Pinczera i Sznaucera, Molosowate i Szwajcarskie psy pasterskie, które zostały wyłączone z pierwszej grupy. Psy w typie Pinczera i Sznaucera występują w przeróżnych rozmiarach i gabarytach. Należy bowiem nadmienić, że do tej samej grupy zaliczamy zarówno Sznaucera miniaturowego jak i Sznaucera Olbrzymiego. W sekcji znajdziemy również Dobermany, które są często mylone z psami ras groźnych. Niemniej, wszystkie powyższe rasy były wykorzystywane przy pracach gospodarskich. Psy molosowate jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się dużymi gabarytami i słusznym wzrostem. Ich budowa jest bardzo zwarta i masywna, przez co wyglądają na niezwykle groźne i agresywne. Do molosowatych zostały przypisane niemalże wszystkie rasy Mastiffów, Bernardyny, Dogi, Rottweilery, Buldog, Tosa itp. Szwajcarskie psy pasterskie obejmują dobrze nam znaną rasę Berneńskich psów pasterskich, która jest niezwykle często spotykana na terytorium Polski.

 

III grupa psów jest o wiele bardziej jednolita niż poprzednie; w trzech sekcjach zostały zamknięte poszczególne rodzaje terierów: Teriery duże i średnie, Terriery małe, Terriery typu bull i Terriery miniaturowe. W zdecydowanej mierze są to psy wywodzące się z terytorium Wielkiej Brytanii. Rasa terierów była przeznaczona przede wszystkim do polowań i łowiectwa. Obecnie możemy je spotkać zarówno na terenach myśliwskich jak i w dużych ośrodkach miejskich. Psy dobrze znoszą mieszkanie w dużych aglomeracjach, jednakże potrzebują sporo ruchu i aktywności fizycznej.

IV grupa obejmuje Jamniki miniaturowe, królicze oraz standardowe. Jamniki są psami pochodzenia niemieckiego i bardzo często wykorzystywano je w czasie polowań. Z racji swojej budowy anatomicznej i słabego zdrowia bardzo szybko wyszły z użycia myśliwych i obecnie możemy je spotkać w miastach.

Do V grupy FCI zostały zaliczone psy ras pierwotnych: północne psy zaprzęgowe, północne psy myśliwskie, północne psy pasterskie, szpice europejskie, szpice azjatyckie i rasy pokrewne, rasy pierwotne, rasy pierwotne myśliwskie oraz psy myśliwskie z pręgą na grzbiecie. Nazwa grupy jest bardzo znacząca, gdyż większość psów doń przynależącej, nie zmieniło się w czasie i nie nabyło nowych cech osobniczych. Możemy więc przypuszczać, że psy występowały w tej samej postaci już kilkaset lat wcześniej.

Podział psów na grupy FCI

Psy gończe i posokowce zostały zaklasyfikowane do VI grupy FCI. Zaliczamy do nich przede wszystkim Foxhoundy, które były hodowane w celu wytrapiania i poganiania zwierzyny leśnej. Obecnie są bardzo często wykorzystywane w czasie polowań i znacznie częściej możemy je spotkać w warunkach im naturalnych aniżeli w miastach i dużych ośrodkach.

Wyżły, czyli psy wystawiające zwierzynę to kolejna grupa czworonogów (VII grupa FCI). Przynależą do niej nie tylko Wyżły, ale również Gryfony, Setery, Spaniele i Pointery.

Płochacze, psy aportujące i wodne znalazły się w VIII grupie FCI. W trzech sekcjach zostały zgromadzone jedne z najpopularniejszych ras psów: Golden Retrivery, Labradory, Cocker Spaniele i Psy dowodne. Wszystkie wymienione rasy doskonale sprawdzają się zarówno jako psy pracujące jak i również psy domowe. Labradory są znane ze swojego łagodnego charakteru i spokojnej natury. Psy dowodne są doskonałymi opiekunami małych dzieci, zaś Cocker Spaniele mogą być wspaniałymi partnerami podczas uprawiania sportów i biegania.

IX grupa FCI odbiega znacznie od przyjętego standardu; znajdziemy w niej psy ozdobne i do towarzystwa. Nazwa grupy przywodzi na myśl uprzedmiatawianie zwierząt, niemniej w pełni obrazuje role pupili w życiu właściciela. Psami wystawowymi są Biszony, Pudle, małe psy belgijskie, psy bezwłose, rasy tybetańskie, Chihuahua, Angielskie spaniele miniaturowe, Spaniele japońskie i Pekińczyk, kontynentalne spaniele miniaturowe, Kromfohrandery oraz małe psy molosowate. Każda z wyżej wymienionych ras potrzebuje specjalnych warunków życiowych i wymaga szczególnej troski i opieki z racji na chorowitość i słabowitość.

W ostatniej grupie X FCI spotkamy jedynie charty. Chary dzielą się na rasy długowłose, szorstkowłose i krótkowłose.

W Polsce spotkamy jeszcze dodatkowe rozróżnienie rasowe, które obejmuje psy ras agresywnych. W rozporządzeniu wydanym w 1997 roku znajdziemy jedenaście ras psów, które zostały powszechnie uznane za agresywne i groźne. Właściciele muszą uzyskać specjalne pozwolenie, które umożliwi im prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa. Psy powinny być zawsze prowadzone na smyczy i w kagańcu, stanowią bowiem duże niebezpieczeństwo zarówno dla innych zwierząt jak i ludzi. Psy z ras agresywnych są bardzo trudne w tresurze i szkoleniu, gdyż bardzo często pragną zdominować właściciela i przyjąć funkcję samca alfa w stadzie. Właściciel musi wykazywać się dużą konsekwencją w wychowywaniu psów. Podział psów na grupy FCI,Podział psów na grupy FCI,Podział psów na grupy FCI,Podział psów na grupy FCI

Do ras psów agresywnych zaliczamy: Amerykańskie pit bull teriery, Psy z Majorki, Buldogi amerykańskie, Dogi argentyńskie, Psy kanaryjskie, Tosa inu, Rottweilery, Akbash dogi, Anatolijskie psy paserskie, Moskiewskie stróżujące i Owczarki kaukaskie.

Tagi artykułu: