Udostępnij ten artykuł.

Podział ras psów pod względem użytkowości

Rasy psów mogą być klasyfikowane na wiele sposobów, niemniej podstawowym kryterium podziału są funkcje, dla których zostały wyhodowane: pasterskie, myśliwskie lub obronne. Zgodnie z tymi funkcjami, rozwinęło się ich usposobienie, wygląd i temperament. Poniżej przedstawimy główne grupy ras psów wraz z ich krótką charakterystyką.

Podział ras psów pod względem użytkowości

Psy myśliwskie – hodowane do bezpośredniej współpracy z człowiekiem; są pojętne, dość uległe i inteligentne.  Pełnią różnorodne funkcje: tropią zwierzynę, wskazują ją myśliwemu i aportują postrzałki. W grupie czworonogów myśliwskich znajdują się:

  • tropowce (bloodhound) – grupa psów wykorzystywanych przede wszystkim do tropienia i pogoni za zwierzyną. Psy posługują się w pierwszej kolejności węchem.
  • legawce (pudelpointer) – typ psów myśliwskich wystawiających zwierzynę na polowaniu przy wykorzystaniu "górnego wiatru".
  • płochacze (płochacz niemiecki) – używane do polowania na drobną zwierzynę (w tym ptaki). Ich rola opiera się na wyszukiwaniu i wypłaszaniu zwierzyny z krzewów i szuwarów oraz aportowaniu po strzale.
  • posokowce (posokowiec bawarski) – grupa psów, która dzięki doskonałemu węchowi, wyczulonemu na zapach krwi zwierzęcej, potrafi tropić postrzeloną zwierzynę i doprowadzić do niej myśliwego.
  • gończe (gończy Hamiltona) ­– grupa psów wykorzystywanych przede wszystkim do tropienia i pogoni za zwierzyną, wykorzystujących do pracy węch. Przeważnie z długimi obwisłymi uszami.
  • norowce (jamnik) – grupa psów przystosowanych swą budową (wąski, niski tułów) do pracy w norach. Zadaniem psa jest wypłoszenie znajdującego się w norze lisa lub króliki, a następnie zagonienie go do myśliwego. Inną metodą jest wślizgnięcie się do nory i przytrzymanie ofiary aż do przyjścia myśliwego.
  • psy aportujące (curly coated retriever) – zadaniem aporterów jest odnalezienie i zaaportowanie ustrzelonej zwierzyny. Psy nie polują bezpośrednio, ale ściśle współpracują z myśliwym, wykonując jego komendy.

Podział ras psów pod względem użytkowości psy myśliwskie

Psy myśliwskie na polowaniu

Psy ratownicze (nowofundland) – wyszkolone do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa. Za psy ratownicze uznaje się rasy, które od wielu pokoleń były hodowane w celu zachowania bądź rozwinięcia predyspozycji do ratownictwa.

Psy pasterskie (anatolian) – psy, które na skutek selektywnej hodowli  nabrały cech obrońcy stad zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Czworonogi muszą odznaczać się zaciętością w walce, odpornością na trudne warunki atmosferyczne i terenowe oraz samodzielnością. Psy mają silne poczucie hierarchii w stadzie, dlatego z dużą trudnością podporządkowują się człowiekowi. Mają silną potrzebę pracy – muszą mieć zajęcie.

  •  psy zaganiające (bouvier des Flandres)

Psy stróżujące (mastif tybetański) – psy, które wykazują wrodzone predyspozycje do obrony swojego terytorium przed drapieżnikami.

  • psy stróżująco-obronne (doberman) m.in. psy służbowe wykorzystywane na potrzeby wojska (czarny terier rosyjski), policji (owczarek niemiecki), służb celnych (chodsky pes)

Podział ras psów pod względem użytkowości psy stróżujące

Psy stróżujące

Psy zaprzęgowe (husky syberyjski) – psy o dużej sile fizycznej, wytrzymałe na trudne warunki pogodowe i średnich rozmiarów.

Psy wyścigowe (greyhound) – psy, które posiadają wrodzony instynkt łowiecki i mają silny popęd łupu. Przemierzają krótkie dystanse z niesamowitą prędkością.

Podział ras psów pod względem użytkowości

Psy reprezentacyjne i do towarzystwa (pudel miniaturowy) – wyhodowane po to, aby towarzyszyły człowiekowi.

Psy hodowane w celach konsumpcyjnych (nagi pies meksykański)

Podział ras psów pod względem użytkowości psy wyścigowe

Greyhoudy - psy wyścigowe

Psy wiejskie (hovawart)

Psy hodowane w celach terapeutycznych (labrador retriever)    Grupy ras psów wyróżniane pod kątem użyteczności, Grupy ras psów wyróżniane pod kątem użyteczności

Tagi artykułu: