Udostępnij ten artykuł.

Pogryzienie przez psa - co robić

Pies jest drapieżnikiem i naturalnym zachowaniem jest obrona jego terytorium czy członków jego rodziny. W takich przypadkach może zareagować agresywnie, ale to wcale nie oznacza, że musimy bać się każdego psa, ponieważ nie wszystkie przejawy agresji kończą się oda razu atakiem czy pogryzieniem. Oczywiście zdarzają się przypadki pogryzień nawet tych śmiertelnych, ale przeważnie jest to spowodowane nieodpowiednim zachowaniem człowieka.

Ludzi często drażnią się z psami czy nawet specjalnie je trenują do walk, nastawiają do zachowań agresywnych, więc w takich przypadkach nie powinno nikogo to zdziwić, że pies nagle kogoś dotkliwie pogryzł, bo przecież miał na to przyzwolenie.

Śmiertelne pogryzienie przez psa zdarza się bardzo rzadko, ale niestety czasem się zdarza, ale częstsze są jednak ataki psa, które kończą się niewielkimi skaleczeniami. Psy, jako drapieżniki posiadają duże, ostro zakończone zęby, których potrafią bardzo szybko użyć nawet szybciej niż człowiek swojego wzroku. Zęby psa potrafią wywrzeć nacisk nawet ponad stu kilogramów na centymetr kwadratowy, a stworzone są do dziurawienia oraz rozdzierania ofiary. Niestety czasem psy używają swoich mocnych szczęk na ludzkim ciele.

Najczęstszymi przyczynami pogryzienia przez psa członków rodziny są:

 • Niestabilność w rodzinnym stadzie, gdy pies nie ma jasno wyznaczonego celu i współzawodniczy o dominowanie;
 • Brak poczucia bezpieczeństwa i niepewność, gdy pies raz jest karany, a za chwilę nagradzany za to samo, to takie zachowanie pomiesza w głowie człowiekowi, a co dopiero psu;
 • Frustracja spowodowana ograniczeniem jego swobody czy brakiem pożywienia;
 • Brak samokontroli, co może być spowodowane zbyt wczesnym odłączeniem go od matki oraz jego rodzeństwa;
 • Zbyt mała ilość ruchu;
 • Choroby somatyczne oraz skutki uboczne stosowania niektórych leków.

Natomiast najczęstszymi przyczynami pogryzień osób spoza rodziny psa są:

 • Urazy psychiczne, czyli niezbyt przyjemne wspomnienia z przeszłości;
 • Brak prawidłowej socjalizacji z innymi ludźmi w okresie szczenięcym;
 • Niepotrzebne drażnienie psa przez obce osoby, zamykanie psa na czas wizyt gości lub wrogie nastawienie właścicieli do obcych osób.

Jeśli chodzi o pogryzienie przez psa  dzieci to przeważnie zdarzają się z takich powodów jak:

 • Pies boi się dzieci, bo nie miał z nimi żadnego kontaktu od swojego szczenięcego wieku;
 • Niezbyt przyjemne przeżycia, które związane były z dziećmi;
 • Rozdrażnienie psa, które najczęściej spowodowane jest sprawianiem przez dziecko bólu, czyli ciągnięcie za ogon, uszy czy wyrywanie sierści.

Pogryzienie przez psa - co robić?

Małe dziecko tak do trzeciego roku życia nie umie rozpoznać sygnałów ostrzegawczych wydawanych przez psa typu warczenie czy najeżenie sierści, dlatego nawet, jeśli posiadamy małego psa i wydaje nam się, że nie zrobi on naszemu dziecku krzywdy to jednak takie kontakty powinny się odbywać tylko i wyłącznie pod naszą obecność.

Natomiast, jeśli chodzi o starsze dzieci to trzeba z nimi rozmawiać i tłumaczyć, co wolno, a czego nie wolno robić podczas kontaktów z psiakiem, bo tylko wtedy możemy uniknąć ataku psa. Najczęściej właśnie, jeśli chodzi o dzieci to, gdy zdarzy się, że pies ugryzie dziecko to wtedy winą obarczany jest właśnie zwierzak, ale niebrane są pod uwagę okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia. Dlatego bardzo istotne jest zaznaczenie, że większość ataków, które się zdarzają nie są z winy psa, tylko właśnie przez sytuacje spowodowane przez człowieka. Pies w chwili jakiegokolwiek zagrożenia działa instynktownie i dlatego właśnie często reaguje agresywnie.

Rana po ugryzieniu przez psa

Zdezynfekowane miejsce po ugryzieniu przez psa

Podczas ataku staje się nieprzewidywalny i ciężko jest stwierdzić, co w danym momencie może zrobić jak zareaguje na daną sytuację. Pies mało, kiedy atakuje znienacka przeważnie daje odpowiednio wcześniej sygnały o wzrastającym u niego poziomie agresji. Najpierw warczy albo nastrasza sierść, a dopiero potem atakuje, jeżeli przeciwnik nie zareaguje i się nie wycofa.

Pies, który pomimo naszej ostrożności jednak ugryzie to wtedy taki osobnik trafia na około piętnastodniową obserwację do weterynarza, najczęściej odbywa się to w domu właściciela. Jeśli pies przez ten czas obserwacji nie przejawia objawów wścieklizny to cała sprawa się kończy, ale oczywiście problem agresji może nadal pozostać. Dlatego nie wolno żadnych takich niebezpiecznych reakcji po prostu odpuścić tylko zastosować wszelkie dostępne metody począwszy od wychowawczych do farmakologicznych, czasem też stosuje się kastrację psa, jeśli te wszystkie metody nie poskutkują to może być konieczne uśpienie takiego zbyt agresywnego zwierzęcia lub czasami pomaga zmiana właściciela, bo takie zachowanie może być właśnie spowodowane nieodpowiednią opieką z jego strony.

Pogryzienie przez psa się zdarza ale to wszystko zależy od podejścia człowieka, bo tylko my możemy mieć na to wpływ, jeśli odpowiednio poznamy charakter danego psa i będziemy unikać zachowań, w których pies może poczuć się zagrożony. Psa powinno się odpowiednio wychowywać od małego szczeniaka i pod żadnym pozorem nie wolno uczyć go gryzienia czy szczucia psa na inne osoby, bo jest to zachowanie, które na pewno w przyszłości będzie skutkować agresją. Psy są najwierniejszymi i najlepszymi przyjaciółmi człowieka i to bez względu na rasę czy ich wielkość, a to jak będą się zachowywały zależy właśnie w dużej mierze od nas. Jeśli dojdzie do ugryzienia powinniśmy się również natychmiastowo skonsultować z lekarzem, a także dowiedzieć się czy dany pies był szczepiony na wściekliznę, bo w innym przypadku będzie nas czekać seria dosyć bolesnych zastrzyków. Żadnego nawet najmniejszego śladu po ugryzieniu nie powinniśmy lekceważyć, bo nawet taka mała rana może spowodować komplikacje, czyli może dojść do zakażenia – tężec.

Tagi artykułu: