Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Poitevin

Historia

     Poitevin to jedna z wielu ras francuskich gończych, nieznanych praktycznie poza granicami swojego kraju, wyhodowana u schyłku XVII w. w Haut-Poitou w południowo-zachodniej Francji. Twórcą rasy był markiz François de Larrye, który pod koniec XVII wieku miał otrzymać dwanaście czystej krwi foxhoundów od delfina Francji i skrzyżować je z miejscowymi psami m.in. francuskimi gończymi chien blanc du roy, celtyckimi psami myśliwskimi, chartami i gascon saintongeois.
Niespełna sto lat po wyhodowaniu rasa niemal nie wyginęła. Po Rewolucji Francuskiej i obaleniu monarchii absolutnej wszystkie rasowe zwierzęta były bezwzględnie tępione, gdyż kojarzyły się z możnymi, ich zamkami, polowaniami i nie pasowały do hasła: „wolność, równość i braterstwo”.

   W XIX w. ocalałymi czworonogami zajęła się rodzina de la Besge de Montmorillon. Psy były wówczas powszechnie wykorzystywane do polowań na wilki, które w XIX wieku były prawdziwą plagą we Francji. Niestety, w 1842 r. epidemia wścieklizny przetrzebiła populację Poitevinów i konieczne było importowanie foxhoundów, aby ją odnowić. Za przodka współczesnych poitevinów uważa się psa o imieniu Traveller importowanego z Wysp.

   Przez długi czas psy były nazywane chien du haut-poitou (od miejsca pochodzenia). Współczesna nazwa poitevin obowiązuje od 1957 r. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1978 r., a obecnie obowiązujący w 1997 r.

Użytkowość

   Czworonóg był – i nadal jest – wykorzystywany w czasie polowań na grubą zwierzynę. W czasie pościgu jest wytrwały i bardzo wytrzymały. W książce „La Vénerie” („Łowiectwo”, 1966 ) Vicomte de Brissac w następujący sposób przedstawia rasę: „potrafi ścigać zwierzynę przez siedem godzin, a ze względu na swą szybkość bywa nazywany "francuskim greyhoundem”.

    Pies Poitevin jest znany ze swojego znakomitego węchu, który pozwala mu nawet po wielu godzinach podjąć trop. Szybko pracuje na tropie. Niestety, jak wszystkie gończe, nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny swojemu przewodnikowi. Szybko uczy się rzeczy, w których widzi sens, niemniej ma także własne zdanie i nie zawsze wykonuje komendy.  Krew chartów sprawia, że jest niezależny i nie podda się presji. Opiekun musi pamiętać, że psy źle znoszą agresywne szkolenia – dobrze reagują natomiast na szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych.

Psy Poiteviny

Psy Poitevin

Wygląd

   Poitevin to bardzo dystyngowany pies, o harmonijnej budowie ciała, która łączy w sobie elegancję i lekkość. Głowa wydłużona, ale nie przesadnie, niezbyt szeroka, o wyraźnej rzeźbie; guz potyliczny niewielki. Czaszka raczej płaska, nieznacznie nachylona w kierunku kufy. Nos bardzo mocny, szeroki i wydatny. Kufa wydłużona, ale nie przesadnie. Nos z lekkim garbem. Górna warga dokładnie przykrywa dolną, kufa wysmukła. Oczy duże, brązowe w czarnej oprawie o wyrazistym spojrzeniu. Uszy średniej szerokości, delikatne, osadzone raczej nisko, półdługie, lekko odwrócone. Szyja długa, szczupła, bez podgardla. Grzbiet dobrze umięśniony i dobrze związany. Lędźwie muskularne. Brzuch lekko podkasany, ale pojemny. Klatka piersiowa bardzo głęboka, głębsza niż szersza. Żebra długie. Zad lekko spadzisty, długi, dobrze wypełniony. Ogon średniej długości, delikatny i nie kosmaty, dobrze osadzony, elegancko noszony, lekko zakręcony. Kończyny przednie proste, dobrze umięśnione, suche, mocne, szerokie i płaskie. Łopatki długie płaskie i ustawione ukośnie. Przylegają dobrze do klatki piersiowej. Łapy wytrzymałe, wilcze, wydłużone.  Uda dobrze umięśnione. Stawy niezbyt głęboko kątowane.

Nos powinien być czarny, moszna w kolorze od białego do czarnego. Sierść na całym ciele krótka i błyszcząca. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest trójkolor z czarnym czaprakiem bądź dużymi łatami; niekiedy także biało-pomarańczowe. U wielu osobników spotyka się włos wilczasty.
Idealna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 62 do 72 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 70 cm. Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 30 kg.

Francuska rasa psów Poitevin

Poitevin (rasa psów)

Temperament

    Pies Poitevin jest otwartym i przyjaźnie nastawionym do ludzi czworonogiem. Toleruje małe zwierzęta oraz dzieci, chociaż nie powinien żyć w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Psy tej rasy żyją bezkonfliktowo w dużych grupach i bardzo czują się w sforze. To urodzeni myśliwi, którzy intuicyjnie zareagują na szybki ruch czy intensywny zapach.
Psy będą nieszczęśliwe, żyjąc w mieście. Jeżeli nie polują, powinny mieć zapewnione chociaż długie spacery z możliwością wybiegania się. Na pewno nie zadowolą się kilkunastominutowym spacerem w ciągu dnia.

Zdrowie i Pielęgnacja

   Opiekun powinien zwrócić szczególną uwagę na uszy, które są słabiej wentylowane, a w związku z tym bardziej narażone na infekcje.
Rasa jest generalnie zdrowa.

Psy Poitevin ruszające na polowanie

Psy Poitevin

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 62 do 72 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 70 cm.

Waga: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 30 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest trójkolor z czarnym czaprakiem bądź dużymi łatami; niekiedy także biało-pomarańczowe. U wielu osobników spotyka się włos wilczasty.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na uszy.

Rodzina: Poitevin jest otwartym i przyjaźnie nastawionym do ludzi czworonogiem. Toleruje małe zwierzęta oraz dzieci, chociaż nie powinien żyć w rodzinach z bardzo małymi dziećmi.
Psy będą nieszczęśliwe, żyjąc w mieście. Jeżeli nie polują, powinny mieć zapewnione chociaż długie spacery z możliwością wybiegania się. Na pewno nie zadowolą się kilkunastominutowym spacerem w ciągu dnia.

Kraj pochodzenia: Francja

Klasyfikacja FCI - Grupa VI, Sekcja 1, numer wzorca 24. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: