Udostępnij ten artykuł.

Polski owczarek nizinny kompendium

Polski owczarek nizinny (PON) wywodzi się od przodka z Tybetu, który trafił kiedyś na nasze ziemie. W przeszłości wykorzystywany był głównie na wsi, do pracy przy zaganianiu dużych stad owiec.

Wysokość dla psów określana jest na 45-50 cm, dla suk na 42-47 cm.

Waga polskiego owczarka nizinnego wynosi około 19 kg.

Umaszczenie Rasa ta występuje w wersji jednolitej (beżowa, szara, czekoladowa, czarna podpalana) lub łaciatej, stanowiącej kombinację wyżej wymienionych kolorów. Szata polskiego owczarka nizinnego jest długa i bardzo obfita.

Pielęgnacja PON - Polski owczarek nizinny wymaga regularnego czesania. Martwe włosy nie wypadają i nieusuwane zbijają się w kołtuny i frędzle. Dlatego trzeba przynajmniej raz na tydzień wyczesywać je przy użyciu szczotki, spryskiwacza i specjalnych kosmetyków, co trwa około godziny. Nie wymaga specjalnie częstych kąpieli, jednak każda z nich będzie oznaczała długotrwałe suszenie.

Zdrowie Najwrażliwszym punktem polskiego owczarka nizinnego są uszy, które trzeba czyścić i usuwać z nich długie włosy. Poza tym jest to rasa silna i odporna, która charakteryzuje się jednak wielkim łakomstwem, co może w niekontrolowanych przypadkach prowadzić do nadwagi.

Rodzina PON nie jest psem jednego właściciela i bardzo przywiązuje się do całej rodziny, natomiast pozostaje nieufny w stosunku do obcych. Jest indywidualistą i wymaga konsekwentnego prowadzenia oraz wczesnej socjalizacji. Przy spełnieniu tych warunków może być cierpliwym i wiernym towarzyszem zabaw dla wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych.

Cena szczeniąt to koszt od 5000 do 6000 złotych. Źródło Olx z roku 2021.

Tagi artykułu: