Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Polski spaniel myśliwski

Miłośnicy psów myśliwskich z pewnością kojarzą polskiego spaniela myśliwskiego. Mimo, że do dnia dzisiejszego, rasa ta nie została zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), rodzimi promotorzy i hodowcy robią wszystko, co w ich mocy, aby polski spaniel myśliwski został uznany za oficjalną rasę. Stałby się wtedy szóstą rasą psów wywodzącą się z Polski. Szanse na to są całkiem spore, a ostatnie lata to gwałtowny rozwój hodowli spanieli i milowy krok w kierunku uznania tych wspaniałych psów za samodzielna rasę.

Mimo, że historia hodowli polskiego spaniela myśliwskiego sięga lat 80. ubiegłego wieku, to sama tradycja polowania ze spanielami obecna jest w naszym kraju od wielu pokoleń. Psy te od zawsze określane były jako niezwykle pracowite, charakteryzujące się doskonałym węchem oraz zmysłem tropicieli. Nic, więc dziwnego, że dla myśliwych na całym świecie, wartość spaniela jest bezcenna. Za twórcę rasy polskiego spaniela myśliwskiego uznawany jest dr Andrzej Krzywiński – wielki miłośnik spanieli i popularyzator polskiej odmiany spaniela. Ten znany w kręgach myśliwskich hodowca jamników i terierów niemieckich jest jednocześnie sędzią prób pracy psów. Do jego hodowli, jako pierwsza, trafiła suka Pestka, której potomstwo uważa się za pierwszy miot polskiego spaniela myśliwskiego.

 

Polski pies – rasa niezarejestrowana

Polskie spaniele myśliwskie, dały się poznać jako psy niezwykle wszechstronne. Ich niezwykle przyjazne usposobienie i jednoczesna nieustępliwość sprawiają, że są one idealnymi towarzyszami oraz sprawdzają się jako psy łowieckie. Ten polski pies charakteryzuje się spokojem i opanowaniem, czym zdobywa sobie zasłużony szacunek u myśliwych. Spaniele są bardzo bystre i odważne, więc można być pewnym, że żadna zwierzyna nie umknie ich uwadze. Doskonale radzą sobie w pracy na zwierzynie łownej, jak i na ptactwie. Z wielką ochotą pracują także w wodzie. Trudny teren nie stanowi dla nich przeszkody, a ich ofiarność i zaangażowanie stanowi jedną z najważniejszych zalet, jakimi charakteryzuje się polski spaniel myśliwski. Opis tego psa nie byłby pełny, gdybyśmy nie wspomnieli o jego inteligencji i zamiłowaniu do szkolenia. Psy te są podatne na naukę i chętnie wykonują powierzone im zadania. Od 1 stycznia 2017 roku polskie spaniele myśliwskie zostały dopuszczone do udziału w wystawach jako rasa nieuznana.

Jak wygląda polski spaniel myśliwski?

Wygląd polskiego spaniela myśliwskiego przywodzi na myśl najlepsze tradycje psów łowieckich. Charakteryzują się one średniej wielkości budową, która stanowi tajemnice ich doskonałej kondycji. Polski spaniel posiada dość gruby kościec, masywne i szerokie łapy oraz charakterystyczne, długie zwisające uszy. Większość ciała spaniela pokryta jest długą i bujną sierścią. Frędzle dłuższych włosów pokrywają w szczególności uszy oraz przednie i tylne łapy psa. Najczęściej występującą barwą psa jest barwa czekoladowa lub brązowa, przesiana w łaty. Rzadziej zdarzają się spaniele o czarnej sierści. Ogon psa posiada pióro i charakterystyczne, białe zakończenie, dzięki czemu jest on widoczny podczas pracy w zaroślach. Polskiego spaniela charakteryzuje dość duża, szlachetna głowa, o rozmiarze proporcjonalnym do reszty ciała. Zależnie od koloru szaty, pies może mieć czarny lub brązowy nos. Charakteryzują go ruchliwe i otwarte nozdrza. Spaniele posiadają także charakterystyczną, mięsistą i lekko obwisłą górna wargę. Kolor warg psa również odpowiada kolorowi szaty. Polski spaniel myśliwski ma głęboką klatkę piersiową i prosty grzbiet. Wyprostowany, prezentuje się dumnie i jest bardzo pewny siebie. Wysokość w kłębie mieści się w przedziale 43-48 cm dla psa i 39-44 cm dla suki. Przedstawiciel tej rasy ważyć może od 12 do 26 kg.

 

Charakter psa

Wstępny wzorzec rasy, który opracowano dla polskiego spaniela myśliwskiego, podkreśla, że pies te z pasą bobruje w szuwarach. Będzie, więc doskonałym partnerem podczas polowań na dzikie ptactwo. Świetnie się czołga. Warto jednak dodać, że spaniel polski doskonale sprawdza się nie tylko jako pies myśliwski. To także doskonały pies towarzysz. W domu z pewnością przysporzy całej rodzinie wiele radości. Jego łagodne usposobienie oraz myśliwskie instynkty, pozwalają mu łączyć obowiązki wiernego towarzysza zabaw z odważnym strażnikiem domu. Jedyne, co musimy mu zagwarantować, to sporo wolnej przestrzeni. Polski spaniel myśliwski musi się wybiegać, gdyż jego łowieckiej natury nie da się zagłuszyć. Regularne wyprowadzanie psa na spacer to obowiązkowe minimum. Dobrze, aby pies mógł pobiegać bez smyczy. Polski spaniel myśliwski będzie doskonałym psem do domu z własnym ogrodem. Regularny pobyt psa na świeżym powietrzu pozwoli na utrzymanie jego odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. Pomoże zapobiec również wielu problemom zdrowotnym. Bardzo chętnie aportuje, a nauka tej czynności będzie świetną zabawą, zarówno dla psiaka, jak i dla właściciela.

 

Żywienie spaniela myśliwskiego

Żywienie polskiego spaniela myśliwskiego nie odbiega zbytnio od preferencji żywieniowych pozostałych spanieli. Karmiąc szczeniaka, pamiętajmy o dostarczeniu mu odpowiedniej dawki białka, węglowodanów oraz witamin, lecz warto pamiętać, że na niektóre pokarmy, zwłaszcza mały spaniel może zareagować alergicznie. Spaniele tolerują zarówno gotowa karmę, jak i przygotowywane im, domowe jedzenie. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcje, pamiętajmy o tym, by nasz szczeniak otrzymywał delikatne mięso. Cielęcina, baranina czy wołowina będą dobrym pomysłem. Starsze psy mogą natomiast spożywać podroby oraz mięso wieprzowe. Z kolei nie powinniśmy podawać spanielom drobiu.

Polski spaniel myśliwski ma ogromna szanse stać się szóstą, oficjalnie zarejestrowaną polska rasę psów. Do tej pory, polskie psy, zarejestrowane przez FCI, to:

1.        Chart polski

2.        Gończy polski

3.        Ogar polski

4.        Polski owczarek nizinny

5.        Owczarek podhalański

Jak widać, psy myśliwskie i gończe są naszą polską specjalnością.

Czy zatem polski spaniem myśliwski dołączy do grona oficjalnych ras, zarejestrowanych przez międzynarodową Federacje Kynologiczną? Szanse na to są ogromne m.in. dzięki wysiłkom dr. Andrzeja Krzywińskiego, który od lat 80. zajmuje się hodowlą spanieli w swojej hodowli „Z szerokiego boru”. Z całą pewnością, oficjalna rejestracja rasy byłaby ukłonem w stronę wszystkich tych, którzy chcą zajmować się profesjonalną hodowlą tego wspaniałego psa, jakim niewątpliwie jest polski spaniel myśliwski. Ten polski pies po prostu zasługuje na uznanie!

Tagi artykułu: