Udostępnij ten artykuł.

Polskie rasy psów

Czy wiesz, jakie są polskie rasy psów?

Opisujemy rodzime rasy, wśród których znajdują się: Chart polski, Gończy polski, Ogar polski, Owczarek podhalański i Polski owczarek nizinny.

CHART POLSKI
 

Charty polskie występowały na wschodnich terenach Królestwa Polskiego. Najprawdopodobniej pochodzą od chartów azjatyckich. Były nieodłącznymi towarzyszami na polskich dworach szlacheckich. Niestety prawie doszło do wymarcia rasy, jednak udało się ją odtworzyć z pozostałych egzemplarzy.

Wygląd Charta polskiego

Jest to sporej wielkości pies. Samce mierzą od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu centymetrów, a suki od sześćdziesięciu ośmiu do siedemdziesięciu pięciu centymetrów. To rosły, silny i umięśniony pies. Jest wyraźnie mocniejszy niż inne krótkowłose charty. Jego mocna sylwetka świadczy o tym, że był używany do polowań. Jego gęsta i krótka sierść może mieć różne kolory.

Charakter i usposobienie Charta polskiego

To twarde i nieustępliwe psy. Przywiązują się do swoich opiekunów, choć niechętnie okazują uczucia i emocje. Dla obcych zachowują dystans. To aktywny pies, który lubi długie, intensywne spacery. Nadaje się do trzymania w domu. Jego sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

szczeniak charta polskiego

Szczeniak charta polskiego

GOŃCZY POLSKI

Gończy polski wywodzi się ze starej polskiej rasy psów myśliwskich, które od wieków mieszkały na prawie każdym dworze szlacheckim. Niestety II Wojna Światowa sprawiła, że psy tej rasy niemal całkowicie wyginęły. Ich odtworzeniem zajęto się w latach 60. XX wieku. Z tego powodu jest to najmłodsza polska rasa. Organizacje kynologiczne przyjęły ją dopiero 12 listopada 2006 roku. Nastąpiło to podczas Światowej Wystawy Psów w Poznaniu.

Wygląd Gończego polskiego

To średniej wielkości rasa, której psy mierzą od pięćdziesięciu pięciu do pięćdziesięciu dziewięciu centymetrów, a suki są mniejsze i mierzą od pięćdziesięciu do pięćdziesięciu pięciu centymetrów. Gończy polski ma umaszczenie w kolorze czarnym z czerwono-brązowym lub rudym podpalaniem. Pielęgnacja jego futra nie sprawia problemów, a jego gęste futro zapewnia doskonała ochronę przed chłodem.

Charakter i usposobienie Gończego polskiego

To pełne temperamentu, odważne i wytrzymałe psy. Chętnie okazują swoje pozytywne uczucia w stosunku do opiekuna. Dla obcych zachowują duży dystans. To psy, które doskonale sprawdzają się na polowaniach i jako psy stróżujące.


  • Chart polski

  • Polski owczarek nizinny

  • Owczarek podhalański

OGAR POLSKI

„Ogary poszły w las…”

(Stefan Żeromski, „Popioły”)

To stara rasa psów myśliwskich, która od wieków towarzyszyła na niemal każdym dworze szlacheckim. Niestety II Wojna Światowa sprawiła, że psy tej rasy niemal całkowicie wyginęły. Ich odtworzeniem zajęto się w latach 60. XX wieku.

Wygląd Ogara polskiego

To dość duża rasa, której psy mierzą od pięćdziesięciu sześciu do sześćdziesięciu pięciu centymetrów, a suki są nieco mniejsze i mierzą od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów. Średniej długości sierść ma gęsty podszerstek i może być w kolorze czarnym bądź ciemnoszarym. Natomiast podpalanie może być w kolorze od żółtego do rdzawocynamonowego. Jego futro należy wyczesać co kilka dni.

Charakter i usposobienie Ogara polskiego

To spokojny i zrównoważony pies. Niezwykle towarzyski, uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka. Nawet polowań lubi w grupie. To rasa, która nie nadaje się do stróżowania ani obrony. Z powodu ogromnych pokładów energii ogar polski potrzebuje długich i intensywnych spacerów.

Polska rasa psów ogar polski

Ogar polski

OWCZAREK PODHALAŃSKI

Sylwetka Owczarka podhalańskiego, która jest obejmowana przez dziecko znajduje się w godle Polskiego Związku Kynologicznego. Takie duże białe owczarki przywędrowały na kontynent europejski z Azji i tutaj wykształciły się ich regionalne odmiany. Na Podhalu żyją już od XV-XVI wieku. Już od tamtego czasu pracują jako psy pilnujące stad owiec. Organizacja FCI zatwierdziła tę rasę w 1973 roku.

Wygląd Owczarka podhalańskiego

Psy tej rasy mierzą od sześćdziesięciu pięciu do siedemdziesięciu centymetrów, a suki są mniejsze i mierzą od sześćdziesięciu do sześćdziesięciu pięciu centymetrów. Sierść owczarka podhalańskiego ma obfity podszerstek. Na głowie i kufie jest krótka i gęsta, a na szyi, tułowie i ogonie – długa, gęsta, prosta lub lekko pofalowana. Jego umaszczenie jest w kolorze białym, a kremowy nalot nie jest pożądany. Jego piękna sierść wymaga codziennego czesania.

Charakter i usposobienie Owczarka podhalańskiego

Pies jest przywiązany do rodziny, jednak jest w dużym stopniu niezależny. Zachowuje dystans w stosunku do obcych i ma naturalne skłonności do stróżowania.

POLSKI OWCZAREK NIZINNY
 

Pies pasterski odporny na praktycznie wszystkie warunki pogodowe, ale także elegancki pies rodzinny. Rasę uznano oficjalnie w latach 60. XX wieku. Polskie owczarki nizinne zdobyly wielu zwolenników, nie tylko w Polsce. Doceniane są w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz w krajach skandynawskich.

Wygląd Polskiego owczarka nizinnego

To rasa średniej wielkości, których psy mierzą od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu centymetrów, a suki od czterdziestu dwóch do czterdziestu siedmiu centymetrów. Polskie owczarki nizinne mają gęste i długie futro. Posiada charakterystyczną grzywkę, która częściowo zasłania mu oczy. Akceptuje się sierść w każdym kolorze jednak największa ilość psów jest ma umaszczenie w kolorze biało-szarym.

Charakter i usposobienie Polskiego owczarka nizinnego

To pełen radości piesek, który uwielbia kontakt z każdym domownikiem. Nie jest agresywny w stosunku do obcych, choć dobrze pilnuje domu, nawet, jeśli nie jest do tego szkolony. Potrzebuje regularnych spacerów, choć nie jest zbyt aktywny, przez co ma skłonność do tycia. Jego sierść wymaga stałej pielęgnacji, należy ją dokładnie i regularnie rozczesywać.

Tagi artykułu: