Udostępnij ten artykuł.

Pomniki sławnych psów

Na świecie istnieje wiele pomników sławnych psów, o których w większości nie mamy pojęcia. Część z nich została wzniesiona przez lokalne społeczności, część przez bogatych fundatorów, a jeszcze inne przez właścicieli, którzy nie mogli poradzić sobie ze stratą ukochanego czworonoga. W niniejszym artykule chcemy pokrótce opisać najważniejsze pomniki sławnych psów oraz nakreślić krótką historię bohaterskich czworonogów. Życzymy miłej lektury!

Najsłynniejsze psie pomniki:

Balto, Bamse, Barry, Basza (ulubiony pies gończy Matthew Cotes Wyatta), Cane Tago, Posąg brązowego psa – wzniesiony przez Josepha Whiteheada w 1906 roku w Londynie i zniszczony w 1910 roku;Bob („Pies kolejowy”), Dog on the Tuckerbox, Fala, Fido, George, Greyfriars Bobby, Hachiko, Jock z Bushveld, Malchic, Mancs,Nemo A534, Nevado, Owney, Pompejusz (mops),pomnik Ruswarpa, Shep, Sindbad, Smoky, Sierżant Stubby, Swansea Jack, Tarzan, Togo, Pomnik Victor S. Blundon, Pomnik Dżoka.

Dżok - Pies Dżok. Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł. Uroczyste odsłonięcie pomnika przez owczarka niemieckiego imieniem Kety miało miejsce 26. maja 2001 roku. Niewielkich rozmiarów pomnik przedstawia psa znajdującego się w rozłożonych ludzkich dłoniach i wyciągającego lewą łapę do widza. Przekaz jest jasny: pies i człowiek jako istoty spowinowacone duchowo, najbliżsi przyjaciele. Historia psa Dżoka zyskała status legendy miejskiej. Dżok, czarny kundelek, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, czekał wiernie na swojego opiekuna przez niemal rok. Dopiero po tym czasie pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce, p. Marii Müller. Kiedy kobieta zmarła w 1998 roku, pies uciekł i poniósł śmierć pod kołami nadjeżdżającego pociągu. Pamięć o nim wciąż pozostaje jednak żywa.

Pomniki sławnych psów

Balto – pomnik dzielnego psa rasy Siberian Husky, który dzięki odwadze i poświęceniu uratował dzieci ze swojej wioski Nome na Alasce, które zachorowały na błonicę. Balto był liderem psiego zaprzęgu posłanego do miejscowości oddalonej o 1000 km od Nome, do której dostarczono szczepionki z lekiem. Pomnik Balto stoi w Central Parku w Nowym Jorku.

pomniki sławnych psów

Pies pocztowy Owney na wystawie  w Smithsonian, w Waszyngtonie.

Bamse – (1937 – 22 lipca 1944) pies rasy Bernardyn, który zyskał miano bohaterskiej maskotki armii norweskiej w czasie II wojny światowej. Stał się symbolem norweskiej wolności podczas wojny. Naturalnej wielkości pomnik odlany z brązu został wykonany przez szkockiego rzeźbiarza Alana Herriota i odsłonięty przez księcia Yorku na Wharf Street w Montrose w dniu 17 października 2006 roku.

Barry to pies ratowniczy rasy Bernardyn, który przez większość życia służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Czworonóg miał uratować ponad 40 osób – zaginionych i zasypanych przez lawiny. Pod koniec swojego życia trafił do Berna. Po śmierci ciało zostało wypchane i spreparowane, a następnie przeniesione do hollu głównego Muzeum Narodowego w Bernie. Wykonawszy odlew gipsowy, zwłoki psa trafiły do Cimetière des Chiens nieopodal Paryża. Tam też stoi pomnik dzielnego psa.

Pomnik dzielnego psa Balto

Pomnik psa Balto w Central Parku w Nowym Jorku

Cane Tago ("Pies Tago") – pomnik Wyżła weimarskiego wzniesiony w Bolonii  we Włoszech w 1777 roku. Dzieło Luigi Acquisti, zlecone przez markiza Tommaso dè Buoi, przedstawia ukochanego psa markiza, który spadł z parapetu z radości na widok opiekuna, który powrócił z dalekiej wyprawy.

Fala (ur. 7 kwietnia 1940 – zm. 5 kwietnia 1952) był ulubionym psem prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Imię szkockiego teriera brzmiało pierwotnie Murray the Outlaw of Falahill, ale zostało skrócone do formy Fala. Czworonóg był nie tylko pupilkiem Roosvelta, ale także częścią jego wizerunku. Jego rzeźba znajduje się w Waszyngtonie, tuż obok pomnika Roosvelta.

 

Pomniki sławnych psów o podobnej historii

Fido był zwykłym kundelkiem przygarniętym przez jednego robotnika z gminy Borgo San Lorenzo. Czworonóg pokochał opiekuna całym sercem i codziennie oczekiwał jego przybycia na jednym z przystanków autobusowych. W czasie wojny miasto zostało jednak zaatakowane przez wroga i zbombardowane; właściciel Fido również stracił życie. Pies, nie mogąc poradzić sobie ze stratą, codziennie przybywał na przystanek. Przez czternaście kolejnych lat odwiedzał miejsce aż 5000 razy. Wieści o jego oddaniu i bezgranicznym przywiązaniu szybko obiegły wiejską społeczność.

Pomnik Fido został wystawiony pod koniec 1957 roku przez społeczność Luco di Mugello. Rzeźbiarz, Salvatore Cipolla, stworzył niezwykłe dzieło – świadectwo miłości i wierności, które trwają aż po kres życia.

Sławny pies Cane Tago

Pomnik Cane Tago (źródło i autor Muzeum Archeologiczne di Bologna)

Hachikō – historia Hachiko, psa rasy Akita japońska, jest w gruncie rzeczy bardzo podobna do historii włoskiego Fido. Obydwa czworonogi bezskutecznie wyczekiwały właścicieli, którzy zmarli w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych. Hachiko czekał na właściciela przez 10 lat na stacji kolejowej. Jeszcze za jego życia, w 1934 roku, odsłonięta została pierwsza figura na stacji Shibuya. W czasie II wojny światowej pomnik został wtórnie wykorzystany i przetopiony na użytek wojenny. Po wojnie, już w 1948 roku, Stowarzyszenie dla Odtworzenia Pomnika Hachikō zamówiło drugą figurę u Takeshi Ando, która został odsłonięta w tym samym roku.

George (zm. 29 kwietnia 2007) to pies rasy Jack Russell Terrier urodzony w Nowej Zelandii i pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem PDSA za obronę dzieci przed atakiem dwóch psów rasy Pit Bull. Bohaterski czworonóg zmarł w wyniku odniesionych ran. Jego brązowy pomnik stoi w Manaia w Nowej Zelandii.

Pomnik sławnego psa

Pomnik sławnego psa Bobbiego w Edynburgu

Greyfriars Bobby (ur. ok 1856.r – zm. 14 stycznia 1872) – pies rasy Skye Terrier, który czuwał przez 14 lat przy grobie swego opiekuna Johna Graya na cmentarzu w Edynburgu. Opiekun cmentarza początkowo bezskutecznie próbował pozbyć się psa, jednak po czasie zaakceptował jego obecność. Po śmieci Bobby’ego jego zwłoki spoczęły w bramie cmentarza. Mieszkańcy Edynburga, wzruszeni wiernością psa, postanowili uczcić jego pamięć. Baronowa Angelia Georgina Burdett-Coutts ufundowała granitową fontannę z posągiem Bobby'ego dłuta Williama Brody'ego. Oryginalna statua trafiła do zbiorów Muzeum Edynburga, a na rogu Edinburgh's Candlemaker Row i George IV Bridge stoi jej kopia.

Malczik (Мальчик, z j. ros. "chłopiec") (zm. 2001) był bezpańskim kundlem o czarnym umaszczeniu mieszkającym w Moskwie. Przez około trzech lat Malczik mieszkał na stacji Mendelejewskaja w moskiewskim metrze. Szybko stał się popularny wśród pracowników kolejowych i osób dojeżdżających do pracy, gdyż „oczyszczał” stację z pijaków i innych psów. Malczik zginął z rąk 22-letniej kobiety, Julii Romanowej, która dźgnęła go nożem kuchennym. Później okazało się, że Romanowa ma długą historię kryminalną i nie raz była oskarżana o okrucieństwo wobec zwierząt. Incydent wywołał falę oburzenia publicznego i zapoczątkował dyskusję o przestrzeganiu praw zwierząt. W 2007 roku władze miasta wzniosły pomnik na cześć Malczik nieopodal stacji.

Sierżant Stubby (1916 lub 1917 – 16 marca 1926 ) – najsłynniejszy pies bojowy, który uczestniczył w I wojnie światowej. Otrzymał wiele nagród i jako jedyny pies w historii został odznaczony stopniem sierżanta za wyczyny na polu bitwy.

Sławny pies bojowy

Sławny pies - Sierżant Stubby

Tagi artykułu: