Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pomsky

     Pomsky (niekiedy przedstawiany jako „Pomski”) to nowa rasa psa powstała w wyniku skrzyżowania dwóch, uznanych ras: Siberian Husky i Pomeranian (Szpica miniaturowego). O takich psach mówimy potocznie „psy hybrydy”. Przykładem hybrydy, bardzo popularnym wśród amerykańskich gwiazdek, jest Labradoodle, czyli skrzyżowanie Labradora Retrivera z Pudlem.

Po co krzyżujemy psy? Powód jest prosty: chcemy otrzymać czworonoga, który łączy w sobie najlepsze cechy dwóch różnych ras. To bardzo trudne zadanie, ale nie niewykonalne!

Wygląd psa

     Psy Pomsky powinny ważyć około połowy łącznej masy rodziców, czyli między 20 a 30 funtami. Trudno przewidzieć do jakiej wysokości w kłębie urośnie nasz pies. Ponieważ mamy do czynienia z mieszańcem, nie sposób przewidzieć także, jakie cechy fizyczne się u niego rozwiną. Niektóre ze czworonogów mają tę samą wielkości co Pomeraniany, podczas gdy inne mogą mieć takie wymiary jak husky. Większość psów występuje jednak w średnim rozmiarze i stanowi doskonałą mieszankę Pomeranianów i Husky.

    Szczeniaki Pomsky wyglądają bardzo efektownie; mają długi, bujny płaszcz oraz małe i stojące uszy, które nadają im niesamowitego wyglądu. Szczeniaki są naprawdę urocze.

Pies Pomsky

Pomsky Autor Andrea Anneser

Charakter, temperament psa Pomsky

    Osobowość Pomsky będzie odbiciem osobowości jego rodziców. Potencjalni nabywcy muszą dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć renomowanych hodowców, którzy posiadają odpowiednie suki i psy do rozrodu. Zakup psa hybrydy wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Wiele osób wybiera bowiem hodowców, którzy nie mają doświadczenia i wykorzystują do rozrodu osobniki o wątpliwych walorach genetycznych. Hodowca, przed dokonaniem wyboru przyszłych rodziców, musi poświęcić trochę czasu i poznać osobniki. Jedynie w ten sposób może ocenić osobowość i temperament tych zwierząt. Niestety, wielu hodowców chce po prostu dokonać szybkiej transakcji bez przeprowadzenia weryfikacji rodowodów czworonogów.

   Powszechnie przyjmuje się, że Pomsky są inteligentne i bardzo szybko uczą się nowych komend. Oczywiście jest to bardzo ogólny wniosek, niemniej sprawdza się w przypadku większości czworonogów. Psy Pomsky chętnie biorą udział w grach i wspólnych zabawach z właścicielami. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do domu dwóch Pomsky – psy będą się wówczas uzupełniać i staną swoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Szczeniak Pomskiego

Szczeniak Pomsky Autor Natalie Reide

Pielęgnacja Pomsky

   Pomsky jest podatny na problemy stomatologiczne i gromadzenie się płytki nazębnej, co może prowadzić do utraty zębów. Właściciele muszą pamiętać o corocznym czyszczeniu zębów psa u weterynarza.

Średni koszt zakupu szczeniąt waha sie od 2500 do 3500 Dolarów. Cena może wzrosnąć kiedy chcemy szczeniaka z niebieskimi oczami, szczeniaka małych rozmiarów lub szczeniaka z dłuższym włosem. Źródło pomskypups Topeka w stanie Kansas.

 

Psy hybrydy. Pozostałe rasy psów hybrydowych:

Beaglier to krzyżówka psa rasy Beagle oraz Cavalier King Charles Spaniela. W wyniku skrzyżowania dwóch ras powstał czworonóg o bardzo łagodnym usposobieniu, oddany człowiekowi i zawsze skłonny do zabawy.

Cockapoo, Spoodle, Cockerpoo powstały w wyniku połączenia Pudla i Cocker Spaniela.   

Goldendoodle to krzyżówka Pudla i Golden Retrievera.  

Rasa psa hybrydy Pomsky

Pies Pomsky Autor Andrea Anneser

Labradoodle: połączenie Pudla i Labradora Retrievera. Powszechnie uznaje się, że Labradoodle to psy dla alergików. Zwierzęta nie zrzucają włosa.  

Lurcher to psy powstałe w wyniku skrzyżowania psów pasterskich, terierów oraz psów w typie collie. Hodowcom bardziej zależy na uzyskaniu psów o określonym temperamencie i użytkowności aniżeli wzorcowym wyglądzie. Typowy Lurcher jest szybszy niż Collie i łatwiejszt w prowadzeniu niż terier.

Mal-shi, czyli połączenie Maltańczyka i Shih-Tzu to pies aktywny, energiczny i zawsze skłonny do zabawy. Uwielbia zabawy. Doskonale nadaje się do mieszkania w mieście, gdyż jest bardzo mały i ma ograniczone zapotrzebowanie na ruch.

Puggle: krzyżówk Beagle i Puga (Mopsa).   

Schnoodle – Pudel i miniaturowy lub standardowy Sznaucer.

Shih-poo, PooshihShih Tzu oraz Pudle. Dzięki temu połączeniu otrzymaliśmy psa towarzyskiego i bardzo żywiołowego.

Tagi artykułu: