Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pomysły na zabawę z psem

Każdy pies uwielbia zabawy ze swoim ukochanym właścicielem, cieszy się ze spędzania wspólnie czasu. Taka zabawa może być też wspaniałą nauką oraz sposobem na aktywne spędzanie czasu. Wtedy łączymy przyjemne z pożytecznym, ponieważ każdemu zwierzakowi potrzebny jest ruch (najlepiej na świeżym powietrzu). Jeśli nie zapewnimy mu wystarczająco dużo aktywności pies pełen frustracji i niespożytej energii będzie biegał za kotami, dziećmi czy rowerzystami. Pamiętajmy, żeby wyraźnie wyznaczać granice, aby nasz pupil wiedział, że to mu ustalamy zasady. Na przykład szczeniakowi nie powinniśmy pozwalać na gryzienie naszych rąk czy nóg. Także to my powinniśmy inicjować zabawę, a nie odwrotnie. W ten sposób pies uczy się uznawania autorytetu swojego pana.

 

Poniżej zebraliśmy pomysły na zabawy z psem.

Bieganie za piłką

Praktycznie każdy pies uwielbia aportować. Zabierz psa na zielony teren na przykład za miastem i rzucaj mu piłkę, patyk lub fresbee zachęcając do tego, aby przynosił je z powrotem do ciebie. Pamiętaj, że piłka nie może być mała, aby pies przypadkowo jej nie połknął. Jedna z najpopularniejszych zabaw, a więc aportowanie relaksuje psa, uczy go także posłuszeństwa i wzmacnia jego kondycję fizyczną.

Pomysł na zabawę z psem w wodzie.

Jeśli pogoda dopisuje zabierz swojego pupila nad jezioro lub nad rzekę Rzucając mu piłkę lub patyk do wody, zachęcaj go do aportowania. Pies na pewno będzie zachwycony tymi orzeźwiającymi kąpielami.

Jogging z psem

Jeśli uwielbiasz bieganie, będzie to dobra zabawa nie tylko dla twojego psa. Uważaj, aby przestrzegać przepisów, szczególnie w miejscach, które są zatłoczone i znajdują wzdłuż dróg komunikacyjnych. Na początku, aby nauczyć psa posłuszeństwa możesz trzymać go na lince, smyczy lub specjalnej uprzęży do biegania.

„Berek”

Świetną zabawą na przykład w lesie będzie gra nazywana „berek”. Najpierw sam spróbuj dogonić psa, a potem zachęć go, żeby pobiegł i spróbował złapać ciebie. Uda się to, dzięki instynktowi, który mają psy – prawie zawsze podążają za uciekającym obiektem.

Zabawa „w chowanego” z psem

Jedna z osób musi schować się na przykład za drzewem lub za wysoką górką, a druga wydać psu komendę „szukaj”. Po odnalezieniu danej osoby należy nagrodzić psa smakołykiem.

Przeciąganie liny z psem

Aby pies mógł dobrze wykorzystać swoją niespożytą energię możesz pobawić się z nim w przeciąganie liny. Wystarczy kawałek sznurka z węzełkiem lub piłką. Oczywiście zachowaj umiar i bądź delikatny, aby nie naruszyć zębów swojego ulubieńca. Jeśli zabawa będzie przebiegała zbyt gwałtownie zakończmy ją stanowczym „nie”.

Walka o zdobycz z psem

Najlepiej z psem bić się na przykład o starą rękawiczkę czy kijek. Nasz ulubieniec będzie szarpał, warczał i będzie chciał go nam wyrwać, a następnie uciec z upolowaną zdobyczą. Taka zabawa jest także ważna z punktu widzenia psychologicznego, ponieważ pies odreagowuje w ten sposób swoją chęć do walki. Zwycięzcą tej walki zawsze musi zostać człowiek.


  • Rzucanie zabawki

  • Gorące lato

  • Zabawa z piłką

Kopanie dołków

Pozwól psu na kopanie w ziemi, ale wcześniej upewnij się czy nie ma w nich niebezpiecznych przedmiotów na przykład szkła czy metalu. Jesienią pies może także szukać ukrytych przedmiotów w liściach, a z kolei zimą w śniegu. Po zabawie dokładnie obejrzyj łapy swojego podopiecznego, sprawdź czy się nie zranił.

Pomysły na zabawy z psem w ogrodzie.

Jeśli dysponujemy domem bądź mieszkaniem z ogrodem zbudujmy dla psa tor przeszkód. Na przykład do zrobienia prowizorycznego tunelu możemy wykorzystać kartony.

Zabawki dla psa

Rzucając zabawkę psu zachęcisz go do zabawy, a dzięki temu wzmocnisz jego instynkt chwytania i gonienia. Przyda się to do aportowania. Chowaj zabawki przed psem, zachęcając go do tropienia i odnalezienia. Istnieje wielki wybór zabawek, które zostały zaprojektowane specjalnie dla psów: piłki i sznury do rzucania i aportowania, zabawki do chowania i tropienia. Te przedmioty zapewnią mu zajęcie na długie godziny. Gryzaki muszą mieć odpowiednią wielkość dla danego psa. Dajmy mu je tylko, wtedy gdy mamy psa pod nadzorem. Koniecznie kup: piłki i zabawki z zagłębieniem do nadziewania przysmakami, na przykład twarogiem lub masłem orzechowym z sucharkami dla psów. Dla psów o mocnych szczękach, a więc dla terierów i sznaucerów wybieraj trwałe zabawki, ponieważ w innym przypadku będą się szybko niszczyć. Nigdy nie dawaj psu kruchych patyków i prawdziwych kości, ponieważ mogą się rozszczepić i uszkodzić mu pyszczek. Nie pozwalaj także na gryzienie starych butów, czy ubrań, ponieważ zwierzę może stwierdzić, że wolno mu gryźć także wszystkie inne.

Z jakiego materiału powinny być zrobione zabawki?

Dla szczeniąt odpowiednie będą zabawki wełniane. Natomiast dla starszych zwierzaków piłki z twardej gumy.

Własnoręcznie zrobionymi zabawkami mogą być kartonowe pudła mające w środku szeleszczący papier gazetowy. Może to być także piłka do tenisa nawleczona na sznurek. Pies chętnie pobawi się także zawiązanym w supełki szalikiem czy starą maskotką. Kiedy nasz pies zostaje sam w domu do kawałka materiału możemy wsadzić smakołyki, umili mu to samotnie spędzony czas.

Kiedy jest najlepszy czas na zabawy z psem?

Istotne jest ustanowienie specjalnych pór, w których będziesz miał czas i ochotę na zabawę.

Najważniejsze, abyśmy nigdy nie zmuszali psa do zabawy. Musi mu się ona kojarzyć tylko z czymś dobrym i radosnym. Dbajmy też o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Istotne jest, aby rodzaj, długość i intensywność zabawy dostosowywać do zdrowia i wieku psa.

 

Z biegiem czasu każdy właściciel wynajduje swoje pomysły na zabawy z psem. Wyżej wymienione mogą być źródłem inspiracji.

Tagi artykułu: