Udostępnij ten artykuł.

Popękane poduszki łap u psa - jak chronić opuszki łap u psów?

Pękające poduszki łap u psów są dość częstą dolegliwością nasilającą się w okresach zimowym i letnim. Część właścicieli lekceważy ten problem, uznając, że to normalna reakcja organizmu na ostre mrozy lub wysokie temperatury. Warto jednak pamiętać, że o ile zdrowe opuszki psa są lekko popękane przez prawie cały czas – na skutek zużywania się w trakcie chodzenia i biegania po twardych asfaltowych nawierzchniach – o tyle permanentne rany mogą powodować duży dyskomfort i skutecznie zniechęcić nasze psy do jakiejkolwiek aktywności.

Popękane poduszki łap u psa – czynniki ryzyka

Nadmierne ścieranie i chodzenie po różnych nawierzchniach.
Zimą poduszki pękają, gdyż nawierzchnie często posypywane są solą, która – wraz z wilgocią – drażni skórę łap zwierzęcia.

posypywanie solą chodnika

sól na chodnikach szkodzi psim łapom

Co więcej nagła zmiana temperatury podłoża wpływa na powstawanie mikroran na spodniej części łap psa. W wypadku psów o długim włosie do sierści między palcami może przyczepiać się śnieg, który formuje się w twarde kulki lodu raniące łapki i powodujące trudności z chodzeniem. Latem, kiedy asfalt jest mocno rozgrzany, do niszczenia poduszek przyczynia się także różnica temperatur.
Opuszki mogą pękać także na skutek mechanicznego uszkodzenia, np. po nadepnięciu na szkło lub inny ostry przedmiot. Najczęściej łatwo je rozpoznać, gdyż rana jest typowa i występuje krwawienie.

Poduszki psa mogą uszkadzać także niektóre substancje chemiczne, np. nawozy, płyny do mycia podłóg czy preparaty do czyszczenia dywanów. Jeżeli zaobserwujemy pojawienie się jakichkolwiek zmian w obrębie łap psa, warto sprawdzić, czy nie powstały na skutek kontaktu z domowymi detergentami. W przypadku podejrzenia, że pies wszedł w substancję chemiczną o bardzo żrącym działaniu, należy koniecznie udać się do lekarza weterynarii.

popękane poduszki łap u psa

przecięty opuszek u psa

Pękające opuszki łap u psa – Alergie i Choroby

- Pęknięcia poduszek mogą być także wywołane alergiami pokarmowymi, które  objawiają się świądem. Pies, chcąc sobie ulżyć w cierpieniu, zaczyna podgryzać łapy, co jedynie zaognia sytuację i prowadzi do pękania skóry opuszek i powstawania ran.

- Odchodzące poduszki łap mogą być objawem nosówki potocznie nazywanej „chorobą twardej łapy”. Schorzenie objawia się twardnieniem, a następnie pękaniem poduszek łap.

- u pewnych ras stwierdzono genetyczne predyspozycje do powstawania niedoborów cynku. Do grona nieszczęśliwców zaliczamy m.in. owczarki niemieckie, pudle, dogi niemieckie, pointery oraz samojedy.

- starsze psy dość często chorują na hyperkeratozę, czyli nadmierne rogowacenie naskórka oraz jego zgrubienie. Do pękania opuszek dochodzi na skutek zwiększonej produkcji keratyny.

Jak poznać, że nasz pies ma popękane opuszki łap?

Typowymi objawami popękanych opuszek łap u psa są:

  • nagła kulawizna – pies może utykać na jedną łapę bądź naprzemiennie na wszystkie.
  • bolesność spodniej części łap, zwiększona wrażliwość na dotyk.
  • pęknięcia na powierzchni poduszek łap; chropowatość.
  • stan zapalny pojawiający się w okolicy poduszek.
  •  przestępowanie z łapy na łapę oraz częste przystawanie w czasie spacerów.
  • lizanie lub gryzienie łap.

Najbardziej wyraźnym objawem jest rzecz jasna piszczenie i skamlenie. Jeżeli zaobserwujemy, że nasz pies bardziej niż zwykle interesuje się swoimi łapami, nie powinniśmy tracić czasu i natychmiast zgłosić się do lekarza.

popękane poduszki łap u psa opatrzona łapa u mopsa

Profilaktyka

Każdy rozsądny właściciel wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli chcemy, aby nasz pies pozostawał w dobrym zdrowiu, a spacery były dla niego wyłącznie przyjemnością, powinniśmy zainwestować w specjalistyczne środki ochronne i dbać o odpowiednie natłuszczenie skóry łap. Dobrymi środkami natłuszczającymi są także: oliwa z oliwek, wazelina oraz maść z witaminą A. W przypadku gdy opuszka jest poraniona, należy zabezpieczyć łapę rivanolem i założyć skarpetkę, a  na nią worek foliowy, który ochroni przed przemoknięciem opatrunku. Samodzielne leczenie nie jest jednak wskazane w przypadku mocnego poranienia łap.
W okresie zimowym zaleca się profilaktyczne opłukiwanie łap psa w wodzie po spacerze w celu usunięcia soli i innych substancji, które mogą podrażnić skórę.

wazelina ochronna na popękane poduszki łap u psa

wazelina ochronna na popękane poduszki łap u psa

Buty dla psa

Buty dla psa to wydatek rzędu 50-150 zł. Jeżeli nie chcemy wydawać kroci na obuwie warto pomyśleć  o zakupie sportowych butów wykonanych z syntetycznej skóry i poliestru z antypoślizgowym profilem od Sports & Protection Boots. Obuwie ochronne zmniejsza ryzyko zakażeń po skaleczeniach i wspiera proces leczenia się rany, chroniąc ją przed zanieczyszczeniem. Buty można zakładać psu nie tylko w okresie zimowym, ale także w ciepłych okresach w roku  - zwłaszcza jeżeli poruszamy się po obszarze kamienistym lub szutrowych szlakach.
Wybierając odpowiednie obuwie dla psów, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na rodzaj materiału, z którego zostało wykonane. W przypadku butów dla psów najlepiej sprawdzi się miękki i giętki poliester zapewniający oddychanie i pełną wygodę użytkowania. Podeszwy z profilem Thermoplastic Rubber gwarantują  z kolei doskonałą przyczepność na niepewnym podłożu. Zapięcie na rzepy umożliwia perfekcyjną regulację i doskonałe dopasowanie do łapy psa.


buty chroniące opuszki łap psa podczas zimy przed solą i zimnem

buty dla psa z kożuszkiem

Oczywiście, nawet najlepszej jakości obuwie dla psa, może okazać się nietrafionym wydatkiem. Większość psów nie toleruje bowiem butów i już po kilku krokach stara się zdjąć je z łap. 
W kolejnym artykule postaramy się przedstawić Państwu kilka sposobów na przyuczenia czworonogów do noszenia obuwia.

Tagi artykułu: