Udostępnij ten artykuł.

Poradnik tresera: Jak tresować psa?

Tresura psa wymaga od właściciela odpowiedniego podejścia szkoleniowego, wiedzy i przede wszystkim doświadczenia. Każdy pies – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z niewielkim Yorkiem, czy z Bernardynem – powinien zostać odpowiednio przeszkolony.

Zanim przejdziemy do tematu tresury, warto uświadomić sobie kilka spraw.
Kupno czworonoga jest bardzo łatwym zadaniem, niemniej niesie za sobą pewne konsekwencje.  Aby ułatwić sobie zadanie, należy wybrać psa, który pasuje do naszego stylu życia. Wiele osób decyduje się na kupno psów, które są "kobiece", "zabawne" lub ładne.

Nie jest to jednak dobry sposób na wybór zwierzaka. Pies, w zależności od rasy, może przeżyć nawet 15 lat. Temperament psa musi zatem być pokrewny naszemu temperamentowi. Osoby, które preferują bierny odpoczynek, nie powinny decydować się na psa, który potrzebuje dużo aktywności. Zrobią wówczas krzywdę i sobie, i zwierzęciu. Większość przypadków nadwagi u psów jest spowodowana nieprawidłowymi działaniami ze strony właściciela. Psy przekarmiane i mało aktywne tyją! Jeżeli pozbawimy je możliwości ruchu, może to skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Tyle o wyborze psa. Przejdźmy teraz do tematu tresury.

Porady jak tresować psa:

1) Poświęć na szkolenie 10-15 minut każdego dnia. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to zbyt mała ilość czasu,  aby szkolić psa.  W rzeczywistości jednak to wartość optymalna. Pies nie będzie w stanie skupić się na wykonywaniu czynności przez dłuższy.  

2) Ustal, kto w rodzinie będzie trenerem. Psy to zwierzęta stadne, które muszą posiadać swojego przywódcę. Zwierzę może mieć tylko jednego lidera. Ustal, kto będzie odpowiedzialny za szkolenie psów i nie pozwól nikomu  innemu wtrącać się do procesu szkoleniowego.

3) Nadaj psu imię, które jest praktyczne, krótkie i ekspresyjne. Eksperci twierdzą, że imię psa powinno kończyć się samogłoską, gdyż dzięki temu jest bardziej wyraziste i łatwiej zapamiętywane przez psa. Imię psa wypowiadamy przy każdej nadarzającej się okazji: kiedy głaszczemy go, podczas karmienia i w czasie zabawy. Imienia nie należy wypowiadać w czasie procesu szkoleniowego, gdyż pies może skojarzyć brzmienie imienia  z wykonywanym poleceniem. Imienia używamy jedynie wówczas, gdy chcemy zwrócić uwagę psa. Pies musi automatycznie kojarzyć pewne zależności – po wypowiedzeniu imienia pies musi odwrócić głowę w stronę właściciela.  

4) Włącz do szkolenia członków rodziny. Nie chodzi rzecz jasna o aktywne szkolenie czworonoga, ale przestrzeganie pewnych reguł. Jeśli chcesz nauczyć psa, aby nie skakał na ludzi, powiadom o tym swoich bliskich. Co z tego, że w czasie szkolenia będziemy zwalczać nieprzyjemne nawyki, skoro tuż po jego zakończeniu, pies zacznie skakać na innych członków rodziny?

5) Zaplanuj szkolenie. Pierwsze ćwiczenie szkoleniowe powinno dotyczyć spania czworonoga w legowisku. Większość właścicieli pomija ten etap szkolenia, co skutkuje dość nieprzyjemnymi konsekwencjami. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby pies wchodził w nocy na łóżko i wygodnie układał się z nami do snu.

6) Tresura psa powinna być kompleksowa i dotykać wszystkich dziedzin życia. Jedną z najważniejszych lekcji jest nauka chodzenia na smyczy. Twój pies powinien zrozumieć, że  wyjście na spacer determinuje założenie smyczy.

jak tresować psa poradnik

7) W czasie trzeciej lekcji pies powinien zapoznać się z komendą "Stop" (lub jakąkolwiek inną komendą, którą chcesz używać jako polecenie dla zatrzymania psa). Przyswojenie polecenie jest bardzo ważne, gdyż może uratować życie psa. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy pies pędzi w stronę ruchliwej ulicy, bądź zaczyna „startować” do czworonoga większego od siebie.

8) Tresura psa nie jest procesem jednolitym. Należy pamiętać, że psy mają różne temperamenty. Różne rasy uczą się w różnym tempie – nie możemy winić psa, że nie zrozumiał jakiejś komendy. Być może to my nie potrafimy uczyć? Niektóre psy są uparte i niechętnie wykonują polecenia. Inne po prostu stają na głowie, aby nas zadowolić.

 

9) Zawsze nagradzaj sukcesy i pozytywne zachowania. Na początku możesz nagradzać psy smakołykiem, niemniej wraz z upływem czasu rób to coraz rzadziej. Pies nie może identyfikować pozytywnego zachowania ze smacznym chrupkiem czy kostką. Kiedy zauważysz, że pies coraz chętniej i pewniej wykonuje czynności, nagradzaj go poklepaniem po grzbiecie czy pogłaskaniem po głowie.

10) Zawsze kończ swoje codzienne treningi pozytywnym akcentem. Twój pies będzie wówczas dobrze nastawiony do szkolenia i  nie będzie traktował lekcji jak przykrego obowiązku. Kiedy trening się skończy, daj mu drobny "smakołyk" lub ciasteczko w nagrodę. Jeśli pies szczeka na ciebie,  ignoruj go przez 30 sekund, a jeżeli zbastuje, nagrodź go. Jeśli pies skacze na ciebie i nie chce przestać, powiedz stanowczym głosem „Nie” i odsuń go od siebie. Bardziej radykalne teorie głoszą, że warto ugryźć psa w ucho.

Porady ogólne jak tresować psa

  1. Bądź konsekwentny. Organizuj regularne ćwiczenia. Poświęcaj psu minimum 10-15 minut na szkolenie każdego dnia.
  2. Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Jeden pies może uczyć się wolniej, inny szybciej. Wszystkie psy są jednak podatne na szkolenie.
  3. Nie pozwól, by Twój pies robił coś złego zbyt wiele razy, ponieważ wejdzie mu to w nawyk.
  4. Kiedy pies opanuje polecenia głosowe, należy rozważyć dodanie sygnałów ręcznych do komendy. Dzięki temu gdy pies nie usłyszy sygnału, to może go chociaż zobaczyć.

Tagi artykułu: