Udostępnij ten artykuł.

Portret psa

Bezpośrednie namalowanie portretu psa jest sprawą niezwykle trudną, a praktycznie rzecz biorąc niemożliwą. Zwierzę musiałoby, bowiem pozostawać w jednej pozycji przez dłuższy czas i wykonywać wszystkie polecenia malarza. Trudno się, zatem dziwić, że większość malarzy korzysta z medium pośredniego, jakim jest zdjęcie, albo ilustracja psa.

Jak sfotografować psa?

Portret obraz psa namalowany na podstawie fotografii jest dużym ułatwieniem zarówno dla malarza jak i dla właściciela. Ważne jest jednak, aby zdjęcie możliwie jak najdokładniej oddawało wszystkie cechy fizyczne zwierzęcia. Przed wykonaniem zdjęcia należy przygotować psa i wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Wypoczęty i zdrowy pies stanie się wspaniałym obiektem dla fotografa. Pamiętajmy także, że nie jest sztuką wykonać zdjęcie psa rasowego.

Psy rasowe są fotogeniczne z samej natury rzeczy i wyglądają olśniewająco w niemalże każdej sytuacji.

Sprawa jawi się o wiele gorzej, jeżeli właściciel zażyczy sobie, aby malarz wykonał obraz psa - kundelka. Uroda kundelków jest trudna do opisania; każdy pies wygląda, bowiem nieco inaczej, co determinuje trudności w uwiecznieniu go na płótnie. Z tego też powodu właściciel powinien zatroszczyć się o przeprowadzenie profesjonalnej sesji zdjęciowej, która stanie się niejako inspiracją dla malarza. W czasie sesji nie należy dążyć do tego, aby uchwycić sztuczne piękno kundelka. Wszelkie nienaturalne i niewłaściwe dla zwierzęcia pozy są niedopuszczalne.

Portret psa rasy Maltańczyk

Portret psa Maltańczyka, fot. Patricia Lazar

Pamiętajmy, że portret ma przedstawiać psa, takim, jakim jest w rzeczywistości. Wszelkie odchylenia od normy są bardzo źle widziane i zupełnie niepotrzebne.

Warto, aby przed rozpoczęciem prac malarskich, „psi artysta” mógł zapoznać się ze swoim małym podopiecznym. Malarz powinien dokładnie wiedzieć, kogo maluje i jak ten „ktoś” zachowuje się, na co dzień.

Malarz, przed wykonaniem zlecenia, powinien zapytać właściciela, jakie cechy zwierzęcia powinny zostać uwidocznione na obrazie. Jeżeli pies jest aktywny i żwawy, może zostać uwieczniony na tle lasu, łąki czy parku. Jeżeli jednak czworonóg nie lubi się ruszać i całe dnie leży na kanapie, nie warto zmieniać na siłę jego natury i wprowadzać elementów, które są nieadekwatne do jego zachowania. Każdy pies jest indywidualnością i tak powinien być traktowany.

Portrety psów i właścicieli

Wspólny portret psa i właściciela może stanowić wielką pamiątkę - szczególnie, jeżeli czworonóg zejdzie z tego świata i pozostaną po nim jedynie wspomnienia. Dobrze wykonany portret czworonoga powinien przypominać czarno białe zdjęcie i sprawiać bardzo naturalne wrażenie.

sweet focia z psem miniaturką

Znalezienie osoby, która potrafi wykonać dobry obraz psa jest naprawdę bardzo trudnym zadaniem. Cena za usługę nie powinna przekraczać 500 zł- wszystko zależy oczywiście od klasy osoby wykonujące portrety oraz jej umiejętności. Oczywiście, nie wszystkie portrety, które zostały ocenione jako ładne i efektowne, muszą się nam podobać. Aby nie rozczarować się wynikiem końcowym, warto poprosić artystę o pokazanie przykładowych prac. Dopiero po przejrzeniu portfolio można zastanowić się nad skorzystaniem z jego usług.

Portrety psów są powszechnie wykonywane w Stanach Zjednoczonych, co chyba nikogo nie dziwi, gdyż tamtejsi właściciele są bardzo przywiązani dla swoich pupili i traktują je niemalże jak członków rodziny. Malowanie portretów i sesje fotograficzne zwierząt należą do swoistego standardu i są wykonywane powszechnie. Wśród malarzy i fotografów znajdziemy masę specjalistów, którzy operują w niszy zoologicznej i profilują się na wykonywanie zdjęć i portretów psów.

Tagi artykułu: