Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Portugalski pies dowodny

Historia

Portugalskie psy dowodne to rasa psów pracujących wywodząca się z portugalskiego rejonu Algarve. W Portugalii rasa nosi nazwę Cao de Água, bądź Cao de Água Algarvio. Cao de Agua de pelo Ondulado jest nazwą nadaną odmianie o falistych włosach , a Cao de Agua de pelo Encaracolado to nazwa odmiany o włosach kręconych.

Portugalski pies dowodny jest dość rzadką rasą. W Polsce występuje zaledwie kilkanaście osobników podobnie zresztą jak w pozostałych rejonach Europy, nie licząc Wielkiej Brytanii. Niektórzy hodowcy twierdzą, że sierść psa jest hipoalergiczna. Jest w tym z pewnością nieco prawdy, gdyż psy prawie wcale nie linieją i tym samym nie narażają właściciela na bezpośredni kontakt z sierścią.

Portugalski pies wodny rasa psa

Portugalski pies wodny Decker Cropped, fot. Suz&Jan

Wygląd

Portugalski pies wodny to średniej wielkości pies w typie myśliwskim o linii profilu lekko wklęsłej aż po prostą. Mocny i dobrze umięśniony. Mięśnie powinny być szczególnie dobrze rozwinięte. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu, gdzie długość tułowia jest równa wysokości w kłębie. Stosunek wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej wynosi 2:1; stosunek długości czaszki do kufy wynosi 4:3.
    Głowa o dobrych proporcjach, duża i szeroka. Czaszka widziana z boku trochę dłuższa niż kufa. Wysklepienie bardziej zaznaczone z tyłu. Guz potyliczny wyraźnie zaznaczony. Kość ciemieniowa widziana z przodu wysklepiona z lekkim zagłębieniem po środku. Bruzda czołowa przedłuża się strzałkowo do 2/3 kości ciemieniowej, łuki brwiowe zaznaczone. Stop dobrze zaznaczony, położony nieco dalej z tyłu niż wewnętrzny kąt oka. Nos szeroki, nozdrza dobrze rozwarte i dobrze pigmentowane; czarny u psów o umaszczeniu czarnym, białym i czarno-białym, u psów o umaszczeniu brązowym nos brązowy. Kufa u podstawy szersza niż z przodu przy nosie. Wargi grube, szczególnie z przodu, kącik ust niewidoczny. Śluzówka pigmentowana na czarno, u psów o umaszczeniu brązowym – na brązowo. Szczęki mocne, zęby ustawione w zgryzie nożycowym lub cęgowym. Oczy średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione i  lekko skośne. Źrenica koloru czarnego lub brązowego. Delikatne powieki mają czarne brzegi, u psów o umaszczeniu brązowym – brązowe. Niewidoczna trzecia powieka. 

psy portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny

   Uszy  osadzone powyżej linii oczu, przylegające do głowy, tylny brzeg ucha powinien być nieco uniesiony, o kształcie serca, cienkie. Koniuszek ucha nie sięga dalej niż do brzegu krtani. Szyja prosta, krótka, zaokrąglona, umięśniona, noszona swobodnie, osadzona harmonijnie w tułowiu, bez podgardla. Kłąb szeroki, niewystający. Grzbiet prosty, krótki, szeroki i dobrze umięśniony. Lędźwia krótkie, dobrze osadzone w zadzie, który jest proporcjonalny do tułowia. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, sięgająca do łokci. Ogon niekopiowany, u nasady gruby, zwężający się ku końcowi. Kończyny przednie mocne i proste; pionowo ustawione. Dopuszcza się nieznacznie nachylenie ustawienie śródręcza.

Ramię mocne, średniej wielkości, równoległe do środkowej osi tułowia. Łapy przednie okrągłe i płaskie, o mało wysklepionych palcach średniej długości. Preferowane czarne pazury, ale dopuszcza są także białe, pręgowane lub brązowe. Pazury nie powinny dotykać ziemi.  Kończyna tylna prosta, bardzo umięśniona. Zad mocny, bardzo zaokrąglony. Udo mocne, średniej długości; dobrze umięśnione. Staw skokowy mocny. Skóra delikatna, luźna, nie bardzo napięta, śluzówka powinna być raczej pigmentowana. Większość Portugalskich psów wodnych jest całkowicie czarna, czarno-biała lub brązowa. Incydentalne mogą wystąpić białe plamy na klatce piersiowej i łapach. Ogólnie rzecz biorąc, biel jest najrzadziej spotykanym kolorem umaszczenia u Portugalczyków, zaś czerń z białymi znaczeniami na brodzie i klatce piersiowej jest najczęściej spotykaną kombinacją kolorów.   Portugalski pies dowodny może mieć zarówno kędzierzawą jak i falistą sierść - częściej spotykamy jednak odmianę kędzierzawą.

portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny

Suki mierzą średnio od 43 do 52 cm wysokości w kłębie. Idealna 46 cm.Samiec mierzy od 50 do 57 cm. Idealna 54 cm. Waga dorosłego psa waha się w granicach 19–25 kg. Suka jest lżejsza i waży od 16 do 22 kg.

 Zdrowie i Pielęgnacja

     Dbałość o sierść zwierzęcia może stanowić nie problem, gdyż włos rośnie w bardzo szybkim tempie i należy pamiętać o jego regularnym podcinaniu. Jest to szczególnie istotne również ze względów zdrowotnych; włos nachodzi bowiem często na oczy i utrudnia psu widzenie, co może prowadzić do podrażnienia spojówek i poważniejszych dolegliwości. Jeżeli włos jest zbyt sztywny i gęsty, podrażnia również skórę zwierzęcia, co może prowadzić do pojawiania się wszelkiego rodzaju stanów zapalnych i zmian skórnych. Z tych powodów psy muszą być przycinane co dwa miesiące, a powłoka matowa co drugi dzień. Psy nie są polecane osobom, które nie mogą sobie pozwolić na ponoszenie znacznych wydatków związanych z ich strzyżeniem i czesaniem. Część właścicieli wykonuje podstawowe zabiegi w domu, jednakże prawidłowe wyczesywanie martwego włosa i układanie sierści jest możliwe jedynie przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Zad, kaganiec, nasada ogona i dolne partie nóg powinny być dokładnie wygolone, co jest o wiele bardziej funkcjonalne i nie generuje problemów z wyczesywaniem kołtunów. Lwie cięcie umożliwia psom łatwiejsze przemieszczanie się i poruszanie w środowisku wodnym.


  • Portugalski pies wodny

  • Szczeniak PPD

  • Portugalski pies wodny

Psy nie cierpią z powodu typowych przypadłości zdrowotnych. Najczęstszymi schorzeniami są: dysplazja, zaćma, kardiomiopatia, ślepota i głuchota.

Temperament

Psy mają silny instynkt terytorialny – bronią swojego domu i nie pozwalają się nikomu do niego zbliżyć. Mają niezwykle donośny głos, który odstrasza potencjalnych włamywaczy. Niestety, szczekanie jest również jedną z ich największych wad. W czasie zabawy głośno manifestują swoje zadowolenie, co może być bardzo uciążliwe dla innych osób.

Portugalskie psy dowodne są niezwykle energiczną rasą, która ceni sobie wszelką aktywność fizyczną. Z tego też powodu są doskonałymi psami dla osób, które lubią częste wypady za miasto i pragną pozyskać towarzysza w uprawianiu sportów. Psy są kochające, niezależne, inteligentne i łatwo poddają się tresurze. Uczą się bardzo szybko, cieszą się ze szkolenia, i mają dobrą pamięć do nazw obiektów. Generalnie przyjazne dla obcych, niemniej potrzebują wystarczająco dużo czasu, aby się do nich zbliżyć i przekonać do intencji. PPD są niezwykle przywiązane do swojego właściciela, w związku z czym usilnie szukają z nim kontaktu i nie mogą pozostawać przez dłuższy czas w odosobnieniu. Nie sprawiają problemów wychowawczych; jedyną, istotną wadą tej rasy jest nadmierna ekspiacja emocji. Psy potrafią skakać i witać się z każdym, nowopoznanym człowiekiem.

portugalski pies dowodny na wystawie psów rasowych

Portugalski pies dowodny

Ciekawostka

Portugalski pies dowodny zyskał na popularności dzięki wyborowi tej właśnie rasy przez prezydenta USA Baracka Obamy który posiada dwa takie pieski o imieniu Bo i Sunny.

słynne psy Baraca obamy

Psy Baracka Obamy Bo (po lewej) i Sunny Autor Pete Souza

Wysokość: Suki mierzą średnio od 43 do 52 cm wysokości w kłębie. Idealna 46 cm. Samiec mierzy od 50 do 57 cm. Idealna 54 cm.

Waga: Waga dorosłego psa waha się w granicach 19–25 kg. Suka jest lżejsza i waży od 16 do 22 kg.

Umaszczenie: Większość Portugalskich psów dowodnych jest całkowicie czarna, czarno-biała lub brązowa. Incydentalne mogą wystąpić białe plamy na klatce piersiowej i łapach. Ogólnie rzecz biorąc, biel jest najrzadziej spotykanym kolorem umaszczenia u Portugalczyków, zaś czerń z białymi znaczeniami na brodzie i klatce piersiowej jest najczęściej spotykaną kombinacją kolorów.

Pielęgnacja: Psy wymagają systematycznej pielęgnacji i podcinania sierści. Jako że sierść rośnie w bardzo szybkim tempie należy pamiętać o jej regularnym podcinaniu – średnio co dwa miesiące. Czesanie powinno odbywać się kilka razy w tygodniu.

Zdrowie: Najczęstszymi schorzeniami są: dysplazja, zaćma, kardiomiopatia, ślepota i głuchota.

Rodzina: psy są doskonałymi towarzyszami życia dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Portugalczyki potrafią pokochać swojego właściciela miłością bezgraniczną i bezwarunkową. Doskonale radzą sobie z małymi dziećmi i szukają kontaktu z każdym, nowopoznanym człowiekiem.

Pochodzenie: Portugalia

Użytkowość: Pomocnik rybaków, aporter i pies do towarzystwa

Inne nazwy : Cão de água Português, Portuguese water dog.

Przeciętna cena szczeniąt z rodowodem to koszt 4000 złotych. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 3, nr wzorca 37. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: