Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Posokowce, typowe psy myśliwskie wyczulone na posokę

Psy z sekcji posokowców zaliczają się niezwykle czujnych i inteligentnych psów myśliwskich. Nazwa posokowców nawiązuje do ich wyczulonego węchu na posokę, inaczej krew zwierzęcą. Posokowce psy z wielką dokładnością potrafią wskazać martwą lub krwawiąca zwierzynę. Dla myśliwego jest to pies-ideał.

Do posokowców zalicza się:

  1. NIEMCY - posokowce hanowerskie, posokowce bawarskie
  2. AUSTRIA - alpejskie gończe krótkonożne.

Nie są to typowe psy rodzinne. Choć z reguły są przyjaźnie nastawione do ludzi, nie są wymarzonymi towarzyszami dla dzieci. Zamiast na zabawie, skupiają się na swoich „obowiązkach”, czyli tropieniu, kopaniu i obwąchiwaniu.  Posokowiec rasa jest typowa dla psów myśliwskich.

posokowce typowe psy myśliwskie

polowanie z posokowcem

Posokowce hanowerskie

Posokowce hanowerskie to psy myśliwskie posokowce jednostronne, czyli wyspecjalizowane w jednej konkretnej czynności i do tropienia określonych gatunków zwierząt.Podczas polowań posokowce hanowerskie wykorzystuje się do tropienia postrzelonej grubej zwierzyny. W żargonie myśliwskim mówi się, że jest to tropienie „po farbie”, czyli tropienie po zapachu krwi.

Posokowce potrafią znaleźć martwą zwierzynę nawet kilka dni po oddaniu strzału. Cechują się doskonałym węchem, zwinnością ruchów, pewnością siebie i zrównoważonym charakterem. Posokowce są wierne swoim właścicielom, nie przepadają za obcymi. Są nie tylko szybkie, ale także wytrwałe. Wychowanie posokowca hanowerskiego wiąże się z intensywnymi szkoleniami. Z całą pewnością jest to pies, który potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Wychowywanie posokowca w mieszkaniu może być uciążliwe.

posokowce typowe psy myśliwskie do tropienia po farbie

posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski wygląd

Posokowiec hanowerski jest psem średniej wielkości. Jego kończyny są umięśnione i silne. Jego sierść jest krótka i błyszcząca. Znakiem charakterystycznym jego wyglądu są długie, mięsiste uszy i   lekko pofałdowana skóra wokół oczu, co nadaje mu oryginalnego wyrazu pyska.

Posokowce bawarskie

Posokowiec bawarski jest młodszym bratem posokowca hanowerskiego. Jest zwinniejszy i odznacza się lepszym węchem niż posokowiec hanowerski. Jest także od niego nieco szczuplejszy i lżejszy. Jest przydatny do tropienia dużej zwierzyny „po farbie”: sarny, dzika, jelenia. Zazwyczaj jest zrównoważony i pewny siebie, jednak stosunkowo łatwo można go rozdrażnić. Wówczas robi się agresywny. Nie jest to pies stworzony do życia w warunkach miejskich. Ceni przestrzeń i bliskość przyrody. Jest to bardzo energiczny pies, który lubi wszystko obwąchiwać, kopać w ziemi i plądrować przydomowe ogródki.

psy posokowce posokowiec bawarski

posokowiec bawarski

  • Posokowiec bawarski szkolenie

Szkolenie posokowca bawarskiego to nie lada wyzwanie. Jeżeli chce się wychować go na dobrego, czujnego i pożytecznego psa myśliwskiego lub gończego, tresurę powinno się rozpocząć w wieku pół roku. Jednak zanim w pełni wyszkolimy go na dobrego psa myśliwskiego, może to potrwać kilka lat. Ma bardzo silną osobowość, nie łatwo się podporządkowuje, lubi dominować. Nie tylko w stosunku do ludzi, ale także w stosunku do innych psów.

  • Posokowiec bawarski wygląd

Posokowce bawarskie osiągają wysokość ok. 50 cm. Ważą od 18 do 30 kg. Suki są lżejsze i mniejsze od samców. Sierść posokowca bawarskiego jest krótka, delikatna i błyszcząca na ciele, a grubsza i bardziej szorstka na kończynach. Uszy posokowca bawarskiego są długie i mięsiste. Oczy bystre i czujne. Jest łatwy w pielęgnacji, nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, choć lubi dobrze i obficie zjeść. Cechuje się także dobrą kondycją i solidnym zdrowiem.

Tagi artykułu: