Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Posokowiec hanowerski

POSOKOWIEC HANOWERSKI (Hannover’scher Schweisshund)

     Posokowiec hanowerski to rasa psów myśliwskich, która należy do grupy psów gończych, posokowców oraz ras pokrewnych w typie wyżłowatym.

Historia

     Psy pochodzą od tak zwanych Leithundów, czyli psów tropiących, które były znane już w czasach średniowiecza. Gdy pojawiła się broń palna, zmieniła się metoda polowania na grubego zwierza, a razem z nią sposób pracy posokowców, które od tego momentu szukały przede wszystkim postrzałków. W 1894 roku powstał pierwszy klub rasowy Verein Hirschmann e. V.,  który zajął się propagowaniem i hodowlą posokowców.

Wygląd

     Jest to pies średniej wielkości, proporcjonalny oraz bardzo silny. Skóra na czole lekko pofałdowana. Czaszka szeroka, rozszerzająca się ku tyłowi, płasko wysklepiona. Guz potyliczny jest słabo zaznaczony, wyraźne łuki brwiowe. Stop przeważnie mocno zaznaczony, u psów wyraźniejszy. Nos szeroki, najczęściej czarny, rzadko ciemnobrązowy; duży, szeroki, o dobrze rozwartych skrzydełkach. Grzbiet lekko wysklepiony bądź prawie prosty; wysklepiony. Zwęża się stopniowo w kierunku czoła. Kufa mocna, głęboka i szeroka, dobrze rozwinięta; stanowiąca połowę długości głowy. Wargi opadające i dobrze zaokrąglone. Uzębienie dobrze rozwinięte, bardzo mocne, proste, kompletne – 42 zęby. Zgryz nożycowy lub cęgowy. Szczęki mocno umięśnione i bardzo silne. Oczy nie za głęboko osadzone, dobrze zamykające się powieki, tęczówki ciemnobrązowe. Uszy średniej wielkości, wysoko i szeroko osadzone, gładkie bez fałd, dobrze przylegające do głowy, dolna krawędź zaokrąglona. Szyja długa i mocna; rozszerza się stopniowo w kierunku klatki piersiowej. Podgardle pełne i luźne, lekki łałok dopuszczalny. Linia tułowia długa. Kłąb dobrze zaznaczony. Grzbiet mocny. Lędźwie przy lekkiej wypukłości szerokie i giętkie. Zad szeroki i długi, lekko opadający w kierunku ogona. Klatka piersiowa głęboka i pojemna, bardziej szeroka niż głęboka. Ogon osadzony wysoko, długi i wygięty. Kończyny przednie widziane z boku są ustawione prostopadle do tułowia i proste. Łopatka płasko przylegająca, solidnie umięśniona, dobrze ukośnie ułożona. Łokieć dobrze ułożony do tyłu i przylegający. Staw nadgarstkowy szeroki, prawie prosty. Łapy mocne, okrągłe; palce dobrze wysklepione, ciasno przylegające; duże i mocne, pazury silne. Miednica szeroka i pojemna. Udo solidnie umięśnione. Staw skokowy szeroki i mocny. Łapy okrągłe, palce zwarte. Skóra gruba i luźna.

pies myśliwski posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski


      Włos krótki, gęsty, twardy, niemal szorstki. Na tylnej krawędzi ud trochę dłuższy i grubszy. Owłosienie na ogonie gęste i twarde, na spodniej części włos trochę dłuższy i grubszy. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie odcienie czerwieni jeleniej, mocniej lub słabiej pręgowane, z maską lub bez. Białe znaczenia na przedpiersiu nie są tolerowane.
Psy osiągają od 50-55 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 48 do 53 cm. Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 30-40 kg. Suki są lżejsze i ważą od 25 do 35 kg.

Choroby i dolegliwości

     Posokowiec hanowerski to pies aktywny i bardzo odporny na trudne warunki klimatyczne; nie męczy się szybko. Rasa jest narażona na dysplazję stawów biodrowych.


  • Posokowiec hanowerski

  • Posokowiec hanowerski

  • Posokowiec hanowerski

Temperament

     Posokowiec hanowerski to typowy pies myśliwski; świetnie nadaje się do pełnienia funkcji psa stróżującego. Jest bardzo energiczny, ruchliwy i zdarza się, ze całkiem nieświadomie może niszczyć rzeczy, które napotka na swojej drodze, np. w przypływie radości. Ważne! Psy są posłuszne z natury i chodzą przy nodze właściciela, nawet jeżeli nie mają nałożonej obroży i smyczy. Są bardzo skoncentrowane podczas tropienia. Potrafią porozumieć się ze swoim właścicielem, ale są nieufne w stosunku do obcych ludzi.

    Posokowiec hanowerski to pies bardzo łagodny wobec dzieci – wprost za nimi przepada. Oczywiście, każdą zabawę powinien nadzorować dorosły. Chociaż nie należy do psów agresywnych to lepiej być ostrożnym, bo nie zawsze wiadomo jak może się zachować, kiedy coś wybitnie się mu nie spodoba.
Ważne! Każdy właściciel posokowca musi przeprowadzić regularne szkolenie posłuszeństwa.

posokowiec hanowerski rasa psów

Posokowiec hanowerski

Wysokość: Psy osiągają od 50-55 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 48 do 53 cm.

Waga: Waga dorosłych psów kształtuje się w przedziale 30-40 kg. Suki są lżejsze i ważą od 25 do 35 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie odcienie czerwieni jeleniej, mocniej lub słabiej pręgowane, z maską lub bez. Białe znaczenia na przedpiersiu nie są tolerowane.

Zdrowie: Posokowiec hanowerski to pies aktywny i bardzo odporny na trudne warunki klimatyczne; nie męczy się szybko. Rasa jest narażona na dysplazję stawów biodrowych.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści.

Rodzina: Posokowiec hanowerski to typowy pies myśliwski; świetnie nadaje się do pełnienia funkcji psa stróżującego. Jest bardzo energiczny, ruchliwy i zdarza się, ze całkiem nieświadomie może niszczyć rzeczy. Bardzo łagodny wobec dzieci – wprost za nimi przepada. Oczywiście, każdą zabawę powinien nadzorować dorosły. Każdy właściciel posokowca musi przeprowadzić regularne szkolenie posłuszeństwa.

Kraj pochodzenia: Niemcy

Inne nazwy : Hannoverscher Schweisshund, Hanoverian Mountain Hound.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3000 złotych. Dane z 2022 roku (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa VI, sekcja 2, nr wzorca 213. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: